Понад 80% учасників війни проти України, висунутих на вибори партією “Единая Россия”, отримали депутатські мандати. Про це повідомив тимчасовий виконувач обов’язків секретаря генеральної ради партії. Аналітики наголошують, що більшість обраних кандидатів — це ті, хто вирушив на фронт уже чинними чиновниками. Укотре вибори до регіональних парламентів і міських дум великих російських міст пройшли з порушеннями, повідомляє FREEДОМ.
У Росії завершилися регіональні вибори. Усі, крім одного, глави Забайкалля Олександра Осипова, обиралися від “Единой России”, і всі, як пише BBC, призначені Путіним губернатори зберегли свої пости. Крім того, росіяни обирали депутатів у 13 регіональних парламентів і 21 міську думу. Однак чесне волевиявлення громадян, схоже, не входить в інтереси влади. Як заявив голова об’єднання “Комітет-2024” Сергій Антонов, на багатьох виборчих дільницях людям просто забороняли голосувати, а в деяких місцях, як у місті Батайськ, в урни вкидали “потрібні” голоси. Ці порушення прикривала поліція.
Також на виборах у РФ використовували нову форму купівлі голосів — через Telegram-бот “Голос”. Громадянам пропонували відсканувати QR-код і проголосувати за певного кандидата, за що вони отримували винагороду в розмірі 2 тис. руб. (майже 22 дол.). Однак основний акцент російська влада продовжує робити на так званому онлайн-голосуванні. З його допомогою вони легко коригують результати, додавши потрібну кількість голосів на користь “правильного” кандидата.
“Вкидання, маніпуляції з виборчими документами, примус виборців голосувати, погрози, недопуск якихось неузгоджених кандидатів, повністю адміністрування всього процесу з різних адміністрацій, підкуп виборців за допомогою різних лотерей так званих. Тобто це мишача метушня, це нелегітимний абсолютно процес, який не має жодного навіть близького стосунку до демократичних процедур”, — заявив голова об’єднання “Комітет-2024” Сергій Антонов.
Особливістю цих виборів стало активне просування у владу військових, які брали участь у війні проти України, за підтримки керівної партії. Як зазначив секретар генеральної ради партії “Единая Россия” Володимир Якушев, 308 учасників бойових дій отримали депутатські мандати. За його словами, це переважно офіцери віком від 30 до 50 років.
“Це не вибори, а символічний захід електорального типу. Роздали мандати, як за радянських часів роздавали дояркам і колгоспниками за трудові досягнення. Як тоді вони нічого по суті не вирішували, так і зараз картонні депутати нічого не вирішують. Тим паче з урахуванням реального стану справ нікого не обирали: по суті цих людей призначили. Їх просто заохотили, як грамоту дали або медальки. Щоб показати, як нескінченно дорогі Путіну ті, хто підтримав війну”, — сказав політолог Федір Крашеннініков у коментарі проєкту “Окно”.
Однак експерти зазначають, що учасників вторгнення в Україну до серйозних посад не допустили. Їх призначили на скромні посади, які раніше віддавали медикам чи вчителям. А інші вже були частиною чиновницької вертикалі й вирушили на війну лише для того, щоб вислужитися перед керівництвом.
“Вони й раніше були депутатами або чиновниками та спеціально з’їздили в зону “СВО”, провели там якийсь час, отримали статус бійця, але насправді навіть не воювали, а частіше в тилу час проводили, займалися питаннями забезпечення тилу, наприклад… Звісно, висували й реальних військових. Але, як правило, в муніципальні Думи, іноді — регіональні. Тобто куди й так потрібно було підбирати когось, хто б просто сидів і забезпечував політику партії”, — цитує проєкт “Окно” політолога Іллю Гращенкова.
Аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що інтеграцією російських військових в уряд Москва намагається посилити внутрішню підтримку війни. Таким чином російська влада зможе сформувати кадровий склад місцевих чиновників, пов’язаних із Кремлем.
Читайте також: Абсолютна відсутність будь-якої демократичної легенди: “вибори” в Криму оцінив політолог