Запровадити санкції не тільки проти тіньового флоту Росії, але й проти капітанів суден закликав Європейський Союз президент Володимир Зеленський. Україна ввела такі санкції 5 лютого. Які обмеження щодо російського експорту енергоресурсів обговорюють у ЄС, розповідає телеканал FREEДОМ.
Європейські країни розмірковують над юридичним механізмом, який дасть змогу посилено перевіряти та масово вилучати танкери, що проходять через Балтійське море. Йдеться про нафтові танкери тіньового флоту Росії, за допомогою яких країна-агресор продає пальне в обхід санкцій.
“Близько 50% підсанкційної торгівлі [російською нафтою] йде через Фінську затоку. Це створює не тільки загрози для довкілля, але й ризики для підводної інфраструктури, які ми вже бачили. Виникає питання: як країнам Балтійського регіону реагувати на ці судна? Ми не можемо закрити все море, але є багато варіантів для більшого контролю”, — прокоментував ситуацію виданню Politico міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Серед пропозицій для посилення контролю над російськими танкерами в Балтійському морі розглядається застосування міжнародного законодавства про піратство або ж про загрози для навколишнього середовища. Тіньовий флот у своїй більшості — це старі, часто дефектні танкери, що загрожує розливами нафти, що веде до екологічних катастроф.
Аварія на танкері, що перевозить російські нафтопродукти через Балтійське море, може обернутися катастрофою для екології та економіки прибережних країн. Ситуація ускладнюється тим, що танкери тіньового флоту застраховані в російських компаніях без перестрахування.
“У разі серйозної аварії на Балтійському морі практично всі країни в акваторії затоки зіткнуться з величезними збитками. З огляду на те, що танкери тіньового флоту застраховані в російських компаніях без перестрахування, екологічна катастрофа спричинить колосальні витрати на відшкодування збитків. Однак ці витрати не будуть покриті страховиками — у них просто не виявиться необхідних коштів”, — пояснив виконавчий директор “Економічного дискусійного клубу” Олег Пендзин.
Щоб спростити затримання суден, держави навколо Балтійського моря можуть почати вимагати у танкерів використовувати страхування від надійних компаній, якого у суден тіньового флоту переважно немає. Для цього країнам потрібно буде запровадити спільні зміни до національних законодавств.
Кілька днів тому Данія посилила перевірки суден, що перевозять російську нафту. Раніше влада країни заявляла, що не стане заважати їхньому проходу, посилаючись на договір 1857 року. Однак тепер Копенгаген змінив свою політику.
“Ці зусилля робляться у відповідь на активність старих суден, що перевозять нафту через данські протоки, що створює підвищений ризик і стурбованість для безпеки на морі, моряків і навколишнього середовища. Контроль з боку держави зосереджений на танкерах, оскільки аварія, пов’язана з пошкодженням або втратою танкерів, може мати далекосяжні наслідки для безпеки, здоров’я та довкілля”, — зазначили в Морському управлінні Данії.
Російський так званий тіньовий флот забезпечує близько 70% нафтового експорту РФ. Загалом він налічує близько 600 суден. З урахуванням нових санкцій, які 10 січня запровадили Сполучені Штати Америки, у чорному списку вже 183 танкери тіньового флоту.
“Росіяни максимально економлять на логістиці, але поточна ситуація значно збільшила логістичні витрати російських компаній. Це робить танкерну торгівлю нафтою менш вигідною. Поки зростання витрат не торкнулося трубопровідної нафти, але танкерні перевезення стали значно дорожчими. Це може істотно скоротити доходи російського бюджету від тіньової торгівлі нафтою”, — повідомив Олег Пендзин.
Читайте також: Огляд російських танкерів і санкції проти тіньового флоту: ініціативи Європи проаналізував економіст
Нагадаємо, обмеження проти ще щонайменше 50 танкерів Європейський Союз може запровадити в 16-му пакеті антиросійських санкцій, який Брюссель планує приурочити до третьої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Читайте також: Євросоюз готує механізм конфіскації суден російського тіньового флоту, — ЗМІ