Мережа магазинів одягу Maag, що відкрилися в Росії замість Zara, котра покинула країну, прозвітувала про серйозні збитки. За даними російських ЗМІ, доходи компанії в середньому в 10 разів нижчі, ніж у Zara. Медіа повідомляють, що Maag розглядають можливість залишити російський ринок або значно скоротити кількість магазинів. Імпортозаміщення у РФ, за словами експертів, провалилося по всіх напрямках, передає FREEДОМ.
Виробляти та споживати все своє не виходить. Не допомагає й націоналізація західного бізнесу. Кремлівська пропаганда пропонує росіянам пишатися заміною західних компаній вітчизняними чи фірмами з нібито дружніх країн. Та сама Maag базується в Арабських Еміратах. Однак в обох випадках продукцію фірм-аналогів росіяни брати не хочуть. Психологи пояснюють: люди не готові відмовлятися від звичних стандартів.
“Публіка, коли обирає собі стиль, якийсь одяг, тобто бренд, здебільшого керується поняттями статусу. Коли людина, наприклад, хоче бути багатою, то що вона матиме, які конкретні речі, предмети визначають: вона це має, значить багата. Питання полягає в тому, що “це не Zara, тому я не розумію, що це”, — пояснює телеведуча психолог Лариса Волошина.
Крім того, за продукцією фірм-наслідувачів закріпилася репутація низькоякісних. Наприклад, ресторани “Вкусно и точка” — спроба російських олігархів замінити McDonald’s — зазнала 11 млрд руб. збитків за минулий рік, у той час, як в американської мережі за 2021 був прибуток 2 млрд руб. Інший схожий приклад: кафе Stars Coffee, які відкрили на місці всесвітньо відомих кав’ярень Starbucks. Нове керівництво навмисне залишило дизайн та назву максимально схожими на оригінал, щоб не втратити клієнтів. Але це не вберегло компанію від падіння продажів на 76% порівняно з показниками Starbucks. За словами економістів, причина полягає в тому, що російські бізнесмени не прагнуть надавати послуги високої якості.
“Місцеві умови — це можливість продати все, нічого не викидати, заощадити на сервісі, заощадити на серветках, заощадити на прохолодних напоях та заробити більше прибутку. Фактично, інші стандарти функціонування, інші критерії, інші протоколи з чистоти, з якості, з іншого. Те саме відбувається і за іншими позиціями”, — каже доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков.
Іноземні компанії, які поки що зберігають бізнес у Росії — а їх за підрахунками Київської школи економіки все ще більше ніж тисяча — зазнають репутаційних втрат. Українські журналісти, політики та активісти працюють над підтримкою медійності цієї теми у західних суспільствах. Наприклад, завдяки роботі Громадської організації “Рада економічної безпеки України” німецький техногігант SAP ухвалив рішення залишити російський ринок. В результаті економіка РФ втратила ще 300 млн дол. Це чергова ілюстрація масштабів втечі капіталу з Росії.
“Відтік капіталу з Росії з початку повномасштабного вторгнення досяг рекордних 253 млрд дол. Темпи відтоку капіталу досягли 13% ВВП і побили всі можливі рекорди”, — зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
У Росії зростає інфляція, причому насамперед дорожчають найнеобхідніші у побуті товари. За даними дослідницької компанії “Ромір”, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну реальна інфляція для рядового росіянина сумарно склала 47%.
Читайте також: Бізнес живе в невизначеності, голова Центробанку заговорила про ризики реставрації “держплану” — реалії економіки РФ (ВІДЕО)