У Росії залишається все менше сімей, які не торкнулася б розв’язана Кремлем війна в Україні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав адвокат російського правозахисного проекту “Перший відділ” Євген Смирнов.
“Справді, похоронки стали приходити вже не лише у віддалені регіони, а й до Санкт-Петербурга, Москви та інших великих міст Росії. Тобто навіть серед мого професійного оточення є мобілізовані адвокати, які вже загинули в ході війни з Україною. Звичайно, все менше й менше сімей у Росії залишається, яких би ця війна не торкнулася безпосередньо.Якщо в перші місяці все це відбувалося десь далеко, по телевізору, як якась комп’ютерна гра, то зараз все це приходить уже до багатьох родин: то когось призивають, то приходять похоронки, то вже прилітають снаряди на прикордонні з Україною території. Тому війна приходить у життя росіян з повною силою”, — сказав Смирнов.
Адвокат переконаний, що навіть у Росії є можливість відмовитись йти воювати.
“Навіть на території РФ є вибір або йти на війну, або йти до в’язниці. Якщо ти підеш на війну, але просто за побутовими умовами ти житимеш у кращому випадку в наметі посеред лісу холодною зимою. Якщо ти підеш у в’язницю, то в тебе буде якесь харчування, дах над головою. Є безліч правових можливостей не піддаватися мобілізації, перша з них — просто не приходити за повісткою, коли викликають. За це, на щастя, у нас в Росії передбачено не таке велике покарання, лише адміністративний штраф. У тих, кого силою доставили у військкомат, є можливість намагатися зі здоров’я чи з інших підстав, скажімо так, відкосити від мобілізації. Але якщо вже жодні правові способи не працюють, можна просто не приходити на цю війну, у ній не брати участь”, — пояснив Смирнов.
Він також зазначив, що проводиться призов ув’язнених до ПВК “Вагнера” і навіть люди, які перебувають у в’язницях, відмовляються йти воювати.
“У мене є підзахисні, до яких до колонії якраз приїжджав Пригожин. Причому до деяких приїжджав неодноразово. І ніхто з моїх підзахисних не став брати участь у війні з Україною… Взагалі там вони проходять поліграф перед тим, як вирушити до ПВК “Вагнера”. У принципі, можна так само правдиво відповідати, що “у війні брати участь не буду, зі зброєю в руках боротися проти українців теж не буду”. І в цьому випадку людей просто не приймуть тих, кого будуть призивати до ПВК”, — сказав адвокат.
Смирнов також звернув увагу, що чим більше росіян опиняються на війні, тим більше інформації отримують їхні близькі щодо реального стану справ і для більшої кількості росіян приходить усвідомлення того, що відбувається.
“Приходить усвідомлення, що втрати російської армії далеко не 5 000, а в десятки разів більше. Приходить усвідомлення того, що ось цей слоган “Своїх не кидаємо” — це не про російську армію. Про те, що ніякої підготовки, ніякого екіпірування. Ну, слухайте, ті, хто підлягають мобілізації, змушені власним коштом купувати елементарні речі, каски, бронежилети, тобто будь-які засоби, які дозволять їм вижити в цей холодний час близько до лінії фронту. Про яку підготовку, про яку збільшену армію можна говорити, коли просто цю армію одягнути нема чим! І чим більше людей у цьому бере участь у всьому, тим більше вони передають інформацію своїм близьким родичам, тим для більшого відсотка населення починає доходити про те, що не все правда, що говорять по телевізору”, — сказав адвокат.
Він також озвучив покрокову інструкцію, що робити тим, хто підлягає мобілізації, щоб не опинитися на фронті в Україні.
“Перше — це не отримувати повістку. Можна жити у родичів, можна міняти регіон, тобто не перебувати за адресою реєстрації. Якщо вам таки вручили повістку, то в жодному разі не приходьте у військкомат. Найбільше, що вам загрожує — це штраф до 3 000 рублів. Я думаю, кожен здатний сплатити такий штраф у країні. Якщо так сталося, що вас насильно доставили у військкомат і закликають на війну? Усякими способами написати рапорти на ім’я начальника про те, що ви відмовляєтеся брати участь у військових діях, звертатися до юристів про те, щоб оскаржити вашу мобілізацію. Знайти юридичні підстави, які дозволять вам уникнути цього або принаймні звернутися до суду і просити суд призупинити рішення військкомату про мобілізацію. А якщо вже таки вас направляють на війну, то я вважаю, що краще жити у в’язниці відносно здоровим і живим, ніж поїхати на фронт, де з великою ймовірністю залишитися або інвалідом, або калікою і в будь-якому разі залишитися воєнним злочинцем”, — пояснив Смирнов.
Читайте також: Будуть оформлені Україною як взяті в полон у бою — як росіянам здатися через проєкт “Хочу жити” (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у РФ триває мобілізація. Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) дійшли висновку, що вона, попри заяви Кремля, не завершиться до листопада.