І Китай, і Росія зацікавлені у підтримці міжнародної напруги у різних частинах світу. Однак, якщо говорити про Корейський півострів, то у посиленні протистояння тут більше зацікавлений Китай, аніж Росія. Водночас його пряма участь у конфлікті навряд чи можлива, оскільки як свою він розглядає війну за Тайвань зі Сполученими Штатами Америки. Такою думкою в ефірі FREEДОМ поділився голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“У всіх інших випадках для Китаю вигідно підтримувати міжнародну напругу, тобто не давати вщухнути війні в Україні підтримкою Росії та, можливо, політично стимулювати КНДР у разі війни з Південною Кореєю. Але, скажімо так, брати на себе ризики за них, замість них, Китай готовий далеко не завжди… Тому, зрештою, Китай не братиме участі… Для нього набагато значущою є підготовка до своєї війни, можливо, за Тайвань. І в цій ситуації паритету зі США досі не досягнуто. Китаю ще треба багато наздогнати”, — коментує він.
Щодо Росії, Божко вважає: до війни в Азії вона не готова.
“Це буде інша війна, в якій відіграватиме роль флот, авіація. Тобто певною мірою не існує розуміння зараз у Росії, як можна вести подібну війну зі Сполученими Штатами. Вони приблизно здогадуються, що можуть надати якусь другорядну роль у підтримці Китаю, якщо така війна почнеться. Але самостійної ролі на Далекому Сході Російська Федерація собі досі не знайшла. Знову ж таки, величезна кількість того, що їм необхідно було б для цієї війни на Далекому Сході, закінчилося в Україні, і воно, можливо, ще зберігається Росією для гіпотетичного вторгнення в Балтію”, — пояснює голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.
Він додає, що участь Росії у війні на Корейському півострові є надзвичайно небезпечною для неї.
“Є певні ризики, що Південна Корея швидко виграє за підтримки тих же Сполучених Штатів. І це може вилитися в розгром Росії, яка, якщо в це вплутається, може втратити Далекий Схід, який і так їй насправді важко вдається утримувати… Тому для Росії такий конфлікт за участю США, можливо, був би бажаним. Але я думаю, що вони водночас розглядають його як велику загрозу собі”, — зазначає Божко.
Саме тому гість ефіру вважає, що підштовхнути КНДР до атаки на Південну Корею може лише Китай, але боротися на півострові, якщо війна таки спалахне, будуть лише корейці.
“Момент цієї атаки визначається не політичним бажанням, а абстрактним розумінням, що склався стратегічний момент, коли зараз потрібно неодмінно це зробити. Інакше, наприклад, через рік чи через два, противники вже набагато більше нас обгонять за військовими технологіями, і військовий паритет неможливо буде досягти ніяк. Тому в цьому моменті я більш ніж впевнений, що Китай також модеруватиме процес початку війни на Корейському півострові, якщо вона почнеться. І взагалі, певною мірою саме Китай зараз виконує раціональну роль в авторитарному блоці, тому що практично всі держави там — це держави або повністю, або частково ізольовані, практично всі держави втратили свої мережі впливу. Дуже обмежений вплив Ірану та Росії зараз у порівнянні з тим, що було, наприклад, 10 років тому. Я думаю, що зрештою, якщо ми побачимо війну на Корейському півострові, то боротимуться там лише корейці”, — сказав Ярослав Божко.
Читайте також: Тези та норми договору між КНДР і РФ призводять до протистояння Південної Кореї та Росії, — Чаленко
Нагадаємо, договір про співпрацю між Росією та Північною Кореєю, підписаний під час візиту Путіна до Пхеньяну, на Заході сприйняли насторожено. Особливу увагу привернув пункт 4, який передбачає надання військової та іншої допомоги всіма наявними засобами кожної зі сторін у разі війни. Аналітики звертають увагу на те, що головною метою військової машини Пхеньяну може стати Південна Корея. Зважаючи на загрозу, яка наростає, Сеул оголосив, що розгляне можливість постачання озброєння Україні, чого раніше не дозволяло зробити південнокорейське законодавство.
Читайте також: Аналогу п’ятої статті НАТО у них ніколи не буде: підсумки зустрічі російського та північнокорейського диктаторів підбив експерт