Росія неабияк розгубила свою газову науку, а нові чинники призведуть до появи проблем. Таку думку сьогодні, 8 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Офісу реформ Кабінету Міністрів України Максим Гардус.
“Я думаю, що будуть системно накопичуватися проблеми в нафтогазовій галузі, зумовлені двома причинами. Перше — зниження експорту і, відповідно, виторгу. А друге — відхід західних компаній із проєктів із видобутку. Річ у тім, що за 30 років Росія неабияк втратила у своїй нафтогазовій науці. У принципі, всі, абсолютно всі передові проєкти, які в Росії є, це проєкти з іноземними технологіями. Тобто це буріння на шельфі північних морів, це нові родовища, пов’язані або з французькими, або з американськими бурильними верстатами, і геодезичними технологіями, і розвідувальними технологіями. Відповідно, їх відхід призведе до того, що темпи спочатку розвідки нових родовищ, потім відкриття будуть падати. Таким чином падатимуть і темпи видобутку”, — пояснив він.
Гардус зазначив, що нафтовидобувну галузь у Росії добиває і непродумана мобілізація, коли на фронт відправляють бурильників, яких ніким замінити.
“Альтернативні ринки збуту знайти для газу буде вкрай складно, тому що це, як виявилося, рідкісний товар на світовому ринку. Перспективи збільшення продажів у Китаї вкрай обмежені, оскільки потужність газопроводу “Сила Сибіру” не вічна. Китай має величезні знижки до ціни, що також не дасть розвиватися галузі. Здавалося б, є перспектива експорту газовозів у далекі країни, які не долучилися до ембарго проти Росії, проте в Росії настала проблема з газовозами. Річ у тім, що судна такого класу, особливо льодового класу, вони будувати не можуть самостійно. А французи вже минулого тижня пішли з Росії, розірвали угоду із заводом “Звезда” на будівництво 11 газовозів. І, відповідно, це також вдарить по можливості експорту в далекі країни, які могли б бути теоретично покупцями цього газу. Відповідно, в сумі це все дасть необхідність консервувати родовища. Іншого виходу немає”, — повідомив він.
Експерт звернув увагу, що РФ не має такої кількості підземних газових сховищ, які є на території України, отже, Росії доведеться консервувати родовища і довгостроково знижувати видобуток.
Читайте також: Санкції остаточно поставили хрест на Росії як експортері нафти і газу, — Закревський