Переписування підручників історії в Росії свідчить про те, що історична правда там нікому не потрібна, все залежить від кон’юнктури. Таку думку сьогодні, 25 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив історик, експерт-політолог, політичний консультант Олександр Палій.
“Виключно кон’юнктура. Це розуміють, зокрема ті, хто пише підручники, ті, хто їх вивчають. Тобто це свідчення крайнього нехтування правдою і з боку російського суспільства, і російської влади. Тобто їм потрібна кон’юнктура, їм не потрібна якась реальна історія”, — сказав він.
Історик переконаний, що всі рішення в сучасній Росії ухвалюються для того, щоб влада пожила ще кілька років.
“Вони зараз думають про політичне виживання буквально в межах років. Це раніше Путін міг говорити про десятиліття. Зараз їм би день простояти та ніч протриматися. Вони перейшли в такий режим, особливо після бунту “Вагнера”, скажімо так. І тому все гранично кон’юнктурно, всі рішення сучасної Росії вони про те, щоб дожити рік, два, пів року, тому що в сенсі економіки Росія зараз деградує з дуже великою швидкістю. А далі що ж? Ніхто особливо не думає, що там буде через 10 або через 20 років. У сенсі економіки — це однозначно так. А в сенсі якихось військових приготувань, вони їх набагато більш довгостроковими намагаються зробити”, — сказав Палій.
Він підкреслив, що будь-яка тоталітарна влада намагається впливати на майбутнє через управління минулим — це не російське ноу-хау.
“Це робив совок — там піонери, комсомольці, жовтенята. І зараз нинішня російська влада тупо це все копіює до дрібниць. У фашистського Рейху, до речі, копіюють багато речей, й копіюють у радянської держави”, — зазначив історик.
Він вважає, що російські обивателі не особливо вірять владі, про що свідчить їхня реакція на будь-яку надзвичайну подію в країні.
“А тут вони змушені грати в ту систему лояльності, яка існує. І тому вони будуть всі дружно вдавати, що вони вірять владі в питаннях цих історичних, в питаннях ідеологічних, тим більше, що вони їх особливо не турбують. Росіянам абсолютно не потрібна правда про своє минуле. Тому вони будуть удавати, поки це все не розвалиться”, — переконаний Палій.
Він також пояснив, чому таку велику увагу тоталітарні режими приділяють саме історичній науці.
“Чим глибше ти дивишся назад, тим далі ти бачиш уперед — таке правило в історії. Вона допомагає побачити те, що було, допомагає винести уроки з того, що було. І тому якщо в людини немає історичної пам’яті, з нею роби все, що хочеш, як то кажуть, її можна легко обдурити. Ось тому російська влада хоче вставити в минуле фальшиві уроки, неправильні уроки, не ті уроки, які насправді були, а ті, які російська влада хоче зробити зручними для себе. Тобто, керуючи через керуючи минулим, вони намагаються впливати на майбутнє”, — сказав Палій.
На його думку, тоталітарна влада хоче позбавити росіян досвіду попередніх поколінь.
Читайте також: У Росії намагаються стерти пам’ять про сталінські репресії та їхні жертви (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Чеченській Республіці вилучили весь тираж оновленого підручника з історії Росії для 10-11 класів. Доручення дав глава Чечні Рамзан Кадиров. Автори підручника повинні будуть переписати главу про репресовані народи СРСР, яких вони назвали помічниками німецьких окупантів.
Раніше також повідомлялося, що в нових російських шкільних підручниках історії додали розділ, у якому виправдовується вторгнення РФ в Україну.