У Росії відродили практику каральної психіатрії — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: АіФ

Репресії Кремля виходять на новий рівень, а точніше повертаються до радянських витоків. Суди все частіше відправляють незгодних із політикою президента РФ Володимира Путіна громадян на примусове лікування до психіатричних лікарень. Правозахисника Олега Орлова з товариства “Меморіал” державне обвинувачення зажадало відправити в колонію на три роки за так звану повторну “дискредитацію російської армії”. А ще прокурор наполягає на проведенні судово-психіатричної експертизи, бо обвинувач помітила в обвинуваченого, “загострене почуття справедливості, відсутність інстинкту самозбереження, позерство перед громадянами”, інформує FREEДОМ.

Необхідність проведення судово-психіатричної експертизи для Олега Орлова прокурорка пояснила тим, що він у 1980-ті роки виходив із пікетами проти війни в Афганістані, що нібито викликає питання про його психічне здоров’я.

“Поведінка Орлова О.П., який постійно порушував регламент судового засідання і правила поведінки в громадському місці, є настільки зухвалою та неадекватною, що стала підставою для заяви державним обвинувачем, проте судом у задоволенні відмовлено без належної мотивації”, — йдеться в клопотанні про призначення судмедекспертизи, яке опублікувало видання “Новая газета”.

Направлення на судово-психіатричну експертизу в Росії часто означає примусове лікування в психіатричному стаціонарі. Наприклад, у лютому 2023 року Хамовнічеський суд заарештував 18-річного активіста Максима Липканя за його антивоєнні пости в соціальних мережах. Звинуватили його в поширенні фейків про російську армію. У результаті хлопця відправили на примусове стаціонарне лікування до психлікарні. За антивоєнні пости в соціальних мережах у березні 2023 року відправили на лікування і юристку Олену Родіну.

“Було винесено постанову про звільнення мене від кримінальної відповідальності та застосування до мене примусових заходів медичного характеру… Мене визнали психічно хворою. Довести протилежне я не змогла. У СІЗО-2 мене лікують уже два місяці. Але я можу потрапити в Чехов у психіатричну лікарню на 6 місяців і більше, де мене можуть залікувати до стану “овоча”, — заявила в коментарі виданню “Новая газета” кандидатка юридичних наук Олена Родіна.

Мабуть, найрезонанснішою в Росії стала справа шамана Олександра Габишева. У липні 2021 року суд відправив його на безстрокове примусове лікування, яке триває донині. Габишев став відомим після того, як вирушив у піший похід із Якутська до Москви. Він говорив, що хоче провести на Красній площі шаманський “обряд вигнання Путіна”. Габишева визнали винним у насильстві над співробітником Росгвардії та закликах до екстремізму.

“Дійсно, популярна практика у російської влади, прям тренд відправляти фігурантів антивоєнних справ на примусову експертизу. Це вже увійшло абсолютно в колію. Деяких із них відправляють на примусове лікування, лікуванням замінюють вирок. Небезпека в тому, що у вироку є термін, а психіатричне примусове лікування може бути безстроковим. Того року було дві, і цього року було вісім таких справ”, — повідомила кореспондентка видання “Вот Так” Ірина Новик.

У Росії на офіційному рівні відродили радянську практику каральної психіатрії. Так ізолювали від суспільства і катували радянських дисидентів у минулому столітті. Влада СРСР вважала людей, які виступають проти дій Кремля, неосудними.

“Це був Радянський Союз, і тоді каральну психіатрію використовували за дзвінком, коли просто дзвонили згори в лікарню і говорили, що потрібно зробити. Це була масова історія. При Сталіні була така історія, потім і Бродський, і Новодворська з цим стикалися”, — зазначила Ірина Новик.

Рівно таку саму логіку сповідує і сучасна російська влада. Кремль переконує громадян, що той, хто не згоден із Путіним, — хворий. Практика показує, що симптомами психічного захворювання російський суд може вважати не тільки антивоєнний допис у соцмережі, а й, наприклад, одяг жовтого або синього кольору.

Читайте також: У Росії тепер вимагають від громадян доносити на самих себе, інакше — заарештують — деталі (ВІДЕО)

Нагадаємо, від початку повномасштабної війни Росії проти України, у федерації за антивоєнну позицію звільнили десятки вчителів і викладачів вищих навчальних закладів (ВНЗ). Проти них відкривають адміністративні та кримінальні справи за статтями, за які загрожує до 15 років колонії.

Прямий ефір