Білоруські силовики змушують затриманих знущатися з символу національного спротиву — біло-червоно-білого прапора. Про це пише “Радіо Свобода”. Ті, хто побував у білоруських СІЗО, розповідають, що силовики примушували палити прапор, тупцювати по ньому і мити ним підлогу. Один із жителів Мінська, затриманий на акції протесту, розповів, що біля входу в СІЗО на Окрестіна лежав біло-червоно-білий прапор. Якщо людина переступала через нього, то її відводили до окремої кімнати і били, повідомляє FREEДОМ.
Комітет державної безпеки Білорусі від 2011 року веде перелік організацій і фізичних осіб, причетних до терористичної діяльності або, простіше кажучи, “список терористів”. Від 2020-го після масових мітингів громадян, незгодних із фальсифікацією результатів виборів, “терористами” вважають винятково противників Лукашенка. Правозахисникам відомо про 4,5 тис. імен у “списку терористів”.
“Справа ускладнюється тим, що на 2020 році це не зупинилося. Люди, як і раніше, незадоволені, і влада, так скажемо, веде, здійснює широкомасштабні репресії. До того ж вони вже перемикнулися не тільки на тих, хто брав участь або бере участь, організовує та інше. Вони вже перемикнулися на будь-які прояви невдоволення режимом”, — коментує керівник Брестського відділення правозахисного центру “Вясна” Володимир Величкін.
“Коли ти потрапляєш до “списку терористів”, тебе можуть затримати в аеропорту в будь-якій країні світу, вони подають ці списки дуже часто в “Інтерпол”, “Європол”, міжнародний розшук. І тому всі журналісти, активісти, які потрапляють туди, у них трапляються неприємності під час перетину кордону. Є ще список екстремістів. Туди, крім людей, входять ще й цілі організації журналістські, НДО, громадські, просвітницькі, всі ті, хто якимось чином не догодив Лукашенку, вони стають одразу ж “екстремістами””, — повідомив старший радник лідера білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Приводом для перевірок, а іноді й затримання громадян, можуть стати пост у соціальній мережі, неугодний силовикам коментар під відео, підписка на Telegram-канал, який влада Білорусі визнала “екстремістським” або навіть публічне використання білоруської мови.
“Все, що робить зараз лукашенківський режим, це в інтересах Росії. Відбувається поглинання Росією Білорусі, знищення білоруської ідентичності. Переписуються шкільні підручники, прибираються зі шкільної програми згадки про наше Середньовіччя, про минуле спільне з Польщею і Литвою, про Велике князівство Литовське, прибирають із музеїв навіть пам’ятники, які пов’язують нас із Європою”, — каже Вячорка.
У колонію на кілька років громадянин Білорусі може потрапити за найабсурднішим звинуваченням. Білоруський правозахисник Леонід Судаленко 2,5 роки пробув у колонії. Серед іншого чоловіка звинувачували в тому, що він допоміг багатодітній родині затриманого опозиційного активіста зібрати гроші та купити дрова.
“Мене, як правозахисника, заарештували за надуманим обвинуваченням у закритому суді. Мені дали три роки позбавлення волі, я провів у таборі під Вітебськом весь цей час. Вийшов у липні на свободу, зрозумів, що з в’язниці потрапив у нову в’язницю. Не минуло й 100 днів, як проти мене порушено нову кримінальну справу за сприяння “екстремістській діяльності”. Як я розумію, за те, що я не мовчав після звільнення, розповідав, у яких умовах перебувають політичні в’язні в білоруських тюрмах”, — розповів Судаленко.
Заочно в Білорусі судять і колишніх силовиків, які після 2020 року не погодилися жити під владою Лукашенка. Організація BYPOL займається розслідуваннями про затримання та арешти опозиції в Білорусі. Колишнім силовикам інкриміновано 11 статей Кримінального кодексу, серед яких “зрада державі”, “організація акту тероризму” і “керівництво екстремістським формуванням”.
“Це правовий повний дефолт, тому що не працюють жодні механізми щодо захисту прав людини. Нагадаю, що в лютому 2023 року Білорусь вийшла з факультативного протоколу до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. І відтоді білоруси втратили єдину свою можливість подання індивідуальних скарг до Комітету ООН з прав людини”, — каже Судаленко.
Сприяє режим Лукашенка і незаконній депортації українських дітей. Згідно з даними Єльського університету, російські окупанти вивезли до Білорусі майже 2,5 тисячі дітей. Реальні цифри, як зазначають дослідники, можуть бути набагато більшими.
Читайте також: Білоруський режим: скільки Лукашенко буде при владі — прогнози
Нагадаємо, як заявив координатор білоруської експертної мережі “Наша думка” Вадим Можейко, у Білорусі адвокати не можуть захистити самі себе і, отже, не можуть надавати свої послуги тим, хто зазнав репресій. Влада Білорусі намагається не ув’язнити всіх незгодних із режимом, а залякати.