Візит президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн до Києва — дуже важливий жест політичної солідарності з Україною. Особливо він важливий напередодні оголошення висновків Єврокомісії про виконання Українською державою рекомендацій ЄС. Оприлюднити звіт планують 8 листопада, але вже зараз у ЄС існує консенсус щодо перспектив України, щодо оцінки виконання Києвом “домашнього завдання”. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 5 листопада, озвучив політолог Володимир Фесенко.
“Візит Урсули фон дер Ляєн — дуже важливий жест політичної солідарності з Україною. Це зараз дуже важливо, тому що ось буквально за кілька днів має бути оголошена оцінка українського звіту виконання нашого “домашнього завдання” як кандидата в члени Європейського Союзу. Це принципово важливо для нас, оскільки після цього буде ухвалюватися рішення про початок переговорів з Україною, як і з Молдовою, про вступ до ЄС”, — сказав політолог.
Зараз Україна впритул наблизилася до дуже відповідального нового етапу європейської інтеграції, вважає він.
“І, звичайно ж, з боку Урсули фон дер Ляєн, яка не вперше приїжджає до Києва, це був не просто жест політичної солідарності з Україною. Це і координація дій. Це те, що називають дипломати, політики, — звірка годинників. Треба було узгодити певні речі, проговорити, уточнити напередодні дуже важливого моменту, коли Єврокомісія оцінюватиме роботу України”, — зазначив Фесенко.
Він також звернув увагу на ще один важливий момент — перелом в особистому ставленні Урсули фон дер Ляєн до України та її європейського майбутнього.
“Урсула фон дер Ляєн регулярно приїжджає до Києва. Але перелом у її особистому ставленні до нас стався у квітні минулого року. Це був один із перших візитів західних політиків до Києва після вторгнення РФ. Вона на власні очі подивилася на столицю країни, яка вистояла перед найпотужнішою російською атакою. Подивилася на трагедію Бучі, Ірпеня. І ось, я думаю, тоді стався перелом у неї особисто. Це вплинуло і на інших керівників Європейського Союзу. Це сприяло її розумінню, розумінню загалом керівниками ЄС необхідності української європейської перспективи. І вона особисто, я думаю, зробила дуже великий внесок у рішення про те, щоб Україна отримала статус кандидата в члени ЄС. Голова Єврокомісії стала нашим великим другом саме під час нинішньої великої війни”, — сказав Фесенко.
Політолог припустив, що президент України Володимир Зеленський почув від глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн попередні, поки неофіційні, особисті позитивні оцінки роботи Києва.
“Наскільки я знаю, зокрема від наших керівників в уряді, хто займається питаннями європейської інтеграції, хто готував якраз звіт для Європейського Союзу, в принципі, в ЄС зараз існує консенсус щодо перспектив України, стосовно оцінки нашого звіту. Є нюанси, звичайно. Я б злукавив, якби сказав, що все вже вирішено, що все о’кей. Є пара країн, і ми знаємо, хто буде вносити свою ложку дьогтю. Знаємо, хто буде висловлювати певні критичні зауваження. Це, зокрема, Угорщина. У них є своя людина в Єврокомісії, яка висловлюватиме свої зауваження тощо. Ми до цього готові”, — пояснив Фесенко.
Але загалом, каже він, неофіційна оцінка позитивна.
“Думаю, що Урсула фон дер Ляєн поінформувала українського президента про те, що в принципі Єврокомісія оцінює роботу України в статусі кандидата в члени ЄС позитивно. І якраз напередодні було ухвалено низку законопроєктів, які стосуються виконання наших зобов’язань. Тож ми демонструємо, що свою роботу робимо. Ми активно рухаємося на шляху європейської інтеграції, і дуже сподіваємося, що перед нами горітиме зелене світло на подальшому шляху”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Візит президентки Єврокомісії до Києва — головні заяви (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Міністерстві закордонних справ Німеччини сподіваються на позитивне рішення про початок переговорів про вступ України до Євросоюзу, про що заявила глава відомства Анналена Бербок. Першим кроком стануть висновки Єврокомісії про виконання Україною рекомендацій ЄС. Оприлюднити звіт планують 8 листопада 2023 року. А вже в середині грудня на саміті Євросоюзу члени Єврокомісії зможуть запустити процес переговорів.