Північна Корея передала Російській Федерації балістичні ракети, а також спеціальні установки для запуску таких ракет.
У Білому домі вважають, що Росія вже двічі встигла застосувати північнокорейські ракети під час атак по Україні.
Ракетна співпраця двох країн-ізгоїв
Про отримання Росією балістичних ракет із КНДР повідомив на брифінгу у Вашингтоні координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки США Джон Кірбі, передає Deutsche Welle.
“Наша інформація вказує, що КНДР нещодавно надала Росії пускові установки для балістичних ракет і кілька балістичних ракет”, — заявив Джон Кірбі.
При цьому, чиновник не назвав точну кількість ракет, переданих Пхеньяном Москві.
“Це значна ескалація підтримки Росії Північною Кореєю, що викликає тривогу”, — підкреслив представник Білого дому.
За словами Кірбі, щонайменше одна північнокорейська ракета могла бути випущена Росією 30 грудня, а ще кілька таких ракет атакували Україну 2 січня. Зокрема, експертиза уламків ракет, випущених 2 січня по Харкову, засвідчила, що це тип ракети “Іскандер”, проте країна-виробник на сьогодні поки невідома. Експерти припускають, що зброю вироблено саме в Північній Кореї.
Як зазначив прессекретар прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко, наразі триває дослідження уламків і точно підтвердити, що ракету вироблено в Північній Кореї, поки що не можна.
“Під час огляду уламків стало зрозуміло, що це не типова ракета, якими раніше росіяни атакували Харків. Зовні вона схожа на “Іскандер”, але відрізняється частиною зовнішнього і внутрішнього обладнання. Зокрема, відрізняється обмотка проводів”, — зазначив Чубенко.
Також, за його словами, цей зразок трохи більший за “Іскандер” за діаметром.
“Відрізняються рульова тяга, механізми управління цією ракетою. Зовні схоже, але це не “Іскандер”. Тому виникла версія, що це ракета, яку виробляла не Росія, а інша країна. На озброєнні Північної Кореї є ракета, яка дуже схожа за своїми властивостями й характеристиками, яка створена на базі “Іскандера”, — додав прессекретар.
У США вважають, що КНДР передала Росії ракети середньої дальності, зазначив в ефірі загальнонаціонального телемарафону військовий експерт Олександр Мусієнко.
“З того, що відомо про типи цих ракет, КН-23 вважається копією “Іскандера”, тому що дуже схожа за своєю характеристикою. Очевидно, що Росія спочатку допомогла Північній Кореї з виготовленням цих балістичних ракет, а потім купила. А це свідчить про те, що в російської військової промисловості виникли проблеми з виробництвом саме балістичних ракет. За даними західних аналітиків і української розвідки, Росія виробляє близько 100 крилатих ракет на місяць, але щодо балістичних ракет інформації немає”, — розповів Мусієнко.
Дальність дії ракет виробництва КНДР становить 900 кілометрів, однак на карті, яку Джон Кірбі продемонстрував під час брифінгу, дальність пуску однієї з ракет становила близько 400 кілометрів.
Водночас межа дальності, зафіксована в Договорі про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД), становить 500 кілометрів. Документ передбачав ліквідацію двох класів ракет — середньої (від 1000 до 5500 кілометрів) і меншої дальності (від 500 до 1000 кілометрів).
ДРСМД було підписано 1978 року, проте 2019 року його розірвали США і Росія. При цьому, ракет меншої дальності РФ офіційно не має. Тому поставки з КНДР можуть заповнити цю прогалину.
Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс у соцмережі Х написав, що Росія, отримавши ракети з КНДР і запустивши їх по Україні, порушила одразу кілька резолюцій Радбезу ООН.
“Світ відвернувся від Росії, змусивши Путіна принизитися і піти з простягнутою рукою до Північної Кореї, щоб продовжити своє незаконне вторгнення. Вчиняючи таким чином, Росія порушила численні резолюції Радбезу ООН і поставила під загрозу безпеку ще одного регіону світу. Це має припинитися. Разом з нашими партнерами ми подбаємо про те, щоб Північна Корея заплатила високу ціну за підтримку Росії”, — цитує ВВС главу британського оборонного відомства.
Читайте також: РФ запустила по Україні поставлені Північною Кореєю ракети, — Білий дім
Огляд експертів
Які ракети КНДР передала Росії? Навіщо РФ знадобилися ракети виробництва КНДР? Яку небезпеку становлять ці боєприпаси для української ППО? Відповіді на ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:
- Игорь Романенко, основатель благотворительного фонда “Закроем небо Украины”, генерал-лейтенант;
- Александр Коваленко, военно-политический обозреватель группы “Информационное сопротивление”;
- Иван Варченко, эксперт по вопросам национальной безопасности;
- Тарас Жовтенко, эксперт по международной безопасности фонда “Демократические инициативы” им. Илька Кучерива;
- Валерий Рябых, военный эксперт.
