У Росії тепер вимагають від громадян доносити на самих себе, інакше — заарештують — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Казані журналістку “Радіо Свобода” Алсу Курмашеву заарештували за те, що вона не заявила в органи сама на себе. Слідство вважає, що Курмашева мала попросити російський Мін’юст внести її до реєстру “іноагентів”. Їй загрожує до 5 років позбавлення волі, інформує FREEДОМ.

Нагадаємо, 13 листопада 2023 року російська делегація в Раді з прав людини ООН представила доповідь про дотримання прав людини в країні. 

Заступник міністра юстиції Росії Логінов заявив, що Москва ретельно слідує статуту організації і права громадян не порушує. Зокрема, статус “іноагента” нібито абсолютно не обмежує права росіян. 

Заарештовують за “нестукацтво” на самого себе в сучасній Росії вперше. Але Кремль уже давно закликає громадян самовикриватися. Останнім часом влада намагається поставити стукацтво на потік. 

Так, у Саратові студентів семи вищих навчальних закладів (ВНЗ) просять пройти неанонімне опитування, де потрібно висловити своє ставлення до влади, розповісти про знайомих-екстремістів і готовність брати участь у протестних акціях. Зокрема, там є такі запитання:

  • Що Ви робитимете, якщо, переглядаючи соціальні мережі, Ви натрапили на радикальне висловлювання, заклик до відстоювання своїх прав, зокрема з використанням сили?
  • Особисто Ви готові брати участь у громадянській акції, якщо вона розпочнеться в місті найближчим часом?
  • Чи є серед Ваших знайомих радикально налаштовані люди, яких можна було б назвати екстремістами?

З 10 листопада 2023 року доноси написали на двох учнів Нижегородського ліцею, на Семена Слєпакова через пародійну пісню “Нерусский”, на студента Артема Сахарова через участь в акції, присвяченій репресованим, і на журналіста Юрія Дудя. 

Днями через донос вчительки на погану поведінку дітей, МВС Новосибірська вигнало з Росії сім’ю мігрантів. Але найбільш кричущою стала справа Саші Скочиленко. Вона замінила цінники в магазині на стікери, що розповідають про злочини російської армії в Україні. 

16 листопада 2023 року російський суд відправив дівчину в колонію на 7 років. Справу завели після доносу пенсіонерки. Журналістам вдалося взяти в неї інтерв’ю.

“Я — стукач! Я пишаюся тим, що я зробила. Значить, злочин бачити й пройти повз — це не ганьба? Не подобається тобі Росія? Вали за кордон! Ми не тримаємо. Менше народу — більше кисню. Що означає мирні жертви? Я знаю, що наші цього не роблять. І перемоги російській зброї бажаю, тому що росіяни”, — каже автор доносу на Скочиленко в інтерв’ю російському медіа “Бумага”, ім’я не розголошується.

Російська влада створює для стукачів максимально комфортне середовище. Сам процес подання скарг намагаються спростити. 

Наприклад, у Бєлгородській області запустили чат-бот ФСБ у Telegram для доносів на людей з “антиросійськими настроями”. Експерти пов’язують таке загострення доносів у Росії з прийдешніми президентськими виборами.

“Вибори для Путіна будуть проходити вкрай складно. Складно забезпечити явку, насамперед серед молоді. Тому в університетах і школах зараз проводять кампанії зі стукацтва, із заповнення анкет, які мають виявити — а якщо настрої крайні чи ні, а які вони, на що вони спираються? Це все матеріали для того, щоб і відіграти пропагандистську функцію в маси, налякати, але водночас і зробити певне знімання даних”, — пояснює політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.

Невідомо, скільки саме доносів отримали російські спецслужби від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але про масштаби доносів можна судити і за непрямими ознаками. 

Так, IT-фахівець, який виїхав із Росії, створив жартівливий інтернет-додаток “Мій донос”. Росіяни сприйняли його всерйоз. За півроку роботи в додаток надійшло понад 5 тис. доносів.

Читайте також: У РФ зростає кількість педагогів, які втрачають роботу через антивоєнну позицію — деталі

Як повідомлялося, російських школярів дедалі частіше переслідують за антивоєнні переконання і висловлювання. Їх звинувачують у дискредитації російської армії, фейках і тероризмі. А російські суди залюбки відправляють підлітків у СІЗО, колонії та психіатричні лікарні.

Прямий ефір