Росія заблокувала роботу “зернового коридору”, а тепер атакує українські порти. Сьогодні, 24 липня, була атака на порти на річці Дунай. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомила начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.
“У пріоритеті в армії РФ однаково залишається портово-зернова інфраструктура, все те, що пов’язано з потужностями, які можуть бути залучені в роботу “зернового коридору”, — заявила вона.
Гуменюк нагадала, що росіяни заблокували навігацію в Чорному морі на початку повномасштабного вторгнення.
“У березні 2022 року вони оголосили, що в північно-західній частині Чорного моря проводять контртерористичну операцію, і всі судна цивільного судноплавства скерували в порти. Тоді умовною лінією від острова Зміїний до Тарханкута росіяни відрізали територіальне море України в бік берега як зону без навігації та тривалий час не здійснювали жодних проходів суден. Понад 100 суден було заблоковано в портах і не могло повернутися на свої маршрути, не могло вийти і переправити суднокоманди, які ротувалися суходолом”, — розповіла начальниця пресцентру.
Вона зазначила, зернова угода була необхідна для виходу з продовольчої кризи.
“І тільки в умовах зернового коридору судна стали курсувати, виключно ті, які були затверджені стамбульським координаційним центром. І тільки ті, які були завантажені в рамках продовольчої ініціативи. Зараз заблоковано знову все. Тобто зернова угода зупинена, договір не діє, коридор не працює. Те, що сьогодні була спрямована атака на Дунай, у принципі, виправдано тим, що світові партнери говорили з нами про те, що це альтернатива, тимчасова, але альтернатива тому, що зерно не зупинялося абсолютно, а може слідувати через Дунай і порти”, — пояснила Гуменюк.
Начальниця пресцентру додала, що російські окупанти активно впродовж тижня після атаки на морську портову інфраструктуру перемикнулися на річкову, оскільки розуміють, що це дійсно заміщення зернової ініціативи.
Читайте також: Шість обстрілів за 8 днів: яких руйнувань завдає росармія Одесі, та реакції (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Раді національної безпеки і оборони (РНБО) України повідомили про переговори про експорт зерна. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, зацікавленість у продовженні дії “зернового коридору” виявляють Туреччина, Китай та інші держави. Вивезення українського зерна Чорним морем обговорить і Рада Україна-НАТО на терміновому засіданні 26 липня.