Війна, яку Росія розв’язала проти України, з кожним роком обходиться все дорожче російським платникам податків. Науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге на основі даних системи “Електронний бюджет” підрахував, що щодня Кремль витрачає на війну проти України понад 300 млн доларів, повідомляє FREEДOM.
“Краще б я сюди не заходив. Зараз скажу, скільки це коштувало місяць тому, ви попадаєте зі стільців. Ця пляшка олії коштувала 109 рублів, а тепер 140 рублів. Я очима пробігаю — все масло подорожчало”, — розповідає російський блогер “Коршун” із Санкт-Петербурга у своєму YouTube-каналі.
Покупці у російських магазинах скаржаться на космічні ціни. Вартість продуктів зростає чи не щотижня.
“Чому ціна зросла? Якісь закони — вони не піддаються здоровому глузду, елементарній математиці, яку ми в школі вивчали. І живуть самі собою ці ціни”, — обурюється “Коршун”.
Зараз офіційна інфляція у Росії — вище 9%. Картопля, цибуля, буряк, морква — ці базові продукти з початку року подорожчали найпомітніше. Картопля — на 70%, цибуля — на 22%, буряк зріс у ціні на 33%, морква — на 31%.
“Ціни виросли на все — приклад із машинами, продуктами. Є у мене друг, який кілька років тому влаштувався на роботу — 45 тисяч рублів зарплатня і приблизно 15-20 тисяч рублів преміальні, таким чином, у нього зарплата була 60-65 тисяч рублів на місяць. На сьогодні він став отримувати втричі більше — він заробляє приблизно 140-160 тисяч рублів. Але що дивно, йому, як тоді не вистачало від зарплати до зарплати, так і зараз”, — розповів російський блогер Дмитро Машков.
Країні не вистачає працівників — це робітники на виробництвах, водії, логісти. Економісти пов’язують таку ситуацію з демографічною ямою, у якій опинилася Росія, та з війною, розв’язаною проти України.
“Інфляція зростає і зростатиме, тому що інфляція зростає через бюджетні витрати. Курський фронт ніхто не скасовував, і він явно не розсмокчеться у найближчі два тижні. Це означає, що знову доведеться коригувати бюджет. Ми доживемо до жовтня та який бюджет буде? Він же запланований зі зменшенням військових витрат. Вони ж хотіли перемогти й на 2025-2026 роки заклали скорочення бюджетних видатків”, — прокоментував економіст Ігор Ліпсіц в ефірі “Ходорковський live”.
Ще одна причина зростання цін — так звана щедрість диктатора Путіна, який залучає на війну більше контрактників. У деяких регіонах виплати досягають 2 млн рублів.
Крім того, до Росії не так охоче їдуть мігранти з інших країн — побоюються відправлення на фронт. Кадрам доводиться платити більше і це впливає на зростання цін на продукти. Й це визнають прокремлівські фінансисти.
“Можливості далі збільшувати пропозицію товарів та послуг дедалі більше наштовхуються на обмеження доступних фізичних ресурсів. По-перше, це дефіцит кадрів, що загострився, щоб утримати персонал, не кажучи вже про наймання нових співробітників — компанії рекордними темпами підвищували зарплати. Попит дуже “втік” уперед порівняно з виробничими можливостями”, — прокоментував економіст Майкл Накі.
Щоб упоратися з інфляцією, Центробанк регулярно підіймає ключову ставку — зараз це вже 19%. Вона робить кредити дорогими й людям стає вигідніше зберігати гроші, а не витрачати їх. Так падає споживання. Наприкінці серпня ціни трохи пішли вниз, про що відрапортував Росстат.
“Радісні новини сьогодні прийшли від Росстату. За тиждень, з 22 серпня по 2 вересня, зафіксовано дефляцію на рівні 0,2% — це перше тижневе зниження цін з початку 2024 року. Якщо ми радіємо такій нісенітниці — дефляції за тиждень, значить справи у нас не дуже”, — відзначили ведучі в студії одного з російських каналів.
Впливає на продуктовий цінник і зростання вартості бензину.
Даються взнаки удари безпілотників по нафтобазах і високий попит на товари. Ввезення обладнання та сировини теж відчутно подорожчало через санкції.
“Це для тих, хто розповідає нам, що грошей у Путіна вистачить. Я дивлюся на цю панораму і в мене не виникає відчуття, що це все витримає і не трісне. Особливо на тлі новин про те, що скоротився дефіцит бюджету у серпні лише завдяки тому, що майже на трильйон зменшили витрати”, — прокоментував економіст Володимир Мілов.
До зими у Росії, традиційно, ціни поповзуть нагору ще швидше. До зростання інфляції, прогнозують економісти, може додатись і суттєве уповільнення економіки.
Читайте також: Цей бізнес буде похований, — економіст про майбутнє “Газпрому”