У РФ блокують VPN-сервіси — чи вдасться Роскомнагляду позбавити росіян доступу до інформації (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

У Росії з початку серпня спостерігається масовий збій у роботі VPN-сервісів, що дають змогу відкривати заблоковані сайти і додатки. Проблеми пов’язані з черговою хвилею блокувань Роскомнагляду. Нові збої позначаються на багатьох галузях, зокрема логістиці, IT і банківській сфері, інформує FREEДОМ.

Повідомляють про збої в роботі популярних VPN-сервісів. Так, порушено функціонування таких відомих VPN-протоколів, як OpenVPN і WireGuard. Скарги надходили від абонентів різних мобільних операторів.

“Насправді зрозуміло для чого, вони думають, якщо росіянам розповідати правду, то буде щось змінюватися. Зараз із таким головним обходом блокувань, які доволі жорсткі, заблоковано приблизно всі вільні медіа, заблоковано Facebook, Twitter, Instagram. І наступний етап — це, звісно, спроба блокувань VPN”, — каже IT-фахівець, директор некомерційної організації “Товариство захисту інтернету” Михайло Клімарьов.

Блокування VPN відбивається і на економіці країни.

“VPN — технологія, яку застосовують у мирному житті. Це технології, що об’єднують, не знаю, безліч банкоматів, наприклад, якісь віддалені офіси, магазини між собою, і VPN досить широко використовується в інтернеті. Якщо заблокувати VPN за протоколом — це означатиме, що заблоковано, власне, бізнес у Росії. Ось, до чого це все призведе”, — зазначає Клімарьов.

Про те, що в Росії почалося блокування VPN, повідомляло і Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.

“Вони дають змогу користувачам отримувати доступ до об’єктивних міжнародних новинних джерел, зокрема про війну проти України… Окрім посилення технічних збоїв, Російська Федерація також розпочала інформаційну кампанію, намагаючись налякати громадян, щоб вони уникали VPN, стверджуючи, що вони наражають на ризик їхні особисті дані”, — йдеться в повідомленні британського Міноборони у Twitter.

Ще з початку літа 2023-го року Роскомнагляд почав блокувати точки входу VPN. Зараз відомство знову намагається це зробити — іншими способами.

“Кілька років тому в Росії було ухвалено так званий пакет Ярової, який зобов’язує всіх інтернет-провайдерів встановлювати у себе на такі ось, грубо кажучи, коробочки, які власне блокують тут же протоколи, блокують сайти. Тому, якщо Роскомнагляд вносить сайт до реєстру заборонених або намагається блокувати VPN, протокол вносить його доменне ім’я до реєстру заборонених, одразу в операторів відбувається блокування автоматично. Це така затята інтернет-цензура, яка зараз працює в Росії”, — каже журналіст російського опозиційного Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.

Для того, щоби росіяни мали доступ до правдивої інформації, у разі блокування на сервісі VPN, експерти дають кілька порад.

По-перше, варто завантажити одразу кілька VPN-сервісів, платних і безкоштовних.

“На вашому телефоні має бути встановлено мінімум 10 клієнтів. Якщо заблокують один, ви можете використовувати інший і дізнатися правду про війну і те, що відбувається у світі. Крім того, у багатьох інформаційних додатків є вже вбудований VPN. Наприклад VPN є у додатку телеканалу “Дождь”, вбудований у додатку видання “Медуза”. Зрештою, ви можете користуватися найвідомішими месенджерами, тим самим Telegram”, — пояснив Давлятчин.

Російські експерти зазначають: поки що в країні залишається відносно вільним доступ до Telegram і YouTube. Обмеження в роботі цих ресурсів у майбутньому теж можливі, але для Роскомнагляду це поки що проблематично.

Читайте також: “Суверенний” інтернет у РФ: чи вдасться Кремлю відрізати росіян від віртуального світу — думки експертів

Прямий ефір