870 діб без світла — рівно стільки мешканці села Кам’янка під Ізюмом у Харківській області чекали на відновлення електропостачання. Путінські терористи спочатку фактично зрівняли населений пункт із землею, а потім замінували його руїни. У перші дні війни в селі зникло світло, були розбиті всі підстанції, тому людям, які там залишилися, довелося виживати без світла, води і зв’язку більше двох років. Енергетики фактично збудували нові мережі та змогли заживити перші будинки в Кам’янці, повідомляєFREEДOM.
П’ять днів, як у будинку сім’ї Задніпровських з’явилася електрика, якої тут не було з 2 березня 2022 року, коли розпочалися перші обстріли Ізюму та найближчих сіл. З того часу Кам’янка знаходилася без світла. Тоді багатодітній родині вдалося вирватися з окупації, а після визволення Харківської області люди повернулися до рідного села.
“Дуже важко, але ми українці, ми всі витримаємо, тож ми це витримали! Ми шукали все, щоб діти жили в комфорті, ми й інтернет провели, і світлодіодні стрічки купували, щоб діти не сиділи у темряві”, — розповіла мешканка Кам’янки Тетяна Задніпровська.
Чоловік Тетяни Олександр зізнається — поява електрики на їхній вулиці дала йому нові сили для відновлення житла. Їхній будинок росіяни розстріляли прямим попаданням з танка, після повернення з евакуації сім’я тулиться у маленькій прибудові, і весь цей час займається ремонтом та будівництвом зруйнованого господарства.
“Тільки з’явилося світло — у нас відразу закипіла робота: город поливається, все стирається. Будівництво зрушило сильніше, оскільки бензину на генератор не накупишся, так би мовити. Перші два дні і спали зі світлом, — розповів Олександр Задніпровський.
Поруч вулицею — зруйнований російськими окупантами будинок двоюрідного брата Олександра. Тут також майже тиждень уже користуються електрикою, але не забувають, як пережили два з половиною роки без світла, води та мобільного зв’язку.
“Ми вже звикли, у нас повний арсенал ліхтариків був різних, деякі ліхтарики ми самі купували. Такі саме потужні, будівельні, щоб світло було, освітлювали повністю всю кухню. Але ми світлу дуже раді, дякую нашим електрикам, і тим, хто розмінував, що нам провели світло”, — каже Ольга Задніпровська.
Енергетики Ізюмського району “Харківобленерго” вже підвели електрику до двох вулиць Кам’янки. Насамперед світло з’являється у будинках, де люди живуть постійно. Після закінчення активних бойових дій виявилося, що всі підстанції, дроти та опори були розбиті. Тому після розмінування території фахівцям довелося буквально будувати мережу наново.
“Йде відновлення, село починає оживати від пережитого, російської окупації, навали. Люди повертаються, люди раді бачити нас. Якщо побути два з половиною роки без світла, то справді розумієш, наскільки це важко, коли звикаєш до благ цивілізації, і потім їх нема. Це справді важко”, — зазначив співробітник “Харківобленерго” Віктор Смирнов.
З різних областей України до Кам’янки вже понад два роки приїжджають сапери зі зведених піротехнічних загонів рятувальників, щоб очистити село від мін та снарядів. Едуард із Києва, разом із командою два місяці був зайнятий розчищенням ліній електропередач.
“Ми робили проходи для ліній електропередач, щоб електрики змогли знову провести світло в Кам’янку. А також перевіряли вулиці Кам’янки, вздовж електричних стовпів, щоби могли надалі розводити електричну мережу”, — розповів начальник відділення механізованого розмінування мобільного загону швидкого реагування Едуард Герасименко.
За час ротації піротехніки знайшли та знешкодили понад 50 вибухонебезпечних предметів. Хлопці знаходили їх у тих місцях, куди не змогли дістатися їхні колеги. Робота йшла повільно через високу траву та погодні умови. Наразі сапери зайняті розмінуванням фермерських полів, де також досить небезпечних знахідок, навіть після роботи машини для розмінування.
З тисячі жителів, які населяли Кам’янку до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, до села повернулося сімдесят людей. До кінця року енергетики планують завершити всі роботи з відновлення електропостачання в цьому населеному пункті, щоб люди змогли нарешті планувати відновлення свого житла.
Читайте також: Запускаючи “Іскандери” по Харкову, Росія хоче збільшити кількість жертв, — ОВА