Облави військкомів на вулицях, у метро і під’їздах, коригування медичних діагнозів і тортури. У Росії — розпал призовної кампанії. Через величезні втрати на фронті Кремлю потрібна свіжа сила. Громадян країни змушують підписувати контракти з Міноборони РФ і відправляють у зону бойових дій. Кадри з полюванням на росіян правозахисники публікують практично щодня, повідомляє FREEДОМ.
22-річного студента Артура Новіка затримали вдома на початку грудня. Він живе і навчається у Москві.
“Невідомі двоє людей агресивно почали стукати у двері квартири. Мене доставили у відділення міліції, не пояснюючи, за що затриманий, не називаючи мій статус, після чого від мене почали вимагати передання анкетних даних, зокрема номера [телефону] знайомих. Потім мене обманом повезли у військкомат, потім у збірний пункт, одним днем влаштували медичний огляд”, — розповів він.
Правозахисники наголошують на безпрецедентному масштабі цієї операції в Росії та частих випадках насильства, включно із застосуванням електрошокерів. За даними правозахисних організацій, у Москві зареєстровано щонайменше 200 звернень, пов’язаних із насильницьким доставленням до військкоматів. Це число у 2,5 раза перевищує показники попередніх кампаній.
“Хапають біля будинку, і займається цим насамперед поліція. Займається вона цим брутально і грубо, буквально укладають у кайданках мордою в підлогу і в такому стані доставляють до військкомату”, — повідомив виданню “Новая газета. Европа” представник організації “Идите лесом” Іван Чувіляєв.
Затримують зокрема і тих, кого визнано непридатним до служби або хто має діагноз, що виключає призов до армії.
“Виходжу з метро, і мене зупиняє поліцейський, показує мою фотку на телефоні та каже: “Ви в розшуку як ухилянт, ходімо з нами”, — згадує російський призовник Данило.
“Багато захворювань дають змогу так чи інакше маніпулювати в той чи інший бік, і в єдиному пункті призову лікарі цим користуються. Або інший формат, коли призовник приходить до єдиного пункту призову і каже: “У мене ось є всі папірці на руках про стан мого здоров’я”, і в єдиному пункті призову кажуть: “Добре, ми вас направляємо на додаткове обстеження в міську лікарню з нашого переліку, і йому теж там щось підкоригують”, — пояснив правозахисник Тимофій Васьків.
Посилилася і практика примусу до підписання контракту: якщо раніше у РФ зробити це строковикам пропонували після пів року служби, то тепер — буквально в перші дні, після чого — відправлення в зону бойових дій.
“У деяких випадках нам відомо, коли просто ігнорували захворювання. У людини воно є, а його не бачать, оченята заплющують, і захворювання начебто в людини вже немає”, — зауважив правозахисник Тимофій Васьків.
Уникнути служби в російській армії можливо, запевняють правозахисники. Один зі способів — заручитися підтримкою близьких і юристів.
“Деяким вдається піти зі збірного пункту, і вдається це насамперед тим, хто не опускає руки, тим хто продовжує чинити опір”, — уточнив правозахисник Олексій Табалов.
На призовників російська влада вже стала накладати обмеження, наприклад, заборону виїзду з країни, неможливість взяти кредит або зареєструвати авто. Разом з тим громадянам-порушникам загрожують кримінальною відповідальністю.
Читайте також: Втрати армії Росії в листопаді перевищили кількість мобілізованих на місяць — аналіз Братчука