“У пошуках швидких рішень”: підсумки “Рамштайну-22” обговорюємо з експертами

Засідання "Рамштайн". Фото: ap.org

20 травня відбулося чергове засідання у форматі “Рамштайн”. Воно стало вже 22-м від початку повномасштабної війни РФ проти України. У засіданні взяли участь представники 50 країн-союзників. Була серед них і українська делегація на чолі з міністром оборони Рустемом Умеровим.

На минулій зустрічі — наприкінці квітня — представники країн обговорювали постачання Україні ракет ATACMS і артилерійських снарядів. На цій зустрічі учасники говорили вже про те, як прискоритися, адже раніше Україна відчула піврічний “снарядний голод”.

На яку допомогу партнерів Україна тепер може розраховувати?

На порядку денному минулого засідання — протидія російській агресії та продовження воєнної підтримки України. Утім, як і раніше. Союзники в рамках “Рамштайну” вже виділили допомогу для України на суму понад 95 млрд доларів з початку повномасштабного вторгнення РФ.

Глава Пентагону Ллойд Остін повідомив, що Вашингтон уже відправив Києву частину необхідної допомоги і готовий продовжити зміцнювати українську оборону.

Серед наданого — додаткові боєприпаси для систем ППО NASAMS і Patriot, додаткові системи і боєприпаси HIMARS, зенітні ракети Stinger, а також протитанкові системи Javelin і AT-4. У пакет також входить бронетехніка.

Наступ російських військових у Харківській області був нагальним питанням, яке обговорювали учасники засідання. Сполучені Штати та інші партнери України зосереджені на короткострокових потребах українців для захисту Харкова.

На пресконференції за результатами Контактної групи з питань оборони України Остін зазначив, що союзники сьогодні витратили багато часу на обговорення “життєво важливих систем протиповітряної оборони, які допомагають Україні відбивати хвилі російських ракет, іранських БПЛА та північнокорейських боєприпасів”.

Ключовою фразою варто відзначити “пошук швидких рішень”. На них акцентував Ллойд.

“І ми продовжимо домагатися того, щоб Україна володіла своїм небом і могла захищати своїх громадян і свою цивільну інфраструктуру далеко від лінії фронту. Сполучені Штати, наші союзники і партнери в усьому світі, як і раніше, зосереджені на короткострокових потребах України в Харкові та інших місцях. І ми продовжуватимемо прагнути до пошуку швидких рішень для найбільш нагальних потреб України”, — сказав глава Пентагону.

Як повідомлялося, щоб прискорити надання військової допомоги Україні, контактна група створила вісім коаліцій, що займаються організацією постачань певного виду зброї. Зокрема, діють літакова, дронова коаліції, коаліції із забезпечення ППО, артилерії, боєприпасів, танків, кораблів і систем розмінування.

На пресконференції за підсумками засідання Контактної групи журналісти порушили питання дозволу США на використання далекобійної зброї українською армією по території РФ. Зокрема по російських бомбардувальниках, які атакують Харків.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Чарльз Браун висловив упевненість, що українські сили не застосовували американську далекобійну зброю по території РФ. А Ллойд додав, що США очікують використання отриманої зброї на українській території.

Водночас міністр зазначив, що динаміка повітряного бою може відрізнятися, і він не хоче спекулювати на цю тему, стоячи на трибуні, пише “Інтерфакс-Україна”.

“Я б сказав, що ми чітко заявили про надання Україні можливості захищати свою суверенну територію”, — зазначив Остін.

Сполучені Штати на сьогодні не планують направляти в Україну своїх військових інструкторів, заявив Чарльз Браун.

“Якщо повернутися до лютого 2022 року, то наші американські військовослужбовці перебували там, працюючи і тренуючись з українцями, а зараз цього немає. І коли я сказав, що з часом ми зможемо це зробити — тобто щойно конфлікт закінчиться… Тоді, як я підозрюю, ми зможемо повернути туди інструкторів. Але зараз планів щодо посилання американських інструкторів в Україну немає”, — сказав Браун.

Коментарі експертів

Підсумки чергового засідання формату “Рамштайн” в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби;
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Ігор Чаленко, політолог;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Діалог про використання західної далекобійної зброї по території РФ триває

— Сили оборони зможуть не тільки охороняти повітряний простір України від масованих ударів, а й більш активно бити по стратегічних об’єктах на території Російської Федерації. Але лише в тому випадку, якщо наші західні партнери нам це схвалять, тому що зараз триває активний діалог, і ми бачимо, що Україна активно запитує дозвіл на використання західних зразків озброєння для ударів по території РФ.

І також треба не забувати про ті російські літаки, які намагаються активно бити по прифронтовій зоні ракетами малої та середньої дальності і скидати “КАБи”. Шляхом дозволу з боку наших західних партнерів ми зможемо більш активно діяти по важливих об’єктах Російської Федерації, водночас створюючи сіру буферну зону, яка унеможливить політ російських літаків або роботу збройних сил Росії в прикордонних зонах України.

Для прикладу можна було б навести, припустимо, удари по Джанкою, Бішкеку, які показують, як можна активно працювати засобами, переданими західними партнерами.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Захід має розуміти своєчасність тієї чи іншої допомоги Україні

— Харків щодня перебуває під масованими обстрілами з боку російських окупантів. І що найприкріше — його нічим захистити, не вистачає сучасних систем ППО, таких як Patriot. Я думаю, якби Харків отримав пару таких систем, росіяни перестали б обстрілювати місто так інтенсивно.

Я думаю, що саме нову систему ППО Patriot за підсумками “Рамштайну” ми можемо отримати від США. Це не рахуючи тих, які передають інші держави. Також можна припустити, що спільно з системами протиповітряної оборони Україні будуть надані союзниками ракети до них.

Цей “Рамштайн” має продемонструвати, наскільки союзники готові злагоджено працювати для допомоги Києву — наскільки далеко зайшли пошуки ППО, чи змогли знайти нові системи, які країни готові їх виділити і впродовж якого часу їх безпосередньо поставлять в Україну.

Має йтися про дуже короткий період, тому що потреба України в ППО дуже актуальна. І ситуація з Харковом показує, як у відомому прислів’ї м “дорога ложка до обіду”. Ось так і тут, треба постачати тут і зараз різні системи ППО, щоб максимально прикрити Харків. І я думаю, що союзники дійсно нам із цим допоможуть.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Питання про потребу в системах ППО Patriot для України нікуди не поділося

— Слова Ллойда Остіна вселяють віру в те, що США справді прискорюють уже затверджену військову підтримку нашій державі.

Це не може не тішити, виходячи з тієї активізації противника на фронті, яка відбувається зараз. Завдяки героїзму наших збройних сил ворога вдається стримувати, але озброєння необхідне як повітря.

Питання про потребу в системах ППО Patriot для України нікуди не поділося. Нагадаємо, президент Зеленський зазначав, що тільки для захисту Харкова і Харківської області потрібно дві системи Patriot. Загалом же обговорюється необхідність семи таких систем та інших систем захисту. Але я думаю, що найближчим часом, завдяки нашим союзникам, і це питання вирішиться позитивно для України.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Київ, як і раніше, ставить запитання США, чому допомога йде так повільно

— Формат “Рамштайн” розрахований на те, щоб шукати насамперед військові ресурси за запитами України. Зрозуміло, у США розуміють, що пів року було зволікання з макрофіном. Звичайно ж, вони на боці України. Звичайно ж, вони роблять усе, що в їхніх силах.

І зараз, коли допомогу проголосовано і підписано Байденом, велике питання, чому ця тяганина за багатьма позиціями номенклатури залишається. І, звісно ж, Україна ставить запитання насамперед Остіну і представникам американської сторони. Вони і прискорюються.

У Росії прекрасно розуміють, що вікно військових можливостей для РФ досить обмежене. Тому що всім стає очевидно, що коли Україна отримає в достатній кількості обіцяну зброю від Сполучених Штатів, то ситуація на полі бою, скажімо так, не те що зміниться докорінно, але, в усякому разі, відновиться паритет із РФ.

Україна пояснює партнерам, у чому специфіка тієї ситуації, яка склалася внаслідок нападу РФ на Харківському напрямку. На початку повномасштабного вторгнення ми змогли відновити нашу територіальну цілісність, у нас не було проблем із використанням західного озброєння по тимчасово окупованій території. Зараз же у випадку з Харківським напрямком почалися проблеми, тому що своїх ракет дальньої дії, своїх систем ППО у нас недостатньо. І тут Росія має дійсно перевагу.

Вийшло, що з боку РФ по Україні б’ють із літаків, а наша країна просто безсила і не може нічого з цим зробити. Тому ми і говоримо нашим партнерам: дозвольте нам завдавати ударів у відповідь, оборонні удари по ворогу в рамках міжнародного законодавства.

У принципі, нам нічого не заважає використовувати свої системи, ми їх використовуємо. Навіть британці нам дозволили використовувати свою зброю. Але в нас дуже велика номенклатура саме американського озброєння. Нам потрібно цю рамку все-таки довести до кінця і реалізувати повністю, щоб наші партнери не боялися, що ми завтра використовуємо, грубо кажучи, далекобійні ATACMS на 300 кілометрів.

Нам потрібно відбивати ефективно напад ворога на державному кордоні. Я думаю, що це питання вже зійшло з мертвої точки і ми доб’ємося успіху.

Читайте також: Тільки з появою у ЗСУ винищувачів F-16 можна буде оцінити технічні характеристики російських літаків, таких як СУ-35, — Матвєєв

Прямий ефір