У Росії посилюється законодавство щодо людей, які мають точку зору про війну в Україні, яка відрізняється від думки Кремля, повідомляє FREEДОМ.
У Пермі правоохоронці затримали вуличного художника — автора графіті-переліку з 37 пунктів про те, що можна і чого не можна робити в Росії. Список забороненого виявився набагато довшим. Розмовляли про війну в Україні, погрожували обшуком, а потім відпустили без протоколу.
Такі графіті в Пермі художник Артем почав розміщувати після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але подібне “інакомислення” російська влада не любить.
“Страх Путіна і його команди втратити свою владу. Прагне показати себе лідером російського суспільства. Для нього дуже важлива підтримка російського суспільства, і будь-які форми протесту якраз грають проти цього. Російська влада стала авторитарна, скочується в такий тоталітарний варіант, і вже давно придушуються різні протести протягом багатьох років, придушується діяльність громадянського суспільства”, — сказав керівник російської правозахисної організації “Громадянин і армія” Сергій Кривенко.
З 24 лютого в Росії було порушено понад 300 кримінальних справ за антивоєнні висловлювання та акції. Незалежний правозахисний медіапроєкт “ОВД-Инфо” і видання “Верстка” підрахували, що обвинувачення або підозри отримали 378 осіб, із них семеро — неповнолітні. Понад сотню справ завели за статтею про “фейки” про російську армію.
Ще одна “популярна” стаття — про вандалізм, як правило, за псування букв Z і V. Загалом від початку повномасштабного вторгнення російська поліція затримала на антивоєнних акціях 19 443 людини. І попри це, люди все одно висловлюють протест.
“Це цілком природний процес опору громадянина злочину, який чинить його держава проти іншої країни, проти власної країни, проти свобод, базових принципів цивілізованого існування. Чи то художник, чи то політик, інженер, пересічний громадянин. Пересічний громадянин рідше проявляє якусь непокору, але тим не менш це нормальний процес”, — сказав російський режисер документального кіно Віталій Манський.
Правозахисники зазначають, що в період з лютого до грудня поліція навіть відпрацьовувала затримання “на попередження”. Наприклад, проводила рейди в дні державних свят і використовувала систему розпізнавання облич у московському метрополітені.
Не так давно стало відомо, що москвича засудили до року обмеження волі через написи: “Путін — вбивця” на стіні. У вересні суди у Володимирі та окупованій Феодосії в аналогічних справах, пов’язаних з антивоєнними графіті, також призначили місцевим жителям до року обмеження волі.
Експерти впевнені, навіть поодинокі прояви незгоди з агресивною політикою Путіна відіграють роль.
“Ці акції, ці протести важливі в такому моральному аспекті. Ми пам’ятаємо, наскільки весь світ і людей вразила демонстрація п’яти людей 1968 року в Радянському Союзі проти введення військ до Чехословаччини. І це стало якимось моральним прикладом і залишилося прикладом опору владі”, — вважає Кривенко.
Правозахисники рекомендують — ще перед акцією необхідно обов’язково подбати про свій захист.
“Перше — це оформити довіреність, зателефонувати юристу, щоб під час затримання була надана ця юридична допомога. Звертати увагу і фіксувати всілякі порушення, щоб потім їх використовувати в межах суду, оскаржити такі неправові дії силових структур”, — зазначив Кривенко.
І російська влада продовжуватиме “закручувати гайки”. Законодавство посилюється. Держдума додала до Кримінального кодексу РФ кілька статей про “загрози державній безпеці”: наприклад, про “конфіденційну” співпрацю з іноземними державами, про публічні заклики до дій проти безпеки держави, про довічне ув’язнення за диверсії та прирівнювання їх до тероризму.
Читайте також: “Поліції у нас бояться більше, ніж злочинців”: Гозман про репресії путінського режиму (ВІДЕО)