У Словаччині в першому турі президентських виборів переміг прозахідний кандидат, колишній міністр закордонних справ Іван Корчок. За результатами голосування він набрав 42% голосів. Це не абсолютна більшість, а значить буде другий тур. Боротьба розгорнеться між лібералом Корчоком і Петром Пеллегріні — кандидатом від керівної коаліції, очолюваної прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо. Він, як і Пеллегріні, займає проросійську позицію. А Корчок засуджує режим російського диктатора Володимира Путіна і підтримує Україну, повідомляє FREEДОМ.
Іван Корчок — словацький дипломат. Він обіймав посаду міністра закордонних справ у 2020-2023 роках. Дипломат іде в президенти як самовисуванець. За попередніми опитуваннями, Корчок посідав друге місце серед дев’яти кандидатів, але за підсумками першого туру набрав найбільшу кількість голосів. Політик дотримується проєвропейських поглядів, активно виступає за допомогу Києву. Він неодноразово закликав Росію вивести війська з України.
“Усі, хто стежить за моєю позицією, знають, на чому я стою, коли йдеться про Україну. Але зараз я звертаюся до своїх співгромадян: ідіть і проголосуйте, тому що у вас у руках — дуже важливе рішення. Ви визначите, хто буде наступним главою держави, і це буде дуже важливо, коли йтиметься про важливі питання зовнішньої політики”, — звернувся до виборців кандидат у президенти Словаччини Іван Корчок.
У другому турі президентських перегонів Іван Корчок конкурує зі спікером Національного парламенту Словаччини та лідером партії “Голос — соціальна демократія” Петером Пеллегріні. Його партія входить до нинішньої урядової коаліції Роберта Фіцо. Нинішній прем’єр-міністр відомий своїми проросійськими поглядами та антиукраїнськими заявами. Втім, і сам Пеллегріні закликав до “обережності” в питанні поставок зброї Києву. А у своїй передвиборчій кампанії висловився на підтримку змін у зовнішній політиці Братислави в бік Москви.
“Я поважаю і сприймаю сьогоднішні результати й, звісно, вітаю Івана Корчока з тим, що ми обидва вийшли до другого туру, де зможемо вести фінальний матч про те, яким буде майбутнє Словаччини”, — заявив кандидат президента Словаччини Петер Пеллегріні.
Тисячі людей у різних містах Словаччини неодноразово виходили на протести проти проросійської політики Фіцо і прагнення взяти під контроль громадські ЗМІ. Люди стурбовані тим, що Братислава під керівництвом Фіцо може відмовитися від прозахідного курсу і приєднатися до Будапешта. Аналітики вважають, що зовнішня політика Словаччини залишиться одним із головних питань передвиборчої президентської кампанії.
“Вибір словаків щодо президентських перегонів наразі показує більш позитивні результати, бо кандидат, який найбільше набрав голосів, є досить проєвропейським”, — зазначив експерт-міжнародник Богдан Ференс.
На думку словацьких експертів, якщо Корчок стане президентом, то Словаччина збереже проєвропейські та проукраїнські позиції. І хоча повноваження президента в Словаччині обмежені, але глава держави може ветувати закони, ухвалені парламентом. Президент ратифікує міжнародні договори, призначає суддів вищого суду і є верховним головнокомандувачем збройних сил.
“З урахуванням того, що наша країна переживає зараз, після створення уряду на чолі з Робертом Фіцо, як на мене, дві теми є дуже важливими для цих виборів, і саме щодо них люди ухвалюватимуть рішення. Перша — демократія і боротьба з корупцією. А друга тема — це наша зовнішня політика, особливо в контексті нинішньої війни Росії проти України. І тут ми бачимо, що між двома кандидатами є відмінності. Пеллегріні слідом за Фіцо послабить наші зв’язки з союзниками та партнерами по НАТО і ЄС і послабить підтримку України”, — пояснив словацький політолог Григорій Месежніков.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну уряд Словаччини надавав значну гуманітарну та військову допомогу Києву. Зовнішньополітичний курс держави різко змінився після перемоги партії Роберта Фіцо на парламентських виборах у жовтні 2023 року. Через два дні після вступу на посаду прем’єр-міністра Фіцо заявив про припинення військової допомоги Україні.
Читайте також: Переконали навіть Орбана: експерти обговорили виділення 50 млрд євро Україні
Нагадаємо, політолог Дмитро Васильєв розповів, що рейтинги прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо падають.