У РФ готують статтю про “русофобію”: за що і кому загрожує 5 років ув’язнення — розбір експертів

Фото: resizepixel.com

Депутати російської Держдуми розробляють нову кримінальну статтю за “русофобію”, по якій можна потрапити за ґрати терміном до 5 років. Про це стало відомо із матеріалу видання “Верстка”. Воно посилається на депутата від партії ЛДПР, одного з авторів законопроекту.

Під термін “русофобія” може потрапити все, що завгодно. Це можуть бути висловлювання людей, визнаних у Росії іноагентами, або тих, хто дозволяє собі відкрито виступати за перемогу України у розв’язаній РФ війні.

“Русофобія” у Росії

У своєму виступі 9 травня президент РФ Володимир Путін назвав русофобію “ідеологією вищості” “західних глобалістських еліт”.

Виступ української Вєрки Сердючки з піснею Russia Goodbye на Євробаченні-2023 також у Росії назвали русофобією.

В цілому “дістати” і посадити “русофобів”, які знаходяться поза Росією каральна імперська машина не зможе. Ніхто їх не видасть. Ризик може мати місце для родичів, які залишилися на території РФ, а також є варіанти конфіскації майна іноагентів, що виїхали.

Крім кримінальної відповідальності та перспективи до 5 років позбавлення волі, ініціатива депутатів покаранням за “русофобію” також передбачає штрафи від 100 до 300 тисяч рублів, заборону обіймати певні посади та примусові роботи.

За даними видання “Верстка”, законопроєкт точно буде прийнятий у тій чи іншій редакції, оскільки ідея вже схвалена та затверджена у Кремлі. Російська влада називає законопроєкт “важливим і своєчасним”.

На сьогоднішній день у Росії вже діє багато кримінальних статей, за якими можна притягати до відповідальності за думки, що не відповідають генеральній лінії партії. Це стаття про фейки про армію, стаття про дискредитацію збройних сил, стаття за екстремізм, стаття за виправдання тероризму тощо.

За різними оцінками, з Росії за останні кілька років емігрувало понад мільйон людей. Згідно з соцопитуванням аналітичного “Левада-центру”, кожен п’ятий житель РФ хотів би виїхати за кордон на постійне місце проживання.

Детальніше про те, навіщо РФ знадобилося вводити кримінальну відповідальність за “русофобію”, кого влада хоче нею налякати, і чи вдасться їй це — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили заступник головного редактора російського видання “Верстка” Олексій Левченко та голова правозахисного проєкту “Перший відділ” Дмитро Заїр-Бек.

ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: У депутатів гарний креатив щодо заборон

— Це не єдина гумова стаття у Російському кримінальному кодексі. Дуже відома стаття 282 про протидію екстремістській діяльності, до якої входить практично все. Тому може виникнути питання: навіщо якась спеціальна стаття про русофобію?

Тут, напевно, кілька завдань вирішується. Це піар-завдання, завдання налякати насамперед тих, хто перебуває за кордоном. Це певний спосіб відповіді на будь-які дії, які робляться на Заході, зокрема видача ордера на арешт Володимира Путіна, на критичні висловлювання. Це інструмент відповіді на виступи тих чи інших артистів, музикантів, які можна трактувати як русофобські.

Загалом і в цілому, природно, трактування буде. Поки що немає чіткого визначення, що таке русофобія, але напевно це поняття буде максимально широким.

Юристи, які пишуть це все в Мін’юсті, в Держдумі, можуть вигадати формулювання, але суть вона така: те, що вони розуміють під русофобією, то туди й потрапить.

Звісно, це законопроєкт, безпосередньо пов’язаний із війною. Начебто він продовжує логіку закону про дискредитацію російської армії. Це ще один інструмент репресій, який можна використовувати.

Якщо говорити про російських політиків, то в принципі слово “русофобія” вживається досить давно. За часів середини нульових, наприклад, депутати блоку “Батьківщина” Дмитра Рогозіна часто вдавалися до цього терміну, коли критикували Захід чи Україну за якісь рішення чи дії, країни Балтії. Тобто, це не новий термін. Російські націоналісти цілком могли до нього вдаватися раніше.

Як відомо, Володимир Путін перейняв дуже багато ідей у російських націоналістів, у тому числі він цим обґрунтував і вторгнення в Україну. І тому цілком зрозуміло, звідки вітер дме.

Потрібні якісь нові приводи, які показують, що машина працює, вона не спить, і машина бореться з погрозами, які вона бачить перед собою.

Я думаю, що це не останні заборони, які ми чуємо. У депутатів гарний креатив щодо заборон. Ми якось рахували з колегами, скільки вони ухвалили заборон за 10 років ще до початку війни, і там це обчислювалося сотнями різних репресивних законів.

ДМИТРО ЗАЇР-БЕК: Притягнути до кримінальної відповідальності інакодумців просто

— Дуже важливо відзначити, що законопроєкту поки що не бачив ніхто, окрім, судячи з усього, самих депутатів Держдуми і, мабуть, журналістів видання “Верстка”. Я не бачив тексту законопроєкту, тому говорити про те, що саме розумітиметься під русофобією, мені дуже складно.

Однак, якщо дійсно все саме так, як написано в матеріалі “Верстки”, то “русофобією” буде називатися приблизно все, що не підпадає під генеральну лінію партії.

Будь-які негативні висловлювання про Росію, про росіян, про щось, що пов’язано з Росією, про політику, яку проводить російська влада, дуже багато чого, що раніше можна було віднести до різних кримінальних статей, тепер називатиметься “русофобія”.

Важливо розуміти, що рішення поки що не прийнято, чи буде це вводитися чи ні. Є багато розмов та висловлювань щодо того, що потрібно вводити покарання за русофобію.

Це, на мою думку, просто такі популістські речі, пов’язані з тим, щоб у громадян склалося враження, що в цій країні не можна робити абсолютно все. Насправді багато законодавчих ініціатив направлені саме на це, на розмиття червоних ліній.

Не думаю, що зараз існує можливість якось натиснути на тих, хто виїхав із Росії. Кримінальна справа для тих, хто виїхав остаточно, — це не страшно. Їм не загрожує кримінальна відповідальність у тому розумінні, в якому вона загрожує тим, хто живе у Росії, перебуває на її території. Їх ніхто не екстрадує до Росії, тому що справа, порушена за подібною статтею, буде свідомо політично мотивованою.

Однак у людей може бути майно, що залишилося у Росії. Люди мають родичі, які живуть у Росії, і яких можуть прийти з обшуком, водити їх за допитами. Це все неприємно.

Мільйон можливостей зараз бути притягнутим до кримінальної відповідальності за думку, відмінну від думки генеральної лінії партії. Є стаття про фейки про армію, є стаття про дискредитацію збройних сил, є екстремістська стаття, є виправдання тероризму. Я не знаю, навіщо потрібно запроваджувати якісь додаткові норми.

Читайте також: До 5 років ув’язнення за “русофобію” — нову кримінальну статтю розробляють до Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір