За перші п’ять місяців 2024 року імпорт товарів до Росії знизився на 8,5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. За даними The Insider, імпорт з Азії також скоротився, що ставить під сумнів можливість заміщення європейських товарів азійськими. Крім того, росіян попереджають про можливе зникнення закордонної техніки та одягу з полиць магазинів, повідомляє FREEДOM.
500 компаній, які допомагали РФ оминати західні обмеження на постачання товарів, потрапили під вторинні санкції США. Компанії розташовані у таких країнах як Китай, Туреччина та ОАЕ. І хоча російські пропагандистські ЗМІ продовжують розповідати про неефективність санкцій, за даними The Insider, цього року імпорт товарів із Туреччини за пів року впав майже на третину, а близько 80% платежів у юанях повертаються назад. Аналітики вважають, що західні санкції значно ускладнюють закупівлю обладнання та товарів подвійного призначення, що веде до деградації російської економіки.
“За п’ять місяців до Росії ввезли іноземних товарів на 108 млрд дол., що на 8,5% менше, ніж роком раніше. Водночас імпорт з Азії теж скорочувався (на 4%). Якщо тенденція продовжиться, азійські товари не зможуть повністю замінити продукцію з Європи. Це вірно і для всіх груп товарів, і для конкретних країн окремо”, — із публікації The Insider.
У найближчі пів року — рік ціни на імпортну техніку та одяг можуть значно підвищитись, а полиці магазинів можуть спорожніти, попереджають аналітики. Причиною є санкції та проблеми з логістикою. Економіка Росії зараз переживає наймасштабніший за останні 16 років перегрів. У Центробанку заявляють, що резерви робочої сили та виробничих потужностей у країні практично вичерпані. І хоча ВВП держави збільшується через фінансові вливання у виробництво зброї для війни проти України — також прискорюється інфляція і росіяни стикаються зі зростанням цін.
“Ті товари, які зараз не надходять, або надходять через “сірі” механізми й коштують трохи дорожче, почалися замінюватись трохи дешевшими аналогами. І це призводить якраз до важливої речі, яка відбивається на звичайному житті росіянина. Насамперед це оцінка інфляції. про проблеми якої зазначає навіть Центральний банк”, — прокоментував економіст компанії Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов.
Кремль, ведучи агресивну війну проти України, програє битву інфляції, пише The Wall Street Journal. Вона зростає набагато швидше за квітневий прогноз Банку Росії. Тому також було ухвалено рішення підвищити ключову процентну ставку до 18% річних. Росіянам все частіше не вдається впоратися з обслуговуванням боргів, і вони почали просити банки реструктурувати кредити.
“У II кварталі, за даними Центробанку Росії, кількість заявок збільшилася на 21% порівняно з I кварталом, до 915 тисяч. Це помітно швидше, ніж зростав портфель: за три місяці кредити населенню збільшилися на 6,3% до понад 37 трильйонів рублів”, — з публікації The Moscow Times.
“Зараз для росіян це небезпечно, тому що зростання зарплат стимулює їх оцінювати, що майбутні доходи зможуть покрити більше кредитів, які вони візьмуть. Однак враховуючи, що економіка зараз перебуває в близькому до стагнації стану, це може призвести до того, що навантаження росіян, яке виросло, призведе до того, що вони не зможуть платити ці кредити, коли проблеми з доходами почнуть конвертуватися у падіння реальних доходів”, — пояснив Пантюхов.
Перед фінансовими труднощами постали й російські держкомпанії: диппредставництва, представництва держорганів при міжнародних організаціях, а також іноземні філії та офіси державних корпорацій. Як пише The Moscow Times, через західні санкції співробітники за кордоном не можуть отримати зарплати. Тепер Москві доводиться розраховуватись готівковою — валютою у валізах.
Читайте також: Для утримання “Газпрому” на плаву потрібні величезні кошти, яких РФ вже не має — думки експерта