У тренді — глобальна безпека, а Україна — її ключ: підсумки економічного форуму в Давосі

Виступ президента України перед учасниками спецзасідання ВЕФ у Давосі. Фото: gettyimages.com

У швейцарському Давосі відбувся 54-й Всесвітній економічний форум. Експерти зазначають, що цей форум – майданчик, на яких переважно лідери країн встановлюють контакти, доносять свої позиції – не тільки з економічних питань. Так, на полях форуму президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей.

Економічні виклики блякнуть на тлі російської агресії

Для України Давос став майданчиком, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до війни Росії проти України, а також побічно донести українські меседжі до нового президента США Дональда Трампа та європейських лідерів.

“Спочатку передбачалося, що обговорюватимуться традиційні для міжнародного економічного форуму теми, пов’язані з екологічними питаннями, з місцем штучного інтелекту в системі сучасної економіки, обговорюватимуться питання інвестування. Насправді процеси, які відбуваються за океаном, внесли своє коригування в програму форуму”, — зазначив економіст Олег Пендзин.

Він зазначив, що на більшості зустрічей і в більшості виступів активно обговорюють перспективи співпраці Європейського Союзу з новою адміністрацією США, роль Європи у світовій економіці, а також можливе запровадження тарифів і митних зборів у торгівлі між ЄС і США.

Європі потрібна єдина політика у сфері безпеки та оборони, заявив під час виступу на форумі президент України Володимир Зеленський. Він упевнений — тільки реальні гарантії безпеки для України можуть забезпечити безпеку всіх європейських країн.

“Якщо Путін наростив до більш ніж 600 тисяч своє угруповання, як ви вважаєте, якщо не буде сильних гарантій безпеки — НАТО, військовий контингент, далекобійна зброя, розташована на території України. Якщо Путін повернеться, він точно повернеться з армією вдесятеро більшою, ніж угруповання на початку 2022 року. Тому що воно вже майже в 4,5 раза більше”, — зазначив Зеленський.

Президент України висловив підтримку планам нової адміністрації США щодо збільшення оборонних витрат країн-членів НАТО.

Він зауважив, що Росія виробляє зброї в кілька разів більше, ніж уся Європа, попри значно менший економічний потенціал. Зеленський також згадав про співпрацю між двома диктатурами — Росією та Північною Кореєю.

“Нам потрібно почати спільно створювати системи протиповітряної оборони, такі, що дійсно можуть впоратися з усіма типами крилатих і балістичних ракет. Європі потрібен власний “Залізний купол”, здатний протистояти будь-яким загрозам. Ми не можемо покладатися на добру волю кількох столиць, коли йдеться про безпеку Європи. Чи то Вашингтон, Берлін, Париж, Лондон, Рим, чи то після того, як Путін піде на той світ, на якогось уявного демократа в Москві”, — зазначив Зеленський.

Кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко зі свого боку зазначив, що Володимир Зеленський був “у тренді” на форумі. Він порушив низку питань, без яких неможливий ані технологічний, ані економічний розвиток багатьох країн.

“Через економіку, так чи інакше, зараз проходить політика і безпека, тому що зараз у світі ці речі вже ніхто не розділяє. І основними магістральними темами цього Давосу визначено інтелектуальний розвиток через призму, зокрема, штучного інтелекту, приходу до влади Трампа, недієвості світової архітектури безпеки. Адже, якщо немає гарантій безпеки, то як ми можемо говорити загалом про глобальні економічні ланцюжки взаємодії? Усе це тоді підлягає перегляду, переформатуванню та пошуку нових варіантів”, — зазначив Буряченко.

На його думку, в України є можливість вибудовувати вже зараз оновлені взаємовідносини з підтримкою Європи та Сполучених Штатів, з розумінням того, що вона вже є частиною системи європейської безпеки та загалом потужним регіональним гравцем, маючи тісні взаємовідносини з тими ж Туреччиною, Ізраїлем, Близьким Сходом загалом.

Також на форумі виступив президент США Дональд Трамп. Він заявив, що своєю політикою буде прагнути до того, щоб світові ціни на нафту знизилися. За його словами, зниження світових цін на нафту може зупинити війну Росії проти України.

“Я також збираюся попросити Саудівську Аравію і ОПЕК знизити вартість нафти. Ви повинні знизити її, і, чесно кажучи, я здивований, що вони не зробили цього… Якби ціна знизилася, війна між Росією та Україною негайно закінчилася б. Зараз ціна досить висока, щоб ця війна тривала. Ви повинні знизити ціну на нафту”, — сказав він.

Також він заявив, що попросить країни-члени НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП.

“Я також збираюся попросити всі країни НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП, що мало статися багато років тому”, — сказав він під час спеціального звернення.

“Трамп чітко сказав, що готовий брати відповідальність, він трансформує систему управління в США. Своїми першими указами він показав, як справлятиметься з певними ризиками. Виходячи з розуміння, якою буде внутрішня політика, можна прогнозувати, що і до зовнішньої політики він підійде прагматично. Замість якихось красивих слів, що ви нам можете дати і що ми вам можемо дати у відповідь? Європі потрібно виходити з цього принципу. На цьому тлі Україна може забезпечувати дійсно глобальну безпеку”, — прокоментував нещодавні заяви Трампа радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

На зустрічах Володимира Зеленського з політичними лідерами Європи та з керівництвом Євросоюзу обговорювалася і форма справедливого миру, і форма гарантій безпеки для України.

На зустрічах Володимира Зеленського з політичними лідерами Європи і з керівництвом Євросоюзу обговорювали і форму справедливого миру, і форму гарантій безпеки для України.

Зеленський зустрівся з головою партії “Християнсько-демократичний союз”, керівником опозиційної фракції ХДС/ХСС у німецькому Бундестазі Фрідріхом Мерцем. Сторони обговорили необхідні зусилля та спільні з союзниками кроки для встановлення справедливого та міцного миру.

Збільшення товарообігу між державами та співробітництво в енергетичній сфері Володимир Зеленський обговорив із лідером Азербайджану Ільхамом Алієвим. Також президент України провів зустріч з аргентинським колегою Хав’єром Мілеєм та іншими лідерами.

Крім цього глава Української держави взяв участь у роботі панельного засідання Всесвітнього економічного форуму “Керівники великого бізнесу — Україні”.

Під час зустрічі з топменеджерами та власниками великих американських і європейських компаній, а також прем’єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо та міністром Європи і закордонних справ Франції Жаном-Ноелем Барро, Зеленський розповів про ситуацію на фронті та результати Курської операції. Він звернув увагу на важливість посилення санкцій і тиску на Росію.

Під час зустрічі з прем’єр-міністром Хорватії Андреєм Пленковичем Зеленський обговорив необхідність посилення позицій України. Ключовою темою розмови стала додаткова військова допомога.

Надзвичайний і повноважний посол України, президент громадської організації “Українська асоціація зовнішньої політики” Володимир Хандогій акцентував, що форум у Давосі став не просто економічним, а економіко-політичним.

“Я не думаю, що ми очікуємо якихось конкретних рішень від форуму. Це більшою мірою розмовний майданчик, але водночас президенту Зеленському вдалося зустрітися з цілою низкою глав держав. І я думаю, що в цьому полягає плюс і важливість давоського форуму. Плюс – виступи на панельних дискусіях”, — вважає Хандогій.

Читайте також: Закінчення війни в Україні має бути перемогою Трампа, а не Путіна, — Зеленський

Прямий ефір