Україна отримає додатково військової амуніції на 5 мільярдів євро. Про це сьогодні, 18 березня, домовилися міністри закордонних справ країн Європейського Союзу за підсумками зустрічі в Брюсселі, повідомив спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Ключовою темою на зустрічі було питання допомоги Україні, яке обговорювали за присутності державного секретаря США Ентоні Блінкена, який приєднався через відеозв’язок.
Європейські чиновники та головний дипломат США також розглянули можливості прискорення ухвалення нового пакету допомоги для Києва з боку Вашингтона на суму 60 млрд дол.
На зустрічі був присутній і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Під час свого виступу він заявив, що головне питання — це забезпечення Збройних сил України (ЗСУ) необхідним, і насамперед снарядами.
“Український солдат — єдина надія Європи на збереження миру. Не повинно бути жодних обмежень чи затримок у забезпеченні українських військових усім, чого вони потребують, щоб зламати хребет російським окупаційним військам на українській землі”, — наголосив український міністр.
“Після того, як ми прослухали Дмитра Кулебу, ясно, що необхідна термінова дія. Ми хочемо допомагати Україні, і обидві сторони повинні прискоритися в цьому”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Так, дипломати досягли угоди про збільшення фінансування Європейського фонду миру на 5 млрд євро, коштами з якого країни-члени ЄС колективно фінансують передачу Україні зброї.
Міністри закордонних справ країн ЄС також вирішили не визнавати результати так званих “виборів” президента Росії, проведених на тимчасово окупованих територіях України. Крім того, було запроваджено санкційні обмеження проти 30 фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із загибеллю російського опозиціонера Олексія Навального.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський виступив з ініціативою обмежити в’їзд на територію ЄС для лідера Російської православної церкви (РПЦ) патріарха Кирила, який часто робить заяви на підтримку повномасштабної війни Росії проти України.
“Вибори нелегітимні, тому що вони були абсолютно не демократичними. Особисто я “розчарований” Володимиром Путіним, я очікував, що він отримає щонайменше 101%. Вибори в Росії такі ж “легітимні” і “демократичні”, як у Зімбабве. Путін приносить погану славу релігії, виправдовуючи війну духовно”, — заявив польський міністр.
Закупівля 800 тис. артилерійських снарядів у рамках чеської ініціативи за межами ЄС не була темою зустрічі, але міністр закордонних справ Чехії Ян Лі розповів, коли ЗСУ зможуть отримати перші снаряди з цих поставок. За його словами, це може статися протягом місяця.
У Євросоюзу поки що немає спільної позиції щодо питання розміщення військ на території України, проте всередині ЄС ідея президента Франції Еммануеля Макрона про те, що таке рішення рано чи пізно може бути ухвалене і з нього необхідно знімати “табу”, має підтримку.
“У тому, що стосується моєї країни, ми готові розглянути всі варіанти і стати частиною коаліцій, які допоможуть Україні перемогти в цій війні”, — заявив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Також міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський на пресконференції після зустрічі заявив, що досягнуто політичної угоди щодо використання відсотків від заморожених російських активів для фінансування відбудови України та закупівлі зброї. Але глава європейської дипломатії Джозеф Боррель уже на підсумковій пресконференції уточнив, що це рішення ще потребує деяких додаткових технічних узгоджень.
Читайте також: Сигнал Москві, підтримка України та безпека Європи: зустріч лідерів “Веймарського трикутника” обговорюємо з експертами