У світі фантастичних звірів Марії Примаченко — доля і творчість видатної української художниці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

114 років тому в невеликому селі Болотня Київської області народилася одна з найвідоміших українських художниць Марія Примаченко. Геній, художниця-примітивістка і муза Пабло Пікассо за життя підкорила всю Європу. Сьогодні її роботи продають на аукціонах за десятки тисяч доларів. Виручених коштів з продажу картини “Квіти виросли коло четвертого блока” вистачило на купівлю 125 мікроавтобусів для Збройних сил України, повідомляє FREEДОМ.

Її стиль неповторний — казкові квіти і химерні тварини. Аркуші ватману, пензлі фабричного виробництва, дешева гуаш і величезний талант — це все, що використовувала у своїй творчості найвпізнаваніша українська художниця.

Марія Примаченко мала лише 4 класи шкільної освіти та важку хворобу — поліомієліт. Але це не завадило їй стати видатною художницею. Її полотна підкорили світ. Їх виставляли в Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі та Пекіні. Її роботами захоплювався Пабло Пікассо, а всесвітньо відомий Марк Шагал знаходив натхнення в мотивах Примаченко.

“Вже тоді вони привертали до себе увагу своєю оригінальністю, своєю фантазією, її невтомним і позитивним баченням світу. І були відзначені і нагородою, і вона одна з перших отримала серед народних майстрів звання майстра народної творчості, тобто це був вже інший ступінь. Не просто майстер, а майстер народної творчості”, — розповіла завідувачка відділу Національного музею українського народного декоративного мистецтва Олена Шестакова.

Центром творчості Примаченко були фантастичні звірі: помаранчево-рожева тварина, схожа на тигра, оздоблений квітами верблюд, що несе на собі риб, чудернацька істота із зеленим чепчиком і змією замість язика. Окремої уваги варті назви полотен. Наприклад, “Кукурудзяний кінь у космосі”, “Дарую українську паляницю всім людям на землі”, “Атомна війна, будь проклята вона!”.

“Марія не мала такої академічної освіти, і той стиль, який вона виробила, це був стиль такий самостійний, тобто вона сама цього набувала. Чому це круто? Бо вона виконує все це на дуже високому рівні. Це чудовий малюнок, чудова композиція, прекрасні кольоросполучення. Але сенс полягає в тому, що образи, які створювала Марія Оксентівна, по-перше, вони зовсім самостійні, а по-друге, це абсолютно виразні речі, які розповсюдилися у всьому світі”, — каже мистецтвознавець Едуард Димшиць.

У спадщині Марії — понад дві тисячі картин. Примаченко писала в наївному народному стилі. Його ще називають примітивізмом. Художницю часто запитували, чому її квіти та птахи такі нереалістичні. На це в неї завжди була одна відповідь: “Навіщо малювати їх такими, як є? Вони й так красиві. А я малюю на радість людям”.

“Ми маємо певну кількість художників наївного мистецтва, маємо й певну кількість майстрів народного мистецтва. І цих художників, я думаю, тисячі і десятки тисяч, а от саме такого наївного мистецтва не так багато, бо Марія пішла від ужитковості й перейшла до створення так званих станкових творів. Мається на увазі, тих творів, що не були частиною якогось глечика чи, скажімо, ковдри. А ці твори мають самодостатнє значення. Вони існують як твори професійного художника. Тобто можна брати в рамку і вішати на стіні”, — розповів мистецтвознавець.

Багато робіт Марії Примаченко зберігалися в Краєзнавчому музеї в селищі Іванків Київської області. 26 лютого 2022 року, на 3-й день повномасштабної війни, російська армія обстріляла музей. Місцеві жителі кинулися рятувати з вогню картини. Винести вдалося 12 робіт. Новини про обстріл музею і втрату шедеврів української художниці розлетілися світом. Активісти на знак солідарності стали публікувати на своїх сторінках роботи Марії. Фантастичні звірі з’явилися на вулицях Сент-Луїса і Сан-Франциско. А українські дизайнери створили колекцію одягу з переосмисленими образами Примаченко.

Життя Марії Оксентіївни обірвалося 1997 року. Незадовго до своєї смерті художниця сказала: “Головне, щоб на тому світі були папір і фарба”.

Читайте також: “Червону калину” почули в усьому світі, а сапсани розмістили на погонах аеророзвідки: як українське мистецтво допомагає перемогти у війні

Нагадаємо, 9 січня виповнилося 99 років від дня народження метра українського кінематографа Сергія Параджанова. Великий кінорежисер і художник народився в Тбілісі (Грузія), але багато років життя провів в Україні. Саме з Україною пов’язані найбільш відомі роботи легендарного режисера.

Прямий ефір