У РФ хочуть створити федеральний округ “Новоросія” — хто претендує на роль куратора

Павло Лисянський. Фото: uatv.ua

У Росії хочуть створити новий федеральний округ “Новоросія”, до нього ймовірно увійдуть тимчасово окуповані українські території: Крим, частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Про це сьогодні, 9 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.

Уперше про наміри створити округ “Новоросія” окупанти заявили в середині 2023 року, й останнім часом слово “Новоросія” все частіше почало лунати на федеральних телеканалах, його вводять у повсякденне життя росіян.

“Є певні методички, рекомендації чиновникам першого рівня, міністрам і так далі, щоб вони частіше використовували термін “Новоросія”. Це перший момент. А другий момент, вони почали називати підприємства з використанням цього слова — наприклад, “Залізниці Новоросії” або “Автомобільні дороги Новоросії”, — зазначив Лисянський.

За його інформацією, Путін планував оголосити про створення нового федеративного округу під президентські вибори.

“Але, найімовірніше, плани змінилися. На фронті під вибори їм не вдалося реалізувати те, що вони хотіли, і тому відклали питання про “Новоросію”. І зараз вони цей трек збираються знову розкручувати”, — сказав правозахисник.

За інсайдерською інформацією, на кураторство округом “Новоросія” претендує Сергій Кирієнко. Він планує поєднати дві посади: перший заступник глави адміністрації президента РФ і постійний представник на тимчасово окупованих територіях України.

“Це аналог, як Герасимов є начальником Генерального штабу та одночасно командує військовою агресією РФ проти України. Так само хоче вчинити Кирієнко, зокрема щоб посилити свої позиції у внутрішньополітичній інтризі. Відповідно, всі призначення, всі фінанси будуть проходити через нього. Тобто й економічна складова тут також є”, — пояснив Лисянський.

Одним із можливих керівників округу називають Владислава Суркова, колишнього помічника президента РФ, який до 2020 року курував ідеологічний проєкт “Новоросія”, відповідав на рівні Кремля за терористичні організації “ДНР” і “ЛНР”.

“Точніше — його кандидатуру не стільки розглядають, скільки він хоче й активно шукає способи, як можна зачепитися за цю посаду та повернутися у велику російську політику. Суркова лобіює політтехнолог Олексій Чеснаков. І щойно в медіа почалася історія з округом “Новоросія”, Сурков одразу ж виліз і дав інтерв’ю виданню “Актуальні коментарі”, яке, по-моєму, належить Чеснакову”, — розповів правозахисник.

Конкурент Суркова — 33-річний Інал Ардзінба, який до травня 2024 року був так званим “міністром закордонних справ” Абхазії — тимчасово окупованої території Грузії.

“Він свого часу курував проєкти, які не відбулися, слава богу. У 2015 році це були проєкти “Одеська народна республіка” і “Миколаївська народна республіка”. Благо, їх СБУ тоді розгромила”, — уточнив спікер.

Лисянський підкреслив, що Сурков і Ардзінба — це “не про ідеологію, це про те, що їм дуже хочеться повернутися у велику політику, і вони готові йти на будь-які брудні схеми”.

Прямий ефір