“У вбивць є ім’я”: нові подробиці про трагедію в Грозі, де ракетний удар Росії забрав життя 59 жителів (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Російський ракетний удар по селу Гроза під Куп’янськом Харківської області забрав життя 59 осіб, зокрема й 8-річної дитини. 5 жовтня ракета окупантів поцілила по кафе, де люди зібралися на поминки земляка — військовослужбовця ЗСУ, який загинув на фронті. Служба безпеки України (СБУ) по гарячих слідах викрила коригувальників, які ймовірно навели ракету на село. Ними виявилися місцеві жителі — два брати, повідомляє FREEДОМ.

Від моменту трагедії в селі Гроза минуло трохи більше як місяць. Місцевий житель Олександр Муховатий тоді втратив трьох — матір, старшого брата і невістку. Чоловік досі не прийняв смерть близьких. Із загиблим братом вони були не розлий вода, він 20 років віддав школі, був учителем математики, знався на фінансах, завжди підказував, підбадьорював.

“Ми з братом були дуже близькі, прям рідні-рідні. У нас такого не було, щоб ми не зателефонували щодня одне одному. Могли не те що раз, а три і чотири рази на день зателефонувати одне одному”, — поділився Олександр.

Тепер у родині Муховатих за старшого Олександр. Треба підтримувати племінників, літнього батька і десь знаходити сили жити далі. Він згадує, щойно почув вибух, одразу ж примчав до кафе, з-під уламків почали витягувати перших жертв, і він побачив тіла.

“Я коли зайшов сюди, навіть прибіг, ось це все… за двором, тут скрізь лежали тіла… Повністю це все тут було закладено тілами…”, — каже Олександр.

Поховати рідних чоловік зміг тільки після ДНК-експертиз: тіла матері та невістки були скалічені до невпізнання, брата впізнали за паспортом у штанах.

Дружне і згуртоване раніше село вмить вимерло — зі 100 осіб, які там жили після деокупації, в живих залишилося трохи більш як 30. На одній із вулиць постраждали практично всі будинки. У Юрія Пиріжка внаслідок удару загинули батьки.

“Як би мінус 20 людей тільки з вулиці, розумієте. Це тільки з нашої вулиці. Ось такі справи…”, — сказав він.

Батьківський будинок Юрія тепер пустує. На цій же вулиці розташований будинок, де виросли брати Володимир і Дмитро Мамони. Як з’ясувала СБУ, вони, ймовірно, можуть бути коригувальниками удару по кафе. Під час окупації брати перейшли на бік РФ, а після звільнення населеного пункту втекли до Росії. Однак під виглядом дружнього спілкування брати продовжували збирати дані і напередодні трагедії 4 жовтня в листуванні з’ясовували подробиці поминальної церемонії. Юрій, як і більшість жителів Грози, вважає колишніх односельців винними, але не розуміє їхніх мотивів.

“Вони ж самі знищили населення у своєму селі… Те, що вони розраховують, що вони сюди повернуться, а до кого вони сюди повернуться, тут не буде вже нічого”, — висловився чоловік.

Триває оперативна робота з тими, від кого навідники російських ракет отримували інформацію про поминки. Коло осіб, які спілкувалися з Мамонами, встановлено, їх опитано, але в їхніх діях правоохоронці не знайшли складу злочину, розповіли в Харківській обласній прокуратурі.

“Вони не мали на меті завдати саме шкоди Українській державі чи місцевим жителям, тобто вони здійснювали це спілкування і надавали інформацію в силу свого слабкого загального розвитку і слабкого розуміння ситуації, на жаль. А саме коригування вогню або ж державна зрада передбачає умисел особи на завдання шкоди Українській державі чи окремим громадянам, співпраця з ворогом. Тобто конкретної співпраці з ворогом серед місцевих, яка б передбачала отримання коштів, або отримання якихось дивідендів, або російського громадянства чи якісь ідеологічні мотиви. Таких підстав спілкування не виявлено”, — повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Досудове розслідування щодо теракту в Грозі триває. Спеціальна група прокурорів і слідчих щохвилини відновлює обставини трагедії та веде пошук усіх осіб, причетних до цієї справи. Братам Мамонам заочно оголошено підозру про пособництво у скоєнні воєнного злочину, а нещодавно на в’їзді до села з’явився банер із портретом одного з них із написом: “У вбивць є ім’я”.

Читайте також: Усі загиблі були цивільними особами: звіт щодо обстрілу села Гроза опублікувала ООН

Нагадаємо, вдень 5 жовтня російські окупаційні війська завдали ракетного удару по невеликому селу Гроза Харківської області, удар припав на об’єкт цивільної інфраструктури. Це наймасовіша за кількістю загиблих ракетна атака в Харківській області. Усі люди загинули моментально на місці.

Прямий ефір