У ЄС будуть потужності для виготовлення 1 млн снарядів до березня 2024 року — деталі дискусії в Європарламенті

Прапори Євросоюзу та України. Фото: gettyimages.com

Європейським урядовцям поки що не вдалося переконати міністерства оборони країн-членів ЄС у пріоритезації поставок боєприпасів в Україну. Про це під час дебатів у Європарламенті з питання постачання 1 млн снарядів для української армії заявив єврокомісар із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, передає кореспондент телеканалу FREEДОМ.

“Я згадав той факт, що коли справа доходить до обговорень у Раді оборони (рада міністрів оборони в Європейській Раді, — ред.) і позицій у раді за програмою ASAP, де ми просили визначити пріоритети, це не було прийнято радою. Це було тільки для програми ASAP, просто для боєприпасів”, — розповів Бретон.

14 листопада міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев заявив, що влада його країни сприяє компаніям, які постачають боєприпаси в Україну.

За його словами, не завжди снаряди поставляються безпосередньо в Україну, іноді компанії мають свої налагоджені ланцюжки експорту.

Водночас усі наявні потужності завантажені довготривалими контрактами і наразі збільшення виробництва можливе лише за умови його розширення.

“Наскільки я знаю, всі виробничі потужності вже зарезервовані за контрактами на 12 або 18, а то й більше місяців наперед. Ось чому наразі вони зосереджені на регулюванні ASAP. Основна увага приділяється збільшенню виробничих потужностей з тими, які у нас є і наразі використовуються повною мірою”, — сказав Тагарев.

Проте єврокомісар Тьєррі Бретон упевнений, що до березня 2024 року ЄС матиме виробничі потужності для виготовлення 1 млн снарядів на рік. Якщо держави-члени зможуть вчасно зробити необхідні замовлення, то Україна ще має шанс отримати необхідну кількість снарядів вчасно.

Читайте також: В оборонній промисловості ЄС необхідно розставити пріоритети на користь України, — Бретон

Нагадаємо, у березні 2023 року європейська влада оголосила про плани постачання в Україну 1 млн снарядів протягом наступних 12 місяців.

У межах цієї ініціативи було ухвалено Акт про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), який передбачає фінансування на суму 500 млн євро з бюджету ЄС, а також приблизно 1 млрд євро інвестицій у розширення виробництва і постачання боєприпасів.

Також Європейська Рада 20 березня погодила тритрековий підхід до постачання та спільної закупівлі боєприпасів для України. Згідно з першим треком цього підходу, державам-членам було запропоновано негайно передати Україні боєприпаси зі своїх запасів. Щоб їх поповнити, країни ЄС паралельно закуплять 1 млн снарядів спільно в межах другого треку. Третій трек має гарантувати, що держави-члени зможуть виробляти більше снарядів і швидше. Він реалізується Законом про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP).

Прямий ефір