У Словаччині в суботу обиратимуть парламент — розклад сил та прогнози (ВІДЕО)

Прапор Словаччини. Фото: ukrinform.ua

Словаччина може стати проросійською. У суботу, 30 вересня, у країні відбудуться дострокові парламентські вибори. За соцопитуваннями, лідирує партія із гаслами проти допомоги Україні. Соціологи називають майбутнє голосування найскладнішим і найважливішим за останні десятиліття, повідомляє FREEДОМ.

Політичний ландшафт Словаччини — складний та нестабільний, адже суспільство там дуже поляризоване. Це видно за політичними партіями. Главу провідної сили Роберта Фіцо можна назвати уособленням цього протистояння. У політиці він уже 31 рік і за цей час неодноразово змінював погляди. Останні кілька років Фіцо, очолюючи соціал-демократів, використовує націонал-консервативну риторику та орієнтується на сільське населення. У разі перемоги на виборах обіцяє припинити військову допомогу Україні.

Проте, експерти реагують на можливість прем’єрства Фіцо спокійно.

“Чекати варто зіпсованих нервів від їхніх новин, заголовків, заяв, але якоїсь серйозної шкоди Роберт Фіцо не може і навряд чи хоче завдати Україні… У грудні цього року є надія, що буде голосування за відкриття переговорів з Україною щодо членства в Євросоюзі. І не те, щоб Словаччина збирається або може щось заблокувати, але висунути якісь додаткові вимоги, ще якісь квоти тощо — це, звичайно, можливо з Робертом Фіцо”, — коментує директор Інституту центральноєвропейської стратегії, засновник проєкту Re: Open Ukraine Дмитро Тужанський.

Після партії Фіцо “Курс” із мінімальним відривом йде “Прогресивна Словаччина” — проєвропейські демократи, які виступають за допомогу Україні. На третьому місці — “Голос”. Цю силу оглядачі називають м’якою версією партії Роберта Фіцо. Передбачити результат парламентських перегонів, як стверджують експерти, неможливо. Переможець попередніх виборів набрав рейтинг за кілька днів до голосування.

“Ми побачимо поляризацію словацького суспільства. Ми побачимо фактично двох переможців. Це та сама “Прогресивна Словаччина”, і ми побачимо дуже активні торги, хто з ким об’єднується і проти кого. Це найголовніше. І ми тоді побачимо, чим стане нова Словаччина: або джерелом проблем для ЄС та НАТО, подібним до Угорщини, або основою єдності Словаччини. Попри те, що суспільство далі буде поділено, — це точно”, — каже Дмитро Тужанський.

Так чи інакше, якщо новий парламент збере коаліцію, ті чи інші противники допомоги Києву у ній з’являться. Якщо саме вони визначатимуть курс, то Словаччина приєднається до Угорщини у її антиукраїнській риториці. На щастя, за словами експертів, це не загальноєвропейська тенденція, а гарне ставлення до Росії притаманне лише декільком окремим країнам. Не вплине результат голосування й на розклад сил у Європарламенті. Вибори туди відбудуться наступного року, але уряди країн не мають до них відношення.

“Це поодинокі випадки. Зростання антиукраїнських настроїв до рівня внутрішньодержавних панівних трендів очікувати не варто… У Словаччині всі ці розмови, погрози припинити допомогу Україні Фіцо використовує виключно з електоральною метою. Очевидно, він має дуже велику спрагу повернутися на посаду прем’єр-міністра. Насправді немає жодних реальних загроз від цих заяв”, — упевнений політолог-міжнародник Володимир Воля.

Попри те, що парламентські вибори в Словаччині відбудуться вже цієї суботи, близько третини виборців, за різними оцінками, ще не вирішили, чи взагалі голосуватимуть. За цей електорат наразі й ведуть боротьбу партії.

Читайте також: Вибори в ЄС та США: чи вплинуть на підтримку України в протистоянні російській агресії, проаналізував експерт

Прямий ефір