У РФ жертвами хвилі ксенофобії стають не лише мігранти, а й самі росіяни, — Яковенко

Ігор Яковенко. Фото: espreso.tv

Жертвами хвилі ксенофобії, що поглинула Росію після теракту в “Крокус Сіті Холлі”, стають не лише мігранти, а й росіяни. Про це сьогодні, 15 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський журналіст та соціолог Ігор Яковенко.

“Внаслідок цього — величезний сплеск ксенофобії. Ксенофобія, вона як, знаєте, ось ці талі води річки Уралу, вони не розбирають, вони поглинають усе, йдуть хвилею та змивають усе. І жертвами ксенофобії стали не лише мігранти, а стали в тому числі й росіяни… Звичайний російський нацист не розбирає, він б’є не за паспортом — російський чи таджицький, він б’є по неросійській фізіономії. І тому справді зараз ця хвиля ксенофобії накриває все, і жертвами її стають не тільки мігранти. Ось уже поліція увірвалася до будинку киргизького дипломата та влаштувала погром, зовсім не розбираючи, хто перед ними”, — сказав він.

Водночас Яковенко зазначив, що Кремль не має величезного бажання видворити велику кількість трудових мігрантів з РФ.

“Таджикистан та Узбекистан займають перші місця взагалі в переліку країн, які мають максимальну частку у ВВП від перерахувань з боку трудових мігрантів, й насамперед із Росії. Тобто, в Таджикистані ця частка — 40% валового внутрішнього продукту… Киргизстан — це 30%. Просто виїхати від тиску, бо їх зараз утискують, їх б’ють, їх принижують, вони не можуть, бо справді вони мають годувати сім’ї, а вдома роботи немає”, — сказав соціолог.

На його думку, російський диктатор Володимир Путін підтримує ксенофобію, але сподівається утримати її у якихось рамках. Яковенко нагадав, що низка сфер у Росії — будівництво, ЖКГ, тощо — дуже залежить саме від трудових мігрантів, тому він прогнозує, що масової депортації з РФ не буде.

“Загалом не дуже зацікавлений у цьому режим, тому що мігранти — це такий, я б сказав, природний канал виплескування ненависті. І розумієте, та соціальна напруга, яка сьогодні накопичується в Росії, вона потребує якогось виходу. І мігранти — це дуже природний вихід. Якщо не мігранти, то тоді, не дай боже, на адресу влади можуть бути якісь претензії. Вони вже є. Ось ті люди, які зараз страждають від повені, вони там уже, так би мовити, кажуть якісь серйозні речі проти влади. Але це поки що точкові речі”, — сказав він.

Окремо соціолог зазначив, що йдеться й про зручне середовище для корупції для російських силовиків.

“Я думаю, що розмір корупції, розмір тих грошей, які осідають у кишенях російської поліції, ФСБ та міграційних служб, його можна порівняти з тими обсягами, які мігранти посилають на батьківщину. Тобто, це — гігантський корупційний ринок, і я не думаю, що від нього російські силові структури відмовляться. Ось, зрештою, висновок такий. Ксенофобська хвиля продовжуватиметься, утримуватиметься на певному рівні, безумовно, призводитиме до вкрай трагічних наслідків щодо мігрантів. Але масової депортації не буде, — вважає Яковенко.

Читайте також: У Росії нехтують наслідками відтоку трудових мігрантів із країни, — Смирнов

Нагадаємо, мігранти із країн Центральної Азії у Росії масово скаржаться на дискримінацію. Говорять, що заробляти на життя стало неможливо. Хвилю ксенофобії спровокував теракт у “Крокус Сіті Холі”, в якому звинувачують чотирьох громадян Таджикистану. 

Прямий ефір