У питанні справедливого миру для України від саміту G20 не варто очікувати на проривні рішення — оцінка експерта

Богдан Ференс. Фото: life.pravda.com.ua

Відсутність керівників КНР та РФ на саміті “Великої двадцятки” (G20) у Нью-Делі (Індія) зроблять більш відчутним домінування західних партнерів України на полях саміту. Проте Києву навряд чи варто очікувати будь-яких проривних рішень у питаннях справедливого миру для України та покарання країни-агресора Росії. Таку думку сьогодні, 9 вересня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, засновник громадської організації “Соціал-демократична платформа” Богдан Ференс.

Коментуючи відсутність на саміті голови КНР Сі Цзіньпіна та президента РФ Володимира Путіна, гість ефіру зазначив, що перший, можливо, хотів уникнути зустрічі з лідером США Джо Байденом. Що дало б тому козир у передвиборчій боротьбі, що почалася в Сполучених Штатах. Причина ж відсутності Путіна — страх.

“Виходячи з участі та учасників, саміт більше фокусуватиметься на обговоренні більш глобальних питань: продовольча безпека, контекст економік, співпраця, сфери впливу… Але те, що стосується питання, яке нас найбільше цікавить — досягнення справедливого миру та покарання Російської Федерації як країни-агресора, думаю, що ця тема буде обговорюватися побіжно, але якихось конкретних рішень нам навряд чи варто очікувати”, — прокоментував Ференс.

Водночас він зазначив, що зустрічі у розширених форматах є важливими.

“Бо світ стає досить багатополярним. Центри сили, полюса, Індія, до речі, дуже серйозно посилюють свій вплив у регіональному контексті. І те, що Індія приймає цей саміт, означає її амбіції на більше домінування у регіоні та у світовому вимірі. Тому я вважаю, що питання продовольчої безпеки, ядерної безпеки та завершення війни, розпочатої Росією, є також важливими та пріоритетними й для тих країн, які поки що офіційно не хочуть засуджувати Російську Федерацію та співпрацюють з нею в тій чи іншій сфері. Але чи є саміт конкретним інструментом для завершення цієї війни? Я сумніваюся поки що”, — висловив думку засновник “СД платформи”.

Водночас Ференс наголосив, що саміт може бути інструментом поглиблення співпраці США та західних країн з Індією, щоб “відсувати її від співпраці з РФ”. Він також зазначив, що питання фінансової підтримки країн, що розвиваються, яке стоїть на порядку денному саміту, — це, серед іншого, “конкуренція та боротьба з Російською Федерацією, яка експлуатує тему допомоги бідним країнам”.

Гість ефіру не чекає на кардинальну зміну позиції Індії, але зазначає, що її зближення із Заходом опосередковано допоможе й Україні.

“Я думаю, що кардинально не зміниться позиція, тому що деякі країни протягом тривалого часу вже зафіксували свою позицію. Але зближення Заходу та Індії дозволяє не допускати поглиблення співпраці Індії з Російською Федерацією. Нагадаю, вона є у деяких сферах і навіть поглиблюється в енергетичних, економічних питаннях. І важливо тут тримати Індію ближче до Заходу, до західних цінностей, економічних взаємин. Це стратегічно допоможе й Україні, й нашим партнерам”, — вважає Богдан Ференс.

Нагадаємо, саміт лідерів “Великої двадцятки” (G20) сьогодні, 9 вересня, стартує у Нью-Делі (Індія). Підтримка країн, що розвиваються, і протистояння військовій та економічній агресії Москви та Пекіна, що зростає, — теми, на яких має намір сфокусувати увагу учасників саміту G20 президент США Джо Байден.

Прямий ефір