У Росії в обхід санкцій купують деталі для дронів і ракет — розслідування видання “Важливі історії”

Дрон "Ланцет". Фото: www.rbc.ua

У ракетах і дронах, якими Російська Федерація обстрілює міста України, все частіше знаходять мікроелектроніку західного виробництва, поставлену приватними компаніями в Росію через треті країни в обхід санкцій. Про такі схеми сьогодні, 16 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів журналіст видання “Важливі історії” Роман Романовський.

Наприклад, безпілотний баражувальний боєприпас із дроном “Ланцет” створюють завдяки комплектувальним, отриманим із країн Європи та Китаю.

“Ми знайшли компанію виробника цих дронів і подивилися, хто є їхніми основними постачальниками й де вони беруть продукцію. Є комплектуючі від китайських виробників. Коли ми досліджували інших постачальників, ми побачили, що велику кількість різної радіоелектроніки завозять до Росії з європейських країн. Вони примудряються, попри санкції, отримувати й успішно постачати ту електроніку, яка перебуває під санкціями”, — розповів журналіст.

На прикладі виробництва “Ланцетів” Романовський розповів, як влаштована бізнес-схема виробництва дронів. Виробник — Zala Aero Group, її основна юридична особа — ТОВ “ЦСТ”. Контрольний власник — Олександр Захаров, а рештою володіє концерн “Калашников”. Захаров не тільки власник Zala, а й головний конструктор. Він багато років займається безпілотниками.

“Ключовою юридичною особою є ТОВ “ЦСТ” — це конкретно юридична особа зареєстрована в реєстрі юридичних осіб. Це виробник цих дронів, який продає їх структурам Міністерства оборони Росії. Є велика група компаній, до якої входить велика кількість споріднених компаній, і всі вони належать родині Захарова, головного конструктора Zala Aero Group”, — повідав він.

Експерт вважає, виробник повинен піклуватися про те, кому він продає комплектуючі.

“Наприклад, компанії з Узбекистану купують європейські комплектуючі, які перебувають під санкціями, і спокійно продають їх у Росії. Можна розгледіти величезну кількість постачальників, які раніше ніколи не займалися купівлею техніки, ніяких комплектуючих, вони раптом несподівано з’явилися і стали на дуже великі суми продавати в Росію всі ці товари. Частину санкційної продукції безпосередньо в Росію завозили з Німеччини. Нам здається, що має бути відповідальність самих виробників. Їм має бути цікаво, куди, власне, їхня продукція йде. Вони ж заривають голову в пісок”, — зазначив він.

Виробництвом дронів “Ланцет” займається ціла група компаній, яка належить родині Олександра Захарова. Тобто це сімейний бізнес на крові.

“У цьому бізнесі син Микита Захаров є власником ось однієї з ось цієї холдингової компанії “Аероскан”, яка є головним постачальником ТОВ “ЦСТ”. НТЦ “Оріон” — дуже великий постачальник, виробник дронів. Цією компанією володіє Анна Захарова, дочка Олександра Захарова. Ще у нього є дружина Світлана Захарова, вона в статусі актуального підприємця укладає теж велику кількість контрактів з усією цією групою компаній”, — розповів Романовський.

На компанію Захарова наклали обмеження і санкції Україна, Австралія, Велика Британія, але не Європа.

“При цьому Велика Британія це зробила відносно недавно, у лютому 2023 року. Тобто Україна перші санкції ввела, потім Австралія. Санкцій, напевно, не було накладено, тому що, дрон найбільше асоціюється не із Захаровим, а з концерном “Калашников”. Тобто Захаров залишається в тіні. Мало хто знав, що він є співвласником ось цього основного виробника. І якщо санкції введено особисто проти нього, а не на постачання, виробництво не припиниться, і це ніяк не зашкодить нічому. Тобто тут потрібно займатися компаніями, які возять у Росію санкційні товари”, — констатував журналіст.

Експерт вважає, що перекрити канали в Росію можна тільки налагодивши контроль самими постачальниками над тим, кому вони продають комплектуючі. В іншому разі злочинні схеми обходу санкцій з’являтимуться знову і знову.

“Руйнуючи одну систему, ланцюжок, ми просто змушуємо їх витрачати додаткові зусилля на створення іншого ланцюжка і відпрацювання логістики. Якщо самі виробники не відчуватимуть за собою жодної відповідальності й самі не блокуватимуть російські компанії, ми будемо й далі за ними ганятися. Тут ключове — це відповідальність виробників”, — резюмував експерт.

Читайте також: Контроль за санкціями: як Росії перекривають лазівки — розбір Пендзина

Прямий ефір