Замість російських мобілізованих на війну в Україну поїдуть строковики. Призовників змушують підписувати контракти з Міністерством оборони РФ. Про це повідомляють представники правозахисних організацій і родичі новобранців. Від 1 жовтня в Росії стартував призов. Планується набрати 130 тисяч осіб. Щоб підштовхнути до укладення договору про службу, їм обіцяють великі виплати і відправлення в прикордонні області, повідомляє FREEДОМ.
Росіянка Ірина Чистякова не може знайти вже понад 1,5 року свого сина, солдата строкової служби. Жінці він повідомив, що його та інших строковиків з Ленінградської області планують відправити на навчання в Курськ, але для цього нібито потрібно підписати контракт для навчань.
“За 22 дні їх привезли на кордон Бєлгорода з Україною. Навчання такі, що всіх хлопців-строковиків зустріли свинцем, обстрілами і загинули там тисячі, кілька тисяч загинули в перші дні цього заходу на Харків. Звичайно, під натиском криків батьків довелося визнати, що строковики опинилися за “стрічкою”, — заявила Чистякова.
Востаннє її син виходив на зв’язок із Малої Рогані — це село неподалік Харкова — у лютому 2022 року. Незабаром Міноборони РФ визнало, що строковики воюють в Україні.
Зараз, як стверджують представники правозахисних організацій, строковиків у Росії змушують підписувати контракти, щоб не оголошувати загальну мобілізацію, яка впливає на рейтинги президента РФ Володимира Путіна.
“Хлопців просто обманювали, говорили, наприклад, що їде перевірка і для звітності всім потрібно терміново підписати контракт, який після від’їзду перевіряльників одразу розірвуть. Або робили ще простіше — погрожували в’язницею, розстрілом або примушували силою. А в деяких випадках і зовсім розписувалися за них”, — запевняє юрист Олексій Табалов.
Найчастіше аргументом для підписання договору з Міноборони стають великі виплати. Від 1 жовтня цього року — дня початку осіннього призову в Росії — до нового року планується призвати 130 тисяч осіб від 18 до 27 років. Від 1 січня вікові межі збільшаться до 30-ти.
“На сьогодні будь-якого призовника, якому 18 років, він тільки вчора приступив до військової служби за призовом, з ним наступного дня можна укласти контракт”, — каже юрист Ілля Монах.
Російський Генштаб стверджує, що військовослужбовців строкової служби більше не відправлятимуть до України — ні на передову, ні на тимчасово окуповані території. Однак строковики можуть потрапити в тимчасово окупований Крим, а також у прикордонні російські регіони — Бєлгородську, Брянську або Курську області.
“Якщо вже ви туди потрапили, всіляко всіма правдами і неправдами змушуватимуть там залишатися. І ми це можемо побачити навіть по людях, які потрапили до госпіталю й дістали серйозні травми, поранення. Проте їх підліковують, не дають часу на реабілітацію, відправляють назад. Тобто це не вважається причиною, щоб залишитися вдома”, — каже керівниця проєкту “Ідіть лісом” Дар’я Берг.
А тим, хто не з’явиться до військкомату, тепер загрожує штраф 30 тисяч рублів. Закон під новий призов Держдума писала все літо.
За час пошуків свого сина-строковика Ірина Чистякова змогла впізнати тіла 500 ліквідованих російських військових. Зі слів жінки, її син перебуває в полоні у Збройних сил України.
Читайте також: Можуть привезти просто в окопи — тисячі російських окупантів вживають наркотики в тилу і на фронті (ВІДЕО)