У війні проти України КНДР надала найбільшу військову допомогу Росії — подробиці (ВІДЕО)

Северокорейские ракеты KN-23. Иллюстративное фото: defence-ua.com

Північна Корея із серпня 2023 по січень 2024 років могла передати Росії понад 1,5 млн артилерійських снарядів під виглядом вибухівки. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на дані Центру передових оборонних досліджень C4ADS. У цей же період було зафіксовано пересування російських кораблів між Північною Кореєю і Росією. Таким чином, нещодавня військова угода між КНДР і РФ лише формально закріпила вже активну торгівлю зброєю між двома країнами, інформує FREEДOM.

Пхеньян надав найбільшу допомогу для російського ВПК за час війни Росії проти України. Уперше ракети північнокорейського виробництва на полі бою виявили ще в січні 2024-го. За останні місяці КНДР збільшила постачання зброї до Російської Федерації. Аналізуючи супутникові знімки та дані про російський морський трафік, Центр передових оборонних досліджень повідомив про те, що Пхеньян міг передати Росії 1,5 млн снарядів. Аналіз охоплює період із серпня до січня і показує, що під виглядом перевезення вибухових речовин КНДР переправила 74 тис. тонн боєприпасів. Попри це, обидва режими заперечують постачання озброєння.

“Це найближчий доказ російсько-північнокорейського зв’язку, коли йдеться про постачання боєприпасів. І це доводить, що росіяни та північнокорейці брехали. Це справді надає більше переконливості тому факту, що Північна Корея допомагає Росії вести війну в Україні. Якщо у нас не буде фотографій, або якщо північнокорейці не скажуть: “Слухайте, ми передавали снаряди Росії” або щось на кшталт цього, це найкраще, що ми можемо отримати”, — заявив старший науковий співробітник Сеульського інституту зі стратегії національної безпеки Го Мьон Хьон у коментарі виданню The Washington Post.

Підписання між Пхеньяном і Москвою договору про широке військове співробітництво, як вважають експерти, може значно розширити номенклатуру постачання КНДР. Якщо до цього Північна Корея надавала снаряди та балістичні ракети, то тепер до цього списку може додатися РСЗО. Як вважають експерти, постачання саме таких видів озброєння пояснюється специфікою північнокорейського ВПК.

“Армія у них розвивається, використовуючи й радянські, й російські технології. У них достатньо зброї, яку вони купили з часів Корейської війни в 1950 році. Вони розвивали артилерійську складову, бронетанкову складову, ракетну складову, як я вже говорив. Тому щодо цього вони можуть допомогти росіянам, скажімо так. Ми зараз не говоримо про якість цієї продукції. Я звертаю увагу на сам факт і на кількість тієї номенклатури, яку в змозі передати”, — прокоментував військовий оглядач Денис Попович.

Оборонна промисловість є ключовою в економіці Північної Кореї, на неї Пхеньян виділяє чверть свого ВВП. Утім, міжнародні обмеження серйозно сковують військовий потенціал КНДР. Після розвалу СРСР нова хвиля санкційного тиску почалася 2006 року, коли Північна Корея вперше випробувала свою ядерну зброю. Згідно з різними оцінками, зараз обмежень сумарно понад дві тисячі. Проте режиму Кім Чен Ина вдавалося не тільки розвивати власний ВПК, а й продавати зброю таким країнам, як Іран, Сирія та Ємен. Експерти пояснюють це прихованою співпрацею з Китаєм.

“По-перше, є “треті”, скажімо так, особливості передачі матеріалів. Тобто документація через треті руки, зокрема і за допомогою Китаю, вельми не виключено. А по-друге, ну, мені здається, є хибна думка, що зовсім вже РФ ніяк не допомагала Кореї, бо особливий стрибок ракетних технологій у них стався якраз після 2014 року. Тому що якраз у 2017-2018 роках ми почали чути про те, що КНДР, випробовуючи далекобійні міжконтинентальні балістичні ракети, запускає, оснащує ядерними зарядами. Звідки б вони взялися, якби дійсно РФ дотримувалася санкцій”, — читає Денис Попович.

Натомість на військову допомогу Москві Пхеньян намагається залатати проломи у своїй економіці, викликані міжнародною ізоляцією. У 2023 році обсяг торгівлі між РФ і КНДР зріс у 9 разів порівняно з 2022 року і становив майже 35 млн доларів. Крім того, за інформацією північнокорейських ЗМІ, під час візиту Путіна до Пхеньяну 18-19 червня диктатори обговорювали створення альтернативної торговельної та платіжної систем в обхід західних санкцій. Також всупереч міжнародним обмеженням, Росія постачала Пхеньяну нафту. Reuters із посиланням на свої джерела стверджує, що лише за березень 2024 року Москва направила в північнокорейські порти понад 165 тисяч барелів нафтопродуктів.

Читайте також: У світі починає утверджуватися нова вісь зла, — Фесенко про підписання договору між Росією і Північною Кореєю

Прямий ефір