У Польщі співробітники Агентства внутрішньої безпеки затримали групу осіб за підозрою в шпигунстві на користь РФ. Згодом польська прокуратура висунула їм звинувачення.
Злочинна група на території Польщі могла займатися підготовкою до диверсій і відстеженням західної техніки, яка йде на український фронт, припускають експерти. За аналогічні злочини раніше в Польщі присуджували до 10 років позбавлення волі.
До чого готувалися підозрювані?
Підозрюваних затримали після того, як на важливих залізничних вузлах було виявлено приховані камери та інші пристрої, які реєстрували рух поїздів і передавали дані в інтернет. Польські правоохоронці повідомили, що всі затримані були “іноземцями з-за східного кордону” і працювали імовірно на російські спецслужби.
“Останніми днями Агенство внутрішньої безпеки (ABW) затримало 9 осіб, підозрюваних у співпраці з російськими спецслужбами. Підозрювані вели розвідувальну діяльність проти Польщі і готували диверсії на замовлення російської розвідки”, — повідомив міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський.
Камери були встановлені на залізничних коліях у Підкарпатському воєводстві та в районі аеропорту в Жешув-Ясенка. Видання ВВС пише, що цей аеропорт вважається настільки важливим, що армія США розмістила для його охорони установки ППО Patriot. Саме в цей аеропорт прилетів і президент США Джо Байден, який потім вирушив із візитом до Києва.
“У ABW є докази того, що підозрювані отримували винагороду від російських спецслужб на постійній основі. У межах розвідувальної діяльності учасники групи систематично отримували оплату за виконувані завдання”, — наголосив Камінський.
Прокуратура вже висунула обвинувачення у шпигунстві на користь РФ та участі в організованій злочинній групі.
Версії експертів
Докладніше про версії того, чим могли займатися затримані в Польщі в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:
- Андрій Юсов, представник Генерального управління розвідки Міністерства оборони України;
- Лукаш Адамський, польський історик і політолог, заступник директора Центру діалогу ім. Юліуша Мерошевського;
- Володимир Воля, політолог-міжнародник;
- Марк Фейгін, російський юрист і блогер;
- Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук.
АНДРІЙ ЮСОВ: Це виклик для безпеки всієї Європи
— Йдеться не тільки про шпигунство як таке, а про диверсійну діяльність. Зокрема, йдеться про тероризм. І Радянський Союз, і пізніше так звана Російська Федерація завжди виділяли величезні ресурси на навчання, підготовку і роботу подібних груп. Багато з них можуть перебувати довгий час у так званому сплячому стані. І, безумовно, це виклик для безпеки Європи.
За межами Європейського Союзу після початку повномасштабного вторгнення в Україну робота розвідслужб і спецслужб РФ стала набагато складнішою. Стала більшою кількість висланих дипломатів, а прихованих агентів впливу держави-агресора у сфері безпеки Європи стало набагато менше.
Проте загроза існує, і це загроза не тільки шпигунства, а й питання безпеки. Адже це методи, якими насправді користуються терористи. Ці виклики будуть уже сьогодні припинятися і відпрацьовуватися. І в тому числі Україна надаватиме всю необхідну допомогу партнерам.
ЛУКАШ АДАМСЬКИЙ: США розуміють значущість Польщі в контексті російської війни проти України
— У Польщі дуже багато білорусів, які приїхали туди, зокрема, після придушення протестів 2020 року. Можливо, серед них російські спецслужби набирають таких співробітників, які мають займатися нескладними речами, такими як встановлення камер. Але абсолютно зрозуміло, що Росія і російські служби дуже зацікавлені в інформації про те, яка техніка надходить із Польщі в Україну, як часто цю техніку транспортують. Тому я боюся, що такі інциденти ще будуть.
З іншого боку, війна триває вже понад рік, і мені здається, польські спецслужби працюють оперативно, бо не було жодних перешкод із постачанням техніки Україні, і не було жодних конфліктів з українськими біженцями. І взагалі не було нічого такого, у чому могла бути зацікавлена Росія.
Адміністрація США розуміє, що Польща є тією країною, через яку йде найбільше постачань озброєння і найбільше всякої іншої допомоги. Польща формально не бере участі у війні, а практично вся країна дуже сильно залучена в неї. Через це існує загроза і для Польщі. І Росію теж це цікавить. Президент Польщі Анджей Дуда абсолютно правильно робить, що зустрічається з дуже впливовим важливим представниками адміністрації США.
ВОЛОДИМИР ВОЛЯ: Росія готує диверсії в Європі до контрнаступу ЗСУ
— Безсумнівно, це була спроба виявити маршрути поставок і перешкодити їм. Я так зрозумів, що насамперед шпигунська діