Проблема передачі Україні заарештованих російських активів пов’язана з принципом недоторканності приватної власності. Найпростіше юридичне рішення на сьогодні — це використовувати дивіденди від заарештованих активів РФ для передачі їх Україні. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.
Він нагадав, що Бельгія першою у світі почала використовувати заморожені активи РФ на благо України.
“Ось згадане рішення ухвалено в Бельгії. Насправді це рішення Європейського Союзу. Просто Бельгія одна з перших почала реалізовувати це рішення. І там на її території знаходиться досить велика кількість російських активів, державних активів, зокрема. І ось найпростіше юридично рішення — це використовувати на користь України дивіденди, доходи від цінних паперів та інших активів, які перебувають у цьому випадку на території Європейського Союзу або конкретної країни ЄС. Це рекомендація Європейського Союзу. І дійсно, цей механізм зараз починає використовуватися”, — сказав Фесенко.
Він вважає, що слідом за Бельгією такий механізм почнуть впроваджувати й інші країни ЄС. Водночас із конфіскацією самих активів ситуація не така проста.
“І справа не тільки у відсутності політичної волі, це, на мій погляд, теж було б спрощенням… І ось це дуже важливий момент для розуміння того, чому не так просто буде забрати російські активи. Працює принцип верховенства права й принцип священної недоторканності приватної власності. Не важливо, кому ця приватна власність належить, але якщо це юридично правильно оформлено, забрати її вкрай складно”, — сказав політолог.
За словами Фесенка, у деяких країнах Євросоюзу треба змінювати Конституцію для того, щоб можна було конфіскувати російські активи. Інша проблема у США, де знаходиться велика частина російських активів.
“У США, я думаю, побоюються, що якщо вони створять прецедент щодо передачі активів конкретної країни на адресу України, то це відлякає інших приватних інвесторів із Китаю, з арабських країн, країн Перської затоки. І від цього постраждає фінансова і банківська система США. Тобто йдеться про власні інтереси Сполучених Штатів”, — уточнив він.
На його думку, найефективніший, хоча й не найшвидший шлях використання заарештованих коштів РФ для відновлення України — відсудити їх через міжнародні процеси.
“Треба в судах доводити, що Росія вчинила стосовно України воєнні злочини. Відповідні судові процеси вже починаються. І щодо конкретних ситуацій, руйнувань конкретних об’єктів, конкретних збитків, треба вимагати від Росії відшкодування коштом якраз тих самих російських активів, або, в перспективі, доходів Росії, наприклад, від продажу нафти або газу. Ось цей шлях, на мій погляд, він дійсно не найшвидший. Але він дасть можливість нам надійно, але, можливо, не одразу, звичайно ж, а через кілька років, але надійно отримати компенсацію конкретних збитків”, — сказав Фесенко.
Він навів як позитивний приклад дії компанії “Нафтогаз України”, яка відсудила у Росії 5 млрд доларів як компенсацію за незаконно захоплені активи в Криму.
“І можна так, я думаю, діяти й щодо багатьох інших українських активів або захоплених Росією в України на окупованих територіях, або зруйнованих Росією, як, наприклад, гідроелектростанція на Дніпрі, Каховська ГЕС, та інші об’єкти. І причому це може робити як українська держава, так я думаю, і приватні інвестори. Вони вже відповідні дії починають. Наприклад, найбагатший український бізнесмен Рінат Ахметов фактично втратив у Маріуполі два великих металургійних комбінати. А зараз в Авдіївці теж зруйнований його коксохімічний завод. І він може звертатися з позовом до відповідних судів для того, щоб Росія компенсувала вартість цих збитків для нього”, — сказав Фесенко.
Але насамперед, на його думку, так має діяти саме держава, і кошти мають бути повернуті українському суспільству для того, щоб можна було відновити українську економіку.
“І, до речі, треба наголошувати на тому, що це відповідатиме інтересам наших партнерів і Сполучених Штатів, і Європейського Союзу, щоб вони не брали на відновлення України кошти своїх платників податків, а щоб скористалися заарештованими коштами Росії як російської держави, так і російських олігархів. Ось цей шлях я вважаю найбільш ефективним, хоча він не найшвидший”, — наголосив політолог.
Читайте також: Компенсації українцям за зруйноване житло здійснюються заарештованими грошима Росії — деталі (ВІДЕО)
Нагадаємо, євродепутат, колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс 16 жовтня під час обговорення в Європарламенті започаткування механізму ЄС із відновлення України заявив, що Європейський Союз має призначити спецпредставника з відновлення України й спрямувати на відновлення країни заморожені російські активи.