У Росії збільшується кількість кримінальних і адміністративних справ за надуманими статтями — подробиці

Ілюстративне фото: SOTA

Кримінальне переслідування за “дискредитацію” і “фейки про армію”, визнання ще десятків громадян нібито іноземними агентами та неузгодження мітингів із владою — усі ці заходи, звичні в сучасній Росії, у 2023 році набули небаченого розмаху, повідомляє FREEДОМ.

24 лютого 2022 року на вулиці 50 російських міст вийшли тисячі протестувальників проти вторгнення Росії в Україну. За підсумками першої доби, кількість затриманих налічувала вже близько 2 тис. У Москві спробували отримати дозвіл на марш миру в 50 тис. осіб, але влада в його проведенні відмовила. До кінця лютого, втім, акції протесту в країні все одно проводилися, завершуючись жорсткими розгонами та затриманнями.

Однак на цьому відкритому протесту росіян проти загарбницької війни фактично прийшов кінець. Адже вихід на вулицю з антивоєнним плакатом протестувальнику може коштувати мінімум 30 тис. рублів. Офіційна назва статті — “дискредитація російської армії”.

“Ті, хто виходять, вони дійсно герої, вони знають, що з високою часткою ймовірності будуть затримані. А якщо вони виходять повторно, то це означає, що буде гарантовано адмінарешт”, — зазначив адвокат Михайло Бірюков.

У 2023 році в Росії додалося 467 нових фігурантів політично мотивованих кримінальних проваджень. За статтею про “дискредитацію армії” відкрито майже 3 тис. справ, з яких понад 370 — в окупованому Росією Криму. Громадян, які виступають проти війни та російських ставлеників, примушують записувати ролики з вибаченнями.

“У соціальній мережі на своїй сторінці дискредитував армію Російської Федерації, збройні сили Російської Федерації та президента РФ, а також розмістив аудіозаписи екстремістського характеру, про що дуже шкодую і зобов’язуюся надалі більше не повторювати”, — каже молода людина в ролику, який опублікував Telegram-канал “Крымский СМЕРШ”.

У році, що минає, масово стали заводити справи також про “поширення фейків” і “виправдання тероризму”. Наприкінці 2022 року таких обвинувачених було приблизно 300, через рік — їх майже 800. Під статтю потрапляли не тільки опозиціонери й антивійськово налаштовані діячі культури, а й пересічні громадяни, і навіть школярі. Наприклад, у квітні стало відомо про затримання учня, який засумнівався в геройстві “кадировців”. Подібним чином жителя Оренбурга засудили до восьми місяців виправних робіт, житель Забайкалля отримав штраф у мільйон рублів, а ялтинець — п’ять років умовного терміну. Найсуворіший вирок було винесено московському депутату Олексію Горінову — сім років позбавлення волі в колонії.

“На одного активіста з Іваново склали протокол, тому що він тримав плакат, де було спочатку три зірочки, пробіл і п’ять зірочок. Ми розуміємо, що там було написано “Ні війні”. І тільки за ці зірочки склали протокол”, — розповіла голова юридичного відділу медіапроєкту “ОВД-Инфо” Олександра Баєва.

“Виправданням тероризму” вважаються, наприклад, схвальні коментарі під звістками про підпали військкоматів. Найгучніший випадок застосування статті — справа Євгенії Беркович і Світлани Петрійчук, авторів вистави “Фініст — Ясний Сокіл” про жінок, завербованих бойовиками ІДІЛ. Також щонайменше 16 справ заведено щодо коментаторів атак на прифронтові російські регіони та окупований Крим.

Фігурантами справ про “тероризм” у Росії стали близько 300 осіб, кількість іноземних агентів зросла на 217 позицій. Небажаними визнали 53 організації, десятки — ліквідували. За словами експертів, здебільшого самі силовики плутаються, яку статтю поставити тому, хто провинився. Разом з тим, наступного року, вважають правозахисники, репресії лише посиляться, адже путінський режим досі не зіткнувся з масовим невдоволенням.

Читайте також: Чому Кремль переслідує росіян за слово “мир”: думки експертів і глядачів FREEДОМ

Нагадаємо, російські поліцейські змусили прибрати напис “Мир” з вітрини книжкового магазину в Санкт-Петербурзі. Власникам довелося підкоритися силовикам, незважаючи на те, що заборони на використання цього слова в Російській Федерації немає.

Прямий ефір