Нафтопереробна промисловість РФ наразі стикається з серйозними викликами, зокрема через українські дронові атаки, санкції Заходу, що змушують продавати продукцію зі знижкою, та підвищення витрат на сировину. Ця криза зменшує обсяги експорту пального, скорочує доходи компаній і знижує надходження до державного бюджету. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За словами експерта, також на ситуацію вплинули падіння світових цін на дизель на 60% і підвищення ключової ставки Центробанком Росії до 21%. Це створює додаткові труднощі для незалежних нафтопереробних заводів (НПЗ), які не мають підтримки з боку великих корпорацій. Сьогодні такі підприємства у РФ масово закриваються.
“Сьогодні облікова ставка — це відсоток, за яким комерційний банк може взяти гроші в борг у Центробанку Російської Федерації — 21%. Яким чином ця облікова ставка впливає на нафтопереробний комплекс? До речі, не тільки на нього. На всю російську промисловість, на весь виробничий сектор, на всі сектори економіки. Якщо облікова ставка 21%, тобто, той відсоток, за яким комерційний банк може взяти в борг у Центробанку Росії, то своєму клієнту комерційний банк кредит видасть під 30-31%. А тепер скажіть, будь ласка, який вид бізнесу на сьогоднішні, не тільки у Російській Федерації, у світі, може витримати процентний кредит під 31% річних? Тобто це треба 31% віддати банку. Плюс щось собі заробити. Усе це відбувається, природно, коштом кінцевого споживача”, — розповів економіст.
За його словами, дещо інша ситуація з великими корпораціями, які мають державні контракти.
“Великим корпораціям, які мають державні контракти, зокрема й на постачання пального та мастильних матеріалів для російської армії, що воює в Україні, простіше. Тому що держава активно фінансує цей вид діяльності, тобто, по суті дає безплатний кредит. А от маленькі підприємства, які забезпечують внутрішній ринок Російської Федерації паливом, фізично не витримують боргового навантаження. Вони змушені припиняти обслуговувати кредити, повертати їх. Природно, зменшується частка оборотних коштів і, як наслідок, заводи закриваються”, — додав гість ефіру.
Ще одна причина закриття невеликих нафтопереробних заводів у Росії — заборона експорту нафтопродуктів.
“На сьогодні Російська Федерація у зв’язку з тим, що у неї дуже серйозні проблеми на внутрішньому ринку, повністю закрила експорт своїх нафтопродуктів у треті країни. А на внутрішньому ринку ціни на нафтопродукти штучно обмежуються. Це ще одна причина, через яку закриваються невеликі підприємства, що виробляють нафтопродукти”, — пояснив економіст.
Він також додав, що на невеликих підприємствах, побудованих за часів Радянського Союзу, рівень собівартості такий, що вони не проходять за внутрішньо російськими цінами, а експорт закритий.
“Тому вся ця ситуація і призводить до фізичного припинення діяльності невеликих підприємств”, — резюмував Олег Пендзин.