У Заходу не було очікування, що в Росії все швидко зміниться, — Ференс про реакцію на заколот Пригожина

Євген Пригожин у Ростові-на-Дону. Скріншот: Telegram

Західні партнери України з цікавістю дивилися за збройним заколотом у РФ ватажка приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина. Таку впевненість сьогодні, 25 червня, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, засновник всеукраїнської громадської організації “СД Платформа” Богдан Ференс.

“Ми бачили по твітах офіційних осіб західних країн, але без, я думаю, особливого такого очікування, що все однозначно зміниться швидко і до влади прийдуть якісь адекватні люди. Таких сподівань точно не було. Але тут важливо розуміти, як країни іншої географії так само дивилися на ці процеси, де більш авторитарні такі самі режими, той самий Китай, наприклад. Такими процесами внутрішніми і ситуаціями, які вчора ми могли можливість спостерігати в Росії, Путін і його вертикаль, яку він вибудовував, оголюється ще більше зовні, як система влади, яка, з одного боку, навіює своїм громадянам, що ми настільки стійкі, можемо все бачити в майбутньому і реагувати на можливі такі ризики, але водночас трапляється те, що трапляється. І зовні це виглядає як слабкість. І крихкість тих так само процесів і пасьянсів у верхах еліт, які можуть скористатися також у тій чи іншій ситуації”, — сказав він.

Політолог уточнив, що крихкість процесів у верхах російських еліт залежить від перебігу війни РФ проти України.

“Усе залежить уже внутрішньо від російсько-української війни, від результату цієї війни. Це залежність також путінської автократії від перебігу цієї війни. І, наприклад, я впевнений, що для того ж Сі Цзіньпіна (глави КНР, — ред.), можливо, йому доповідали, що відбувається, але особливого інтересу до цього, напевно, не було, тому що китайці зараз розцінюють Росію з погляду своїх інтересів, як її ще більше зробити залежною в економічному, технологічному контексті, розуміючи, що санкції й ізоляція дають китайцям можливість зробити Росію залежною ще більше від них”, — каже Ференс.

На думку політолога, сіяти смуту росіяни вміють і роблять це часто в глобальному інформаційному просторі, у своїх же злочинах звинувачують українців.

“Згадаймо теракт із малайзійським “Боїнгом”, і як вони одразу ж однозначно почали звинувачувати Україну в тому. Потім з’ясувалося, що російський “Бук” збив цей борт. І те ж саме вони застосовують постійно. Вони одразу звинувачують нас у цьому. Потім сподіваються на те, що інформація поширюватиметься і знайде свій ґрунт, який вони також інколи готують у різних географічних частинах світу за допомогою своїх наративів та інформаційних здібностей, які зараз більш обмежені, ніж це було після 2014 року. Але водночас ця технологія застосовується не тільки зовні, а й внутрішньо. Тобто технологія для обивателя російського про розмиття відповідальності. І, якщо щось погане, так це бояри винні в цьому. А якщо хороше — це однозначно Путін і все. Така ось логіка пропагандистських наративних інструментів”, — підсумував Богдан Ференс.

Читайте також: Пісня Пригожина завершена — він узявся за непідйомний для себе вантаж, — Подрабінек

Нагадаємо, увечері 23 червня ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що регулярна армія Росії завдала ракетного удару по тилових таборах “вагнерівців”. У Міноборони РФ заяву Пригожина спростували. У відповідь озброєні бойовики ПВК “Вагнер” на чолі з Пригожиним висунулися до Ростова-на-Дону, де захопили адміністративні будівлі та організували штаб свого так званого “маршу справедливості”. Згодом Пригожин нібито провів перемовини з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком, під час яких ватажок “вагнерівців” пообіцяв зупинити рух своїх підрозділів на Москву.

Прямий ефір