ІГОР РОМАНЕНКО: Українська ППО має навчитися збивати північнокорейські ракети
— Зброї, техніки та боєприпасів на війні ніколи не буває багато. Росіяни вважають, що у них не вистачає ракет, а підприємства військово-промислового комплексу РФ не справляються з їх виробництвом. Тому вони звертаються до своїх союзників, яких не так уже й багато залишилося, але так чи інакше вони допомагають і досить суттєво.
Ми знаємо, що минулого року Євросоюз до березня хотів нам поставити 1 мільйон снарядів. Північна Корея зробила це протягом місяця і передала понад мільйон. Одночасно з цим вони постачають такі ракети, як “Точка” з дальністю польоту на 120 кілометрів, стара “Точка” — на 90 кілометрів.
Це не такі складні ракети, як ті ж самі “Кинджали” або балістичні “Іскандери”. Але, так чи інакше, це ракети, які мають досить високий боєзаряд, і які треба знищувати. Тому нашим засобам ППО і ПРО необхідно буде навчитися знищувати саме цей тип ракет.
З точки зору ефективності, звісно, потрібно виявляти і знищувати пускові установки, де вони знаходяться, і робити це у найефективніший та найскладніший спосіб, бо треба перевищувати дальність, треба мати засоби, які завдають удари. Нам треба вести необхідну розвідку і діяти дуже швидко. Тобто, звичайно, це погіршує ситуацію.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: У КНДР створили ракету на базі російських “Іскандерів”
— Я думаю, що Північна Корея має всі можливості передавати балістичні ракети Росії. Причому Росія з 2022 року нарощує зусилля з отримання саме таких засобів ураження від своїх так званих партнерів, до яких відносяться Іран і Північна Корея.
Іран, як ми бачимо, не поспішає передавати свої балістичні ракети Росії. Інформація з’явилася ще 2022 року, але жоден тип іранських ракет не був зафіксований і верифікований під час атак російських окупаційних військ.
Щодо північнокорейського питання, то КНДР має доволі різноманітну номенклатуру балістичних ракет, які здебільшого створені на платформі радянських, російських та китайських зразків. З цього можна зробити відповідні висновки, які в них можуть бути характеристики.
Якщо ж говорити про ті удари, які було завдано 30 грудня і 2 січня, насамперед є підозри щодо прильоту по Харкову ракети, схожої на корейську КН-23, відому також, як Hwasong-11Ga. Ця ракета була вперше продемонстрована 2019 року в КНДР, і вона разюче схожа на російську 9М723 ОТРК “Іскандер”.
Найімовірніше, Північна Корея отримала від Росії весь спектр технологій 9М723, тобто “Іскандерів”, і змогла налагодити у себе виробництво цих ракет, але з певною специфікою. Наприклад, КН-23 згідно з характеристиками легша за “Іскандер”. У неї є низка конструктивних відмінностей.
Річ у тім, що Північна Корея — це дуже закрита країна, з якої отримати реальні характеристики ракет дуже складно. І якщо ми говоримо про КН-23, то були зафіксовані випробування цієї ракети, проведені в серпні 2023 року за участю самого Кім Чен Ина.
Це був такий демонстративний пуск, і вона пролетіла 430 кілометрів.
Верифікованого фактажу на 690 кілометрів немає, це здогадки та припущення, які виходять з того, що ракета отримала дещо інші характеристики, оскільки інтегрувалася саме в північнокорейський військово-промисловий комплекс ще й за участю китайської сторони. Можливо, було втручання і китайських технологій.
Але загалом, є серйозні сумніви, що 2019 року Північна Корея змогла випустити ракету кращу, ніж “Іскандер”. При цьому, Росія за чотири роки не скористалася цими технологіями, щоб поліпшити вже свої ракети.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Зброю з Північної Кореї точно використовуватимуть проти України, питання лише в кількості ракет
— У нас немає причин не довіряти американським аналітикам, тим більше Джону Кірбі. Ця інформація поки що не підтверджується нашими дослідженнями щодо того, що приземлилося. Але ми розуміємо, що у Сполучених Штатів є достатньо можливостей відстежити, яка це ракета, звідки вона вилетіла і куди приземлилася.
Це очевидно, це логічно, що зброя, яку постачає в Росію зараз Північна Корея, однозначно буде рано чи пізно працювати в Україні. І, звісно ж, і в терористичному контексті, знищуючи українські мирні міста і вистрілюючи по домівках мирних людей, по українській інфраструктурі.
Ми розуміємо, що ця північнокорейська зброя точно буде працювати, але яка саме зброя, і в якій кількості — не думаю, що є людина, яка назве точну або приблизну цифру. Росії хотілося б, щоб КНДР передала все.
Скільки у неї є, ми зараз не знаємо. Це можуть бути сотні балістичних ракет, які Північна Корея створювала протягом кількох років. І, звичайно ж, це було б гарним подарунком путінському режиму, але водночас Північна Корея не може віддати все за тих викликів, які вони сформували. Це не дає великого місця для маневру північнокорейському диктатору.
У них немає цих викликів, жодна країна не планує нападати на Північну Корею. Інформаційна пропаганда тоталітарного режиму КНДР сформувала те, що навколо них нібито перебувають ворожі країни і, відповідно, їм потрібно захищатися. Звичайно ж, Кім Чен Ин не може віддати не те що більшу частину, а навіть значну частину цих озброєнь Росії. Це буде скоріше імітація великої підтримки, але не велика підтримка.
Але те, що Кім Чен Ин заявив про збільшення виробництва мобільних платформ для запуску балістичних ракет, означає, що Росія готова частину ресурсів давати Північній Кореї для того, щоб виробництво збільшити. І якраз КНДР може стати промисловим майданчиком для виконання російського замовлення. Разом з тим, логістика і все інше будуть занадто дорого коштувати навіть для Росії.
Однак зрозуміло, що вони постараються, звісно, забрати у Північної Кореї все те, що та зможе віддати. І ми точно знаємо, що балістичні ракети є на озброєнні армії КНДР.
Північна Корея може їх передати, оскільки вони є абсолютно щирими поплічниками тоталітарного путінського режиму, оскільки самі належать до клубу тоталітарних лідерів. Тому тут сумнівів немає.
Це можуть бути десятки ракет, і, звісно ж, якась частина з них буде демонстративно летіти в Україну, абсолютно не прикриваючись тим, що вони з Північної Кореї, яка більш ніж однозначно сказала, що вона разом із Росією. Відповідно, це ворожий режим, проти якого ми теж повинні боротися всіма наявними в нас силами й силами наших партнерів.
ТАРАС ЖОВТЕНКО: Поставки ракет із КНДР — це не та допомога, на яку розраховував Кремль
— Ці поставки навряд чи матимуть якийсь стратегічний вплив на можливості російської армії. Тут у наявності ситуація, коли поставки зброї Північною Кореєю не настільки масштабні, щоб вирішити проблему для російського військово-політичного керівництва.
Ми не бачимо відправки інших озброєнь, крім артилерійських систем і боєприпасів. Спочатку говорили, що Північна Корея відправила до РФ мільйон боєприпасів, але потім ще говорили про 500 тисяч додаткових.
Зараз говорять про кілька десятків балістичних систем, тобто пускових установок і ракет. Насправді для потреб російської армії це не та допомога, на яку розраховувало б російське керівництво.
Поки ситуація не виходить за межі, швидше за все, можна говорити про те, що вона стратегічно координується Китаєм. Це не означає, що Китай безпосередньо залучений у ці процеси.
Просто офіційний Пекін у курсі того, що робить Пхеньян, і в курсі загальних обсягів таких постачань з боку Північної Кореї російській армії. А також у курсі того, що ці поставки за обсягами не вийдуть за певні межі, які не особливо будуть вигідні офіційній владі в Пекіні.
Китай, таким чином, демонструє, що насправді в нього є прямі важелі впливу на такі країни, як Північна Корея. Відповідно, він використовуватиме такі держави для того, щоб просувати свої геополітичні інтереси.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: РФ не хоче витрачати свої ракети для ударів по Україні
— Для чого знадобилися Росії ще й північнокорейські ракети? Тут відповідь проста: для продовження цієї терористичної кампанії, тому що інших цілей немає.
І друга мета — це стійке бажання перевантажити українську протиповітряну оборону подібними ударами й подібними ракетами. Противник розуміє і замислюється над тим, що його ППО не настільки сильна, щоб витрачати цей цінний ресурс.
Попри те, що у Російській Федерації є безліч таких ракет, як С-300 і С-400, потрібно зазначити, що вони розмазані по всій території країни, і насамперед призначені для того, щоб захищати росіян від тих військових загроз, які реально можуть загрожувати Росії. У зв’язку з широкомасштабною війною РФ проти України ці загрози зростають кардинально.
І, звичайно ж, цей цінний ресурс РФ теж використовує дозовано і застосовує якраз у масованих атаках. Насамперед для завдання таких ударів, які б шокували українців своєю такою природою. Тому що ті ж ракети С-300, С-400 не є високоточною зброєю, їхнє застосування по містах є воєнним злочином.
І зараз до цієї низки використовуваних терористичних засобів Росії додаються і північнокорейські ракети. На відміну від С-300 і С-400, північнокорейські ракети розроблялися саме для використання якраз безпосередньо по наземних цілях. Це ракети класу “земля-земля”, і вони мають досить потужні боєголовки, які могли бути поставлені Росії.
Вони мають бойове навантаження в пів тонни та можуть летіти, за різними даними, в межах до 690 кілометрів. І в цих умовах, звичайно ж, арсенал терористичних засобів РФ кардинально може розширитися за рахунок цих ракет, потужність яких також може бути під сумнівом.
На тлі браку власних коштів держава-терорист змушена звернутися до Північної Кореї та отримати ці балістичні ракети для того, щоб продовжити подальше перевантаження системи протиповітряної оборони України.
Читайте також: Атаки РФ по Україні, ракети з КНДР та ефект санкцій: підсумки тижня підбиваємо з радником голови ОПУ Михайлом Подоляком