У Запоріжжі 300 вулиць, які потрібно декомунізувати — як повертають історичні назви (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Вулицям міста Запоріжжя повертають історичні назви замість колишніх, які носили імена російських представників культури та назви російських міст. Активний процес декомунізації запустило повномасштабне вторгнення російських військ до України. Перейменуванням зайнята робоча група запорізької мерії, до якої входять історики та громадські активісти. Її роботу бачили кореспонденти телеканалу FREEДОМ.

У місцевому Музеї архітектури є стенд із пропозиціями запоріжців, які назви дати вулицям і площам міста. Зокрема, В’ячеслава Чорновола, площа захисників Маріуполя, Василя Стуса.

Російські топоніми та імена культурних діячів у назвах вулиць — це відгомони колоніальної імперської політики царської Росії та СРСР. Позбуватися її Україна почала після початку російського вторгнення 2014 року, розпочавши декомунізацію.

За словами історика Михайла Мордовського, нинішню дерусифікацію запустило повномасштабне вторгнення Росії.

“Українці почали процес дерусифікації та деколонізації українських міст українського простору. Сьогодні на порядку денному в Запоріжжі 300 вулиць, які потрібно перейменувати”, — сказав він.

Серед них — проспект Маяковського, вулиці імені Сєрова, Берінга, Герцена, провулок Глінки та інших російських діячів, які не мають жодного стосунку до Запоріжжя. Даючи такі назви, радянські ідеологи формували уніфікований культурний простір. Їхню справу продовжують ідеологи “русского мира”, каже історик Валерій Стойчев.

“Ми бачимо, що російські загарбники на окупованих територіях сьогодні насамперед перейменовують вулиці, ліквідовують музеї, створюють так званий “Радянський Союз 2.0”. Тобто таке ретро, “ми жили там і повертаємо вас у це минуле”. Нам не потрібне це минуле”, — розповів він.

Стойчев разом з іншими істориками та громадськими активістами входить до робочої групи зі створення урбанонімів — міських назв. Як розповіла керівниця групи Тетяна Міхєєва, члени групи складають список вулиць для перейменування, вивчають архіви, щоб уточнити історичні назви.

“Беремо реєстр вулиць міста Запоріжжя, вивчаємо кожну вулицю, співпрацюємо з районними адміністраціями, які нам допомагають у цьому пошуку, прислухаємося до думки громадян, оскільки до нас надходить дуже багато звернень від громадян”, — пояснила керівниця робочої групи зі створення урбанонімів Запоріжжя.

“Хочеться повернути історичні назви. Виникають навіть дискусії, коли вони немилозвучні, як “провулок Вовчий”, наприклад, або “балка Поповка”. Але це історичні назви. І знаєте, через історичні назви ми краще пізнаємо історію нашого міста”, — додала членкиня робочої групи зі створення урбанонімів Запоріжжя Наталія Бабенко.

У Запоріжжі вже деколонізували 140 вулиць. Їм повернули історичні назви, багато перейменували на честь українських героїв.

Читайте також: Восстановить справедливость о прошлом: интервью с главой Украинского института национальной памяти Антоном Дробовичем

Нагадаємо, понад 200 вулиць уже перейменовано в Одесі в межах декомунізації та деколонізації — законів, які ставлять перед собою завдання очистити українські міста від радянського та імперського минулого. Елементи комуністичного дизайну так само зникли з фасаду Одеського залізничного вокзалу.

Прямий ефір