У структурі Росгвардії можуть з’явитися так звані добровольчі збройні формування. Відповідний законопроєкт зареєстрували в Держдумі РФ. Один з авторів ініціативи — депутат-єдинорос Олександр Хінштейн пояснив, що на Росгвардію пропонують поширити всі повноваження і механізми, які вже встановлені законами для Міноборони. Адже у силовиків “також має бути право на добровольчі частини”, повідомляє FREEДОМ.
Так, група депутатів Держдуми запропонувала розширити повноваження Росгвардії — це силовий орган, який здебільшого займається розгоном протестувальників. Також росгвардійці беруть участь у війні проти України. Якщо законопроєкт ухвалять, відомство отримає право створювати власні добровольчі формування. Фактично такі підрозділи вже існують у структурах Росгвардії. Наприклад, козачі формування. Тепер же зайнялися їхньою легалізацією.
“Там є певний реєстр. Приходять представники Росгвардії до цих Водолацьких усяких. Кажуть: “Ну так списочок на базу. Тому що є закон Російської Федерації служби козацтва. Досить Ваньку валяти, вперед, батьківщину захищати”. І десь із липня торік на війну в Україні стали з’являтися серед усяких штурмів-z та інших “барсиків”, такі так звані добровольчі козацькі загони”, — розповів військовий експерт, керівник безпекових проєктів Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.
За кілька днів до реєстрації законопроєкту в російських провоєнних Telegram-каналах написали про таємну зустріч директора Росгвардіі Віктора Золотова з одним із командирів ПВК “Вагнер” Антоном Єлізаровим і сином Євгена Пригожина Павлом. Той, як відомо, успадкував більшу частину активів батька.
“Я думаю, що це треба якось їм зробити спадщину “вагнерівців”, ось це нове ноу-хау — набір зеків на фронт. Треба їх якось оформляти, а як оформляти? Ось вони оформлятимуть через Росгвардію, тому що Золотов досить керований елемент. Він, на відміну від Пригожина, у бунти ні в які влазити не буде. Тому, я думаю, що вони просто взяли дах, я перепрошую, так би мовити, дах Росгвардії, вирішили через Росгвардію пропускати всю ось цю масу”, — висловився російський опозиційний політик Геннадій Гудков.
Раніше про те, що до Росгвардії почали наймати колишніх “вагнерівців” з-поміж помилуваних ув’язнених, написало видання “Важные истории”. А один з авторів законопроєкту про добровольців Росгвардії — Олександр Хінштейн — побічно підтвердив цю інформацію. За його словами, колишні найманці зможуть вступити в нові формування, але тільки “в індивідуальному порядку”.
Так чи інакше, добровольчі частини Росгвардії не відрізнятимуться від аналогічних формувань Міноборони: ті самі обов’язки, права, соціальні гарантії і навіть свій закон про дискредитацію росгвардійців. Разом із цим критерії набору так званих добровольців відсутні — тобто потрапити до нових підрозділів Росгвардії зможе будь-хто.
“Ну, щоб всякий набрід відправити на фронт під егідою Росгвардії. Думали, думали, думали, думали, придумали, що, а давайте ми зробимо типу добровольчі формування при Росгвардії, знімаємо всі критерії і бар’єри для найму цих людей. Але ми їм даємо соціальний пакет: виплати, гробові, компенсації тощо, нарахування різні, щоб вони розуміли, що вони на службі держави. З критеріями такими ми їх взяти на службу держави не можемо. Це занадто вже буде”, — каже Гудков.
За словами аналітиків, такі заходи свідчать про те, що російська армія відчуває гостру нестачу живої сили для ведення війни проти України, а Кремль намагається знайти нові способи заповнення дефіциту “гарматного м’яса”.
Читайте також: У Росії планують мобілізацію — аналіз ситуації (ВІДЕО)
Нагадаємо, як заявив радник міністра внутрішніх справ у 2015-2021 роках Володимир Мартиненко, Росія використовувала ув’язнених у війнах неодноразово. У війні РФ проти України практика використання ув’язнених на полі бою набирає обертів.