У Європі вшановують пам’ять загиблих у Другій світовій війні

Віталій Сізов. Скріншот: uatv.ua

У Європі згадують тих, хто загинув під час Другої світової війни, і відзначають День визволення від нацизму, або День Перемоги в Європі, — так називають цю дату жителі Великої Британії та США. Про це сьогодні, 8 травня, повідомив спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

За європейською традицією дату відзначають скромно. У Брюсселі біля монумента, присвяченого полеглим у Першій і Другій світових війнах, немає ніяких скупчень, маніфестацій та інших атрибутів, які дуже популярні в пострадянських країнах. Цього року українська влада вирішила остаточно розірвати будь-який зв’язок із радянською традицією.

“Сьогодні я подав до Верховної Ради законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

8 травня нацистська Німеччина підписала акт про капітуляцію. У країнах колишнього Радянського Союзу День перемоги відзначали 9 травня. Щодо того, чому виникла така різниця в днях святкування, існує кілька версій. Від технічної — різниця в часових поясах, до ідеологічної — необхідність мати власну дату відмінну від інших країн.

“Ми не дозволимо привласнити спільну перемогу народів антигітлерівської коаліції та не дамо брехати про те, що начебто перемога могла б бути без участі якоїсь країни чи народу”, — наголосив Володимир Зеленський.

У радянський період роль союзників у перемозі всіляко применшувалася, і різниця в датах допомагала пропаганді. У путінській Росії пропаганда виняткової ролі СРСР, а саме РФ у перемозі над нацизмом, досягала небувалих масштабів. Дата всіляко мілітаризувалася, і замість європейського гасла “Ніколи знову” активно використовували “Можемо повторити”.

У Росії 9 травня дійсно стало елементом пропаганди, який активно використовують проти України. У свідомості багатьох росіян день перемоги використовується для виправдання агресивної політики та відкритого військового вторгнення. Вся ця пропаганда вилилася в те, що зараз Росія залишилася без союзників і вірить у свою винятковість. Хоча ця риторика сама по собі нагадує нацизм — віра у власну винятковість. Україна пішла іншим шляхом — президент України хоче змінити філософію 9 травня. Тепер це не про зброю і мілітаризм, а про єдність з Європою в боротьбі проти диктатури.

“Я підписав відповідний указ. І щороку, відзавтра, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність, єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм”, — заявив Зеленський.

Тепер Україна повністю переходить на Європейський формат святкування Дня перемоги та Дня Європи. Таке рішення позитивно оцінили в Єврокомісії.

“Ми тепло вітаємо анонс президента Зеленського, що 9 травня тепер буде теж відзначатися, як День Європи в Україні”, — зазначив прессекретар Єврокомісії Ерік Мамер.

Читайте також: День пам’яті та примирення: як у світі вшановують пам’ять жертв Другої світової війни (ВІДЕО)

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що подає до Верховної Ради України законопроєкт, яким пропонується встановити 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. 9 травня від завтрашнього дня щорічно Україна відзначатиме День Європи.

Раніше повідомлялося, як 8 травня відзначили в Польщі.

Прямий ефір