У РФ зростає кількість педагогів, які втрачають роботу через антивоєнну позицію — деталі

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Від початку повномасштабної війни Росії проти України, у федерації за антивоєнну позицію звільнили десятки вчителів і викладачів вищих навчальних закладів (ВНЗ). Проти них відкривають адміністративні та кримінальні справи за статтями, за які загрожує до 15 років колонії. Так, у жовтні 2023 року філологиню Світлану Друговейко-Должанську звільнили з Санкт-Петербурзького державного університету за те, що вона виступила експертом з боку захисту у справі художниці Саші Скочиленко, інформує FREEДОМ.

Звільнити викладача порекомендувала університетська комісії з етики, а причина: “за вчинення аморального вчинку”. Друговейко-Должанська пропрацювала в Санкт-Петербурзькому державному університеті 41 рік. 

13 жовтня 2023 року її звільнили. Причина — її рішення виступити незалежною експерткою в суді у справі художниці та музикантки Саші Скочиленко. 

Дівчину звинувачують у поширенні “фейків” про російську армію через те, що вона міняла цінники в магазині на наклейки з інформацією про війну Росії проти України. 

Філологиня впевнена — з університету її звільнили безпідставно, а її робота експертом не мала жодного політичного підґрунтя. 

“Я вважаю за краще жити в книжковій шафі, виходячи з неї іноді за хлібцем. Але коли я подивилася на цю ніжну, бідну, прекрасну дівчинку, мені стало її шалено шкода”, — розповідає Друговейко-Должанська.

А ось Віктора Корнієнка — доцента кафедри урології в Першому медичному університеті Санкт-Петербурга імені Павлова звільнили за антивоєнну позицію. Приводом став донос його давньої знайомої. 

“Сумно, що ми порушуємо власні закони й переслідуємо людей за те, що вони думають по-іншому. За це не можна судити людину і тим більше позбавляти її улюбленої роботи”, — акцентує Корнієнко.

Звільнення педагогів за антивоєнну позицію набуває в Росії масового характеру. 

Так, вчителя географії московської школи № 498 Раміза Манафли вигнали з роботи за антивоєнний пост. У соцмережі він написав, що не хоче “бути дзеркалом державної пропаганди”. 

“У наказі про звільнення в мене написано, що я звільнений за аморальну поведінку. Тобто, мій пост є аморальним. Так і написано в наказі про звільнення”, — зазначив учитель географії.

Викладачів не лише звільняють, а й судять. У Нижньогородській області на вчительку англійської Ольгу Лізункову завели кримінальну справу за так звану “дискредитацію” російської армії. 

“Ви можете мене знати як вчительку англійської мови, яка назвала Путіна божевільним при студентах.   я тоді багато наговорила, але ні про що не шкодую”, — каже вчителька англійської. 

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Кремль посилив покарання для нелояльних до режиму громадян. 

Найпопулярніші статті — “дискредитація” російської армії і поширення “фейків”. Обвинуваченим загрожує до 15 років в’язниці. За даними видання “Радіо Свобода”, з 24 лютого 2022 року щонайменше 53 викладачі російських вишів і шкіл зіткнулися з адміністративним або кримінальним переслідуванням.

Читайте також: Скочиленко стала першою в РФ, на кому судова система “випробувала” кримінальне покарання за антивоєнну позицію, — мати художниці

Як повідомлялося, російських школярів дедалі частіше переслідують за антивоєнні переконання і висловлювання. Їх звинувачують у дискредитації російської армії, фейках і тероризмі. А російські суди залюбки відправляють підлітків у СІЗО, колонії та психіатричні лікарні.

Прямий ефір