У стосунках РФ та Вірменії посилюється розкол — огляд (ВІДЕО)

Нікол Пашинян. Фото: gov.am

Відносини між Єреваном та Москвою охололи після загострення ситуації в Карабаху. Тоді Вірменія на правах члена Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) розраховувала на військову підтримку з боку Росії. Федерація самоусунулася, направивши нечисленних спостерігачів. Єреван тепер заручається підтримкою західних союзників, повідомляє FREEДОМ.

“Зараз Вірменія відкритим текстом каже Росії, що вона не потребує її посередництва в укладанні мирного договору з Азербайджаном. Ідуть переговори. Очевидно, що ці переговори патронують інші країни, і Росія опиняється не при справах у такому важливому моменті, як забезпечення безпеки Вірменії”, — коментує виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

Підтримку Єреван знайшов у західних союзників — країн Євросоюзу та США. Для суверенітету Вірменії, яка не має спільних кордонів з агресивною Росією, єдиним потенційним джерелом небезпеки залишається військова база РФ у місті Гюмрі. Про це свідчать останні події: 7 грудня у Вірменії затримали, а потім утримували на цій військовій базі російського військового, на якого у федерації заведено кримінальну справу про самовільне залишення частини.

Раніше виїхати із Росії Дмитру Сетракову допомогли правозахисники. Тепер, за даними проєкту “Идите лесом”, Сетраков перебуває в Ростові-на-Дону в управлінні військової поліції.

“Зважаючи на все, це сталося в Єревані на паспортному контролі… Спочатку була інформація, що його затримали в Гюмрі, потім він розповів дружині, що все-таки це сталося начебто в Єревані. Цілком очевидно, що вірменська влада до цього затримання непричетна. Є офіційна відповідь вірменської прокуратури про те, що їм не надходили запити на екстрадицію. Це справді ніяка не депортація, а викрадення”, — заявив засновник проєкту “Идите лесом” Григорій Свердлін в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.

Затримали Сетракова російські силовики, котрі, за словами експертів, не мали на це права.

“Статус військовослужбовців цієї бази має бути визначений. І без участі вірменських правоохоронних органів якихось дій за межами бази російські військові патрулі вчиняти не повинні. Відповідні зміни чи уточнення мають бути внесені до договору російської військової бази вже зараз, не чекаючи остаточного рішення про присутність цієї бази на території Вірменії”, — вважає президент Єреванського пресклубу Борис Навасардян, якого цитує “Настоящее время”.

Розірвати відносини між Москвою та Єреваном, які й без того тріщать по швах, допомагають кремлівські пропагандисти. Чоловік головної редакторки телеканалу Russia Today Маргарити Сімоньян Тігран Кеосаян в ефірі радіо “Sputnik Вірменія” звинуватив Пашиняна у зраді та погрожував йому. Нацкомісія телебачення та радіо Вірменії на місяць відкликала ліцензію у радіостанції, яка транслювала передачу Кеосаяна.

“Якщо на російському телебаченні триватиме ескалація, то можуть статися різні події. Щобільше, зупинення мовлення — це вже перший крок до того, щоб його взагалі заборонити. А коли зупиняється чи забороняється мовлення, то, очевидно, вакуум заповнюється або місцевим телебаченням, або іншими іноземними проєктами, очевидно, що відбувається незворотна зміна”, — зазначив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.

Експерти впевнені: у Росії залишається все менше важелів впливу на Вірменію, а Єреван, зважаючи на все, впевнено переорієнтується у зовнішній політиці на Захід. Остаточний вихід Єревана з орбіти Кремля стане черговим провалом політики Путіна та втратою впливу Москви на країни Кавказу.

Читайте також: Відмова Вірменії від партнерства — колосальний удар по амбіціях і репутації Росії, — політолог

Нагадаємо, Єреван уже неодноразово відмовлявся від різних заходів ОДКБ. Зокрема, 19 грудня пленарне засідання Парламентської асамблеї ОДКБ у Москві відбулося без делегації з Вірменії.

Прямий ефір