У Центральному банку РФ за фактом пропонують повернутися до натурального обміну через санкції, — Ус

Ілюстративне фото: financebrokerage.com

Центральний банк Росії робить різкі заяви, оцінюючи ризики, пов’язані з новою хвилею західних санкцій і масовим блокуванням банківських платежів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Він нагадав, що ще 2022 року керівництво Центрального банку Росії фактично констатувало, що основна проблема російської економіки полягає в тому, що економічне зростання у РФ базується виключно на озброєнні.

Ус також прокоментував нещодавню заяву першого заступника голови ЦБР Володимира Чистюхіна про те, що розв’язувати проблеми з платежами потрібно якнайшвидше й “не гребувати навіть екзотичними або застарілими механізмами”.

“І зараз Центральний банк Росії, який на відміну від більш політизованих органів Російської Федерації, розуміє всі проблеми, з якими стикається країна. Тобто те, про що він говорив, то якщо трохи продовжити його виступ, він пропонує повернутися до натурального обміну. Я нагадаю, що це було кілька століть, навіть не століть, пів тисячоліття тому. І ось він каже, що треба шукати різні форми, по суті, натякнув на те, що можливий бартер, можливо, ще якісь механізми з тієї простої причини, що сучасна міжнародна торгівля, вона, безумовно, будується на тому, що є механізми купівлі товарів за гроші”, — сказав економіст.

Він зазначив, що нещодавні санкції вже створили проблеми для роботи з Росією, тому що Московська біржа не може тепер використовувати долар.

“А як формується курс російської валюти? Це торги на біржі. І виходячи з результатів торгів, Центральний банк Росії формує курс. І виходить, що коли біржа не може проводити торги, Центральний банк змушений вручну встановлювати курс. Встановлення курсу вручну, а не заснованого на торгах на біржі, призводить до того, що, знаєте, а повернімось в Радянський Союз — 67 копійок коштував долар США, а на “чорному ринку” він коштував 20 рублів, тобто величезний розрив. І ось цей розрив, він, по суті, знищує можливість торгівлі російською валютою”, — сказав Ус.

За його словами, Росія йде в бік юаня, але для неї проблемою залишається той факт, що Китай — це теж інтегрована в глобальну економіку країна, й китайські банки також мінімізують контакти з Росією. Так, провідний банк Китаю Bank of China заявив минулого тижня, що він не матиме стосунків із потенційними російськими банками — це дві третини російської банківської системи.

“Центральний банк Росії це бачить. Якщо російське політичне керівництво говорить, що все прекрасно, то якраз ЦБ Росії не може це говорити, оскільки вони розуміють всі проблеми, які є, і про що говорив, власне, перший заступник голови Центрального банку, що неможливо без розрахунків для країни, яка живе від експорту та імпорту. А коли немає розрахунків, немає експорту й імпорту”, — сказав Ус.

Він наголосив, що США просто заборонили будь-яким фінансовим установам у світі, які контактують із військово-промисловим комплексом Росії, використовувати їхню валюту.

“Долар США — це 43% міжнародних розрахунків, тобто майже половина. Причому, мало того, від місяця до місяця цифра змінюється, іноді навіть понад 50%. І, відповідно, інші установи у світі почали для себе вирішувати, що навіщо нам контакти з Росією, коли нас позбавлять основної валюти у світі. І тому, власне, є цей крик Центрального банку, що терміново придумайте щось, інакше економіка Росії просто встане, оскільки не буде можливості купувати критично важливі товари. А щодо продажу своїх, ну, їх будемо продавати за валюту країн, яка з нами торгує, але вона не завжди вільно конвертована”, — сказав економіст.

Ус навів як приклад Індію, куди РФ продала великий обсяг нафти за рупії. 

“І зараз є інформація про те, що на руках у росіян у Російській Федерації індійських рупій на 39 млрд дол., а обміняти вони їх не можуть — це не вільно конвертована валюта. Вони можуть інвестувати в економіку Індії, вони можуть купувати товари в Індії. І все це обмежені можливості. А коли Росія щось хоче купити й пропонує свою валюту, їм у відповідь кажуть: “А який курс вашої валюти? Він же, по суті, вже не на біржі встановлений”. Тобто тому зараз це перший серйозний дзвінок з офіційного органу Росії про те, що “на нас насувається айсберг, у нас паніка”. Далі буде більше”, — сказав він. 

Читайте також: Доступ до “сірих” схем закрито, а “залізна завіса” все ближче: новий пакет санкцій проти РФ проаналізували експерти

Нагадаємо, Московська біржа з 13 червня не проводить торги доларом і євро через те, що Велика Британія, Канада і США посилили санкції проти Росії. Нові обмеження істотно торкнулися Московської біржі, Національного клірингового центру та Національного розрахункового депозитарію РФ.

Прямий ефір