Закрити доступ до YouTube, WhatsApp, Telegram та інших інтернет-сервісів хоче російська влада вже до весни 2024 року. Документи з відповідними планами опинилися в розпорядженні видання The Insider. Згідно з їхнім змістом, Росія в обхід санкцій закуповує технології, які допомагають здійснити блокування, повідомляє FREEДОМ.
Російська влада готується до блокування YouTube, WhatsApp, Telegram, VPN та інших сервісів, за допомогою яких росіяни поки що можуть отримувати об’єктивну інформацію про те, що відбувається в їхній країні та світі. Як пише The Insider з посиланням на робочу документацію, у Роскомнагляді навчилися обмежувати інтернет-підключення не тільки за IP-адресами, а й за протоколами з’єднання. Обійти таке блокування складніше.
“Щодо технологічних процесів, які існують і їх можна впроваджувати. Це та ж сама глибока фільтрація щодо трафіку, тобто на рівні провайдера блокуватимуться ресурси. І, відповідно, користувач не зможе туди потрапити. І в принципі, у них може вийти заблокувати й використання VPN-з’єднання. Але це вже складніший процес”, — пояснив експерт із питань кібербезпеки Сергій Денисенко.
Першими під блокування за протоколами потрапили якраз VPN-сервіси. За оцінками експертів, обкатка технології пройшла вдало для Роскомнагляду. Це стало можливим завдяки системі глибокої фільтрації трафіку за допомогою “технічного засобу протидії загрозам”, або скорочено — ТЗПЗ. У розсекреченій документації зазначено, що російська влада може залучити щонайменше 5 тисяч таких систем у 350 вузлах з’єднання провайдерів з інтернетом. Коштів у Кремлі не шкодують: за період 2022-2024 років у російському бюджеті на створення і встановлення цього обладнання передбачено виділення майже 25 млрд рублів (268 млн дол.).
“Нагадаємо, що Telegram вони намагалися вже заблокувати кілька років тому. У 2017 році Роскомнадзор заблокував месенджер Telegram. Але у нього нічого не вийшло. Коли вони заблокували цей месенджер, у мене він працював постійно. Не було жодного дня, коли Telegram би не працював. Чи вийде у них цього разу заблокувати Telegram та інші месенджери, наприклад, WhatsApp? У мене дуже багато сумнівів”, — зазначив журналіст російського опозиційного Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.
За словами фахівців, технічно на такий крок Російська Федерація здатна. Щоправда, на це буде потрібно багато ресурсів: як фінансових, так і кадрових. З іншого боку — до цього не готове російське суспільство, яке не поспішає переходити на альтернативні російські сервіси. Адже якість зовсім не та.
“RUTUBE і VK Відео — це не заміна YouTube. Тому що обидві ці російські платформи зроблені через ліву руку і тому працюють дуже погано. Те ж саме VK Відео постійно збоїть. Ви нічого не зможете відкрити нормально. Тому поки кремлівські чиновники не блокують YouTube, побоюючись масового невдоволення. Але якщо це станеться, я, чесно кажучи, не чекаю якихось великих протестів або серйозних збурень, тому що занадто великий рівень репресій зараз коїться в Росії, щоб люди вийшли на вулицю за YouTube”, — додав Давлятчин.
У цьому випадку Роскомнадзор може піти іншим шляхом. Як пише Deutsche Welle, нещодавно в Росії розпочали тестування сайту, що дублює YouTube, на якому владі можна буде проводити фільтрацію небажаного контенту.
“Ми не забуваємо, що на таких ресурсах вони теж заробляють якісь гроші, ці самі “ютюбери”, бізнес, який йде через соціальні мережі. І тут теж може піти хвиля обурення, яка може призвести до того, що будуть якісь протести або ж будуть використовуватися якісь заборонені в Росії механізми обходу цих заборон”, — зазначив Денисенко.
Устаткування для блокувань інтернет-трафіку хоч і поставляється російськими фірмами, всі базові комплектуючі для ТЗПЗ імпортуються. У Російській Федерації не виробляють мікропроцесори й складні системні плати. Як вдалося з’ясувати The Insider з митних даних, попри санкції, в країну ввозяться різні частини серверного обладнання з Китаю, Тайваню і навіть США. А основний постачальник комплектуючих для виробництва серверів — це компанія, зареєстрована в Словаччині.
Читайте також: WhatsApp заблокувати, а фінансування “ВКонтакте” — збільшити: про пропагандистські плани Кремля розповів журналіст