У Росії намагаються стерти пам’ять про сталінські репресії та їхні жертви (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У російських містах почали зникати меморіали репресованим радянським режимом. Частину з них забрали на реставрацію, стверджує влада, інші — просто зникли або були знесені. Експерти вважають, так Росія намагається виправдати дії радянського режиму і стерти пам’ять про його злочини, інформує FREEДОМ.

Першим на зникнення табличок з іменами жертв сталінських репресій на цвинтарі у Володимирі звернув увагу греко-католицький священик Ілля Астапов. Він написав про це у Facebook. Одна з табличок була присвячена пам’яті архімандрита Української греко-католицької церкви Климентія Шептицького, репресованого за відмову співпрацювати з радянською владою.

“1995 року ізраїльським центром вивчення Голокосту “Яд Вашем” Шептицький був оголошений праведником народів світу за порятунок понад ста євреїв під час Другої світової війни, а 2001 року — зарахований до лику блаженних католицької церкви”, — пише “Медиазона”.

Інші зниклі меморіальні знаки були присвячені пам’яті литовського католицького архієпископа Мечисловаса Рейніса, польського політика Яна Янковського, а також японського генерала Акікуса Сюна.

Усі троє померли у в’язниці “Володимирський централ” й поховані на Князь-Володимирському цвинтарі в братській могилі, повідомляє видання “Довод”. Так у Росії намагаються стерти пам’ять про жертв політичних репресій.

З двох будинків у Санкт-Петербурзі зникли понад 30 табличок “Останньої адреси”, встановлених у пам’ять про розстріляних, повідомляє “Север. Реалии”. Серед них й табличка в пам’ять про професора Хаїма Гарбера, яку встановили на Будинку фахівців першою. Вчений був засуджений до 10 років трудових таборів, а потім розстріляний.

“Діда засудили за “контрреволюційну діяльність”, яка виражалася в тому, що його колеги-філософи збиралися в нього на квартирі й спілкувалися, нібито там велися крамольні розмови. Я читав його справу. Навіть у цих свідченнях нічого не було сказано, тобто жодних цитат, які можна було б інтерпретувати як контрреволюційну троцькістсько-зинов’євську діяльність, там не було”, — розповів онук Гарбера Данило Коцюбинський в інтерв’ю “Крим.Реалії”.

У тверському меморіальному комплексі “Мідне”, присвяченому репресіям 20-50-х років і пам’яті вбитих у 1939 році полонених поляків, встановили погруддя Сталіна, Леніна, Дзержинського та інших організаторів репресій. Керівництво меморіалу вважає це логічним.

“Безпосередньо на території меморіалу розташовані поховання польських військовополонених, цвинтар і стенди з інформацією про жертв радянських репресій. У музеї також розповідають історії реабілітованих після смерті Сталіна політв’язнів, показують предмети їхнього побуту, листи та свідоцтва про смерть”, — пише видання SOTA в Telegram.

“Сталін — це одна з таких картинок, яка має виправдати повернення сьогоднішньої Росії до старих методів управління, до диктаторських методів управління. Це дуже закономірно. Не можна навіть сказати, що у них така є цілеспрямована мета, така програма — підняти Сталіна на самий верх. Це просто лежить у річищі їхньої політики”, — сказав російський правозахисник, колишній радянський політв’язень Олександр Подрабінек.

За останні 35 років у Росії було встановлено близько 2 тисяч пам’ятників жертвам політичних репресій у СРСР. Але з початку повномасштабної війни в Україні по всій Росії меморіальні знаки та комплекси почали зникати й руйнуватися. Пам’ятники, що зникають, найчастіше присвячені засланим полякам, литовцям, українцям. Влада те, що відбувається, не розслідує. За даними Російської служби BBC, всього було знесено 11 пам’ятників.

Читайте також: Встановлення пам’ятників, перейменування вулиць і переписування історії: експерти обговорили реабілітацію Сталіна в РФ

Нагадаємо, російський соціолог і публіцист Ігор Ейдман раніше висловив думку, що президент РФ Володимир Путін проводить реабілітацію колишнього голови Ради міністрів СРСР Йосипа Сталіна, щоб реабілітувати себе самого, виправдати свою тиранію. Однак подібні маніпуляції не змінять громадську думку про їхні криваві злочини.

Прямий ефір