У світі всі пам’ятають історію “арабської весни”, — економіст про наслідки призупинення роботи зернової угоди

Ілюстративне фото: Facebook/Олександр Кубраков

Через демарш РФ, пов’язаний із Чорноморською зерновою ініціативою, у світі слідкують за тим, як відбуватиметься ситуація з цінами на продовольство, як це продовольство постачатиметься і наскільки Україна зможе повернутися на ці ринки. Тому опрацьовують сценарії. Про це сьогодні, 11 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Я не можу сказати, що ціни суттєво зросли. Так, були перші кілька днів після того, як Росія відмовилася подовжувати Чорноморську зернову угоду, вони зросли, але потім впали, бо все-таки зараз є тенденція у світі до зменшення світових цін. Однак, по-перше, відзначають багато аналітиків навіть провідних економічних інститутів, що через невизначеність із можливостями України експортувати свою продовольчу продукцію ця тенденція зниження цін не може бути реалізована”, — сказав він.

Також, на думку економіста, цілком можливо, що в разі якихось змін на світовій арені ці ціни можуть зрости.

“Тобто сам факт того, що невизначеність України негативно впливає з погляду покупців на ціни, тобто ціни зростатимуть, це, безумовно, створює побоювання, оскільки всі пам’ятають історію “арабської весни” і того, що революції 10 років тому в Північній Африці та на Близькому Сході виникали через брак продовольства, всі бояться повторення цієї історії”, — каже Ус.

За його інформацією, Румунія вже говорить про те, що може збільшити пропускні спроможності до 4 млн тонн на місяць. До початку повномасштабної війни Румунія могла перевозити близько 400 тонн. Тобто в 10 разів збільшуються постачання, порівняно з довоєнним періодом.

“Проте я не впевнений, що це теж допоможе нам у повному обсязі. Нам усе-таки потрібне Чорне море і тут без наших партнерів, насамперед США, забезпечити безпеку буде складно. Або нам нададуть самим достатньо зброї, щоб забезпечувати безпеку своїх кораблів. Благо, Україна вже продемонструвала, що ми здатні створювати морські дрони, які також допоможуть нам у цьому”, — підсумував Іван Ус.

Читайте також: Росія використовує своє зерно не для економічної вигоди, а для політичної — аналіз

Нагадаємо, раніше Ус сказав, що заява учасників саміту G20 (“Великої двадцятки”) із закликом відновити зернову угоду має загальний характер. Це показує, що у світі є потреба у відновленні роботи Чорноморської зернової ініціативи.

Прямий ефір