У Росії тепер менше ракет, але більше дронів: наскільки Україна готова до зимових обстрілів РФ — прогнози експертів

Система ППО Patriot. Фото: twitter.com/oleksiireznikov

Військова розвідка України попереджає: російські війська накопичують ракети, щоб знову, як і минулого опалювального сезону, бити по критичній інфраструктурі України. Тепер же до ракет різних типів приєднаються десятки дронів-камікадзе.

Але в уряді зазначають, що Україна підготовлена до можливих атак РФ цієї зими набагато краще, ніж рік тому. Проте в разі масованих обстрілів ситуація не буде легкою як для окремих громад, так і для країни загалом.

Чи є привід для паніки?

Уряд України та Генеральний штаб ЗСУ ухвалили рішення про трирівневий захист об’єктів енергетичної інфраструктури. Держагентство відновлення розповіло деталі.

Перший рівень захисту — будівництво габіонів (клітки, заповнені кам’яним матеріалом) і біг-бегів (м’які контейнери, заповнені піском). На сьогодні Агентство відновлення захищає 90 об’єктів у 21-й області від уламків дронів і ракет.

Другий рівень — захист від дронів, зокрема, камікадзе, таких як “Шахеди”. Основну мережу “Укренерго” захищають бетонні конструкції. Таким чином захищені 22 підстанції, 63 автотрансформатори в 14 областях.

Третій рівень — від ракет захищені 22 підстанції в 14 областях.

Військові сподіваються, що ця зима мине для українців легше. Речник Військово-Морських Сил Збройних Сил України Дмитро Плетенчук в ефірі каналу “Київ24” перерахував аргументи:

“По-перше, у нас є досвід, ми знаємо, чого чекати від ворога. По-друге, крім того, що готувалася інфраструктура, готувалися і відповідні системи реагування на ці загрози. По-третє, у ворога немає тих ресурсів, які він мав на початку повномасштабного вторгнення, так само як він і не має іншої тактики застосування. Тому ця зима для нас має пройти легше, ніж минула. Але не потрібно розслаблятися, не потрібно ігнорувати повітряні тривоги. Ракетна небезпека все одно серйозна”.

Спікер Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук в ефірі телеканалу FREEДОМ також висловився оптимістично:

“Я розумію прекрасно, що можуть бути обстріли, але в будь-якому разі не втрачаймо почуття оптимізму. Тому що якщо ми пережили блекаут, я не знаю, чим нас ще можна налякати. Тому все буде максимально добре. Але для цього необхідно бути єдиними, докладати кожному максимум зусиль. Прокидаючись уранці, потрібно запитувати себе: “Що я зробив для нашої спільної перемоги?”.

Тим часом з’явилася інформація, що війська РФ накопичили понад 800 ракет для обстрілів по українських енергетичних об’єктах. Усі ці 800 ракет знаходяться на території тимчасово окупованого Криму.

“Ми знаємо, що на Кримському півострові у ворога розгорнуто потужний хаб військового ресурсу. Зокрема, ракети типу “Калібр” і “Онікс” там зосереджені й запускаються з Кримського півострова… Готовність понад 800 ракет до використання ворогом для енергетичного терору”, — сказала прессекретарка Об’єднаного координаційного центру ОК “Південь” Наталія Гуменюк.

Коментарі військових фахівців
До чого в підсумку готуватися українцям? Які цифри вийдуть, якщо порівняти інтенсивність ракетних обстрілів України в поточному і минулому роках? Про що розкажуть ці цифри? Детально на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Віктор Ягун, військовий і громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
  • Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил ЗСУ;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант, заступник начальника Генштабу ЗСУ в 2006-2010 рр.;
  • Іван Варченко, експерт із питань національної безпеки.

ВІКТОР ЯГУН: Україна пройшла період “дорослішання” і підготувалася до зими

— Ця зима не такою мірою буде схожа на попередню. Тому що все-таки попередня була для нас у новинку. Ми не були готові тією мірою, якою ми зараз готові до якихось надзвичайних ситуацій — відключення світла, газу, тепла. Зараз майже всі магазини, кіоски, установи забезпечені генераторами. Люди пристосувалися. Хтось закупив потужні павербанки, хтось знає, куди можна переїхати в село, де є пічка тощо.

Тобто населення у своїй масі готове до надзвичайних ситуацій. Тому залишається тільки сподіватися на наші сили протиповітряної оборони.

Ворог робитиме комбіновані атаки. Тобто він запускатиме певну кількість безпілотників-камікадзе, і в цей рій впускатиме певну кількість ракет. Але найбільша проблема — з балістикою. Тому реально дуже складно буде перехопити ті ж “Онікси”, які використовуються зараз не на стаціонарних ракетних установках, а на мобільних. Це дуже серйозна штука, яка в принципі не була призначена для використання по траєкторії “земля-земля”. Вони б’ють в основному по Одеському регіону, по портах, по транспортній інфраструктурі.

Якщо припустити, що вони битимуть по енергетичній інфраструктурі або критичних місцях, то це теж дуже серйозна загроза. Є надія на те, що ми пройшли певний період “дорослішання”, і ми серйозно підготувалися до зими. Не тільки Росія накопичила якусь кількість ракет. Ми теж накопичили і певну кількість систем захисту, протиповітряні засоби.

Ми модернізували колишні радянські системи під американські ракети. Тобто це все в комплексі дає надію, що ми доволі серйозно будемо протистояти ворогу.

ЮРІЙ ІГНАТ: У РФ цієї зими набагато менше ракет різних типів, ніж минулої

— За осінні місяці інтенсивність обстрілів по Україні була меншою. Саме ракетами типу X або “Калібрами” обстрілів було менше, але вони були. І за цей час ворог накопичив ще 200 ракет різних типів: “Калібри”, Х-101, “Іскандери”, можливо, і “Кинджали”. Також у РФ раніше накопичено близько 600 ракет.

Подивимося на статистику збитих і випущених по Україні ракет і дронів. З вересня по березень — за шість місяців опалювального сезону було випущено понад тисячу крилатих ракет, не рахуючи балістичних С-300. Близько 700-750 було збито нашою ППО.

Зрозуміло, що всі крилаті ракети вони не використали, вони залишили якийсь запас ракет. Виходячи з того, що у РФ сьогодні 800 ракет різних типів — і крилатих, і балістичних, — це свідчить про те, що у них набагато менше ракет цього року, ніж було в попередньому.

Але є дрони-камікадзе. Уже є виробництво на території Росії безпосередньо, і Іран продовжує постачати. Але все ж таки не потрібно забувати, що вони їх використовують постійно, майже щодня. Я не можу сказати, чи варто очікувати на більш інтенсивну атаку дронами, хоча їх простіше виготовляти і доставляти. Із середини листопада противник поки що не застосовує ракети.

Я хочу звернутися до всіх Telegram-каналів і ЗМІ, які живуть коштом хайпу, реклами тощо. Але все-таки не потрібно нагнітати інформацію. В YouTube заголовки рясніють жахом, який впливає на стресову ситуацію в нашій країні. Народ сприймає це гостро і чекає вже кінця світу.

Але ми пережили якось минулу зиму ще зі старою радянською технікою. Тепер у нас є номенклатура озброєння західних зразків, які працюють ідеально. Плюс будуть додаткові IRIS-T. Тобто це не просто установки, а два комплекси. Ми не маємо іншого виходу, як тримати стрій і, відповідно, знищувати ворога і посилюватися. Ну і чекаємо, звичайно ж, F-16, які посилять з повітря наш повітряний щит.

ІГОР РОМАНЕНКО: Громади мають допомагати мобільним групам ППО додатковим обладнанням

— Для того, щоб ефективність зі знищення засобів повітряного нападу була вищою, необхідно надавати таким засобам локаційні станції, тепловізори для роботи вночі, лазерні указки, прожектори. І все це в сукупності забезпечує підвищення ефективності застосування таких зенітних засобів.

А скільки ж коштів треба, щоб закрити Україну? Скільки в нас населених пунктів, міст тощо — стільки треба коштів. Але такого не буде ні в нас ніколи, ні в будь-якій державі. Тому треба допомагати через керівництво великих територіальних громад нашим структурам протиповітряної оборони, мобільним групам.

Громади можуть купувати окрім засобів вогневого ураження прожектори, тепловізори, і все інше, що я раніше перерахував. Це буде підвищувати ефективність застосування мобільних груп. Тобто таким чином буде підвищуватися потенціал прикриття об’єктів територіальної громади.

Для України важливо нарощувати свої зусилля, свій потенціал із завдання ударів у відповідь, а до нього належать і безпілотні апарати, і ракетні комплекси, зокрема українські. Питання в тому, щоб виробляти якомога більшу їх кількість.

ІВАН ВАРЧЕНКО: Зима має підштовхнути наших партнерів до активнішої співпраці

— У Росії розтягнуті тили. Ба більше, у неї на території, на якій вона воює, у тилу — мільйони українських партизанів і підпільників. Це люди, які їх ненавидять і які будуть допомагати зимі, допомагати українським силам оборони знищувати ворога скрізь на цій території.

У російських військ розтягнуті логістичні ланцюжки. Їм потрібно з Росії, з далеких зауральських областей везти сюди боєприпаси для того, щоб використовувати їх на українському фронті. Таким чином вони збільшують радіус нашої високоточної ефективної зброї, зокрема ракет, які дають нам наші партнери, зокрема безпілотників.

Ми змусили росіян тікати зараз практично з усієї акваторії Чорного моря. Вони шукають себе десь на околицях Чорного моря, у Новоросійській бухті, але розуміють, що і там їм неспокійно, і вони, врешті-решт, втечуть через систему річок і каналів до Каспійського моря, і там їх буде знищено. Це кінець Чорноморського флоту РФ, кінець Азовської і Каспійської флотилій російського військово-морського флоту.

Попри виклики, на зиму, на холод, попри те, що не всі наші партнери зараз готові швидко та інтенсивно нас підтримувати і достатньою мірою, ми продовжимо боротьбу. Я сподіваюся, що ці важкі і холодні часи змусять партнерів більш інтенсивно допомагати Україні, оскільки іншої альтернативи, за великим рахунком, у цивілізованого світу немає.

Читайте також: Око за око, зуб за зуб: можливість української атаки по російській нафтогазовій інфраструктурі обговорюємо з експертами

Прямий ефір