Європейська комісія пропонує продовжити безмитний режим торгівлі з Україною ще на один рік. Про це сьогодні, 31 січня, на пресконференції розповів віцепрезидент Єврокомісії Маргарітіс Схінас, передає кореспондент телеканалу FREEДОМ.
“Ми повинні продовжувати забезпечувати тимчасову повну лібералізацію тарифів на український імпорт. Це, як і раніше, необхідно для підтримки України на цьому критичному етапі війни. Заходи автономної торгівлі принесли велику вигоду багатьом експортним секторам України. Вони підтримують робочі місця, економічну стійкість і забезпечують таке необхідне джерело податкових надходжень та іноземної валюти для фінансування війни. Саме тому сьогодні ми пропонуємо продовжити автономні торговельні заходи для України на один рік, з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року”, — заявив Схінас.
Водночас Єврокомісія запропонувала заходи для того, аби врахувати позицію деяких сусідніх з Україною країн, які хотіли би запровадити обмеження на імпорт сільгосппродукції.
“Ми пам’ятаємо про побоювання, висловлені деякими державами-членами ЄС, а також зацікавленими сторонами у сфері сільського господарства щодо імпорту деяких продуктів, особливо коли вони залишаються в країнах ЄС, що межують з Україною. Ми повністю усвідомлюємо ці наслідки для кількох держав Євросоюзу. Хоча наш моніторинг не виявив жодних негативних наслідків для ринку ЄС загалом. Ми розуміємо, що цей український імпорт може мати деякі негативні наслідки, які більш локалізовані в небагатьох країнах. Тому супроводжуємо свою пропозицію про розширення автономних торговельних заходів новим захисним механізмом”, — пояснив віцепрезидент Єврокомісії.
Перший захисний механізм, за його словами, стосується всіх продуктів, на які поширюються автономні торговельні заходи.
“Буде створено новий посилений захисний механізм, який забезпечить можливість вжиття швидких і коригувальних заходів у разі виникнення несприятливих наслідків для ринків. Навіть для однієї або декількох держав ЄС, навіть у тому випадку, якщо загальний ринок профспілок істотно не зачеплений”, — зазначив Схінас.
Друга гарантія полягає в тому, що для деяких продуктів, як-от цукор, птиця та яйця, буде запроваджено автоматичний захист, що фіксує середній імпорт на рівні 2022-2023 років, і не дає змоги йому збільшуватися, продовжив Схінас.
“По суті, це екстрене гальмо: якщо Єврокомісія побачить, що імпорт цих продуктів перевищить середній рівень імпорту, тарифи можуть бути знову запроваджені на ці продукти, щоб гарантувати, що обсяги не будуть значно перевищувати рівень попереднього року. Це стабілізує рівень імпорту з України і дасть гарантію того, що надалі робота деяких ринків сусідніх держав-членів ЄС не буде порушена”, — повідомив Схінас.
Тепер ці пропозиції має затвердити Рада Європейського Союзу.
Читайте також: Велика перемога для світу: які перспективи роботи морського коридору України (ВІДЕО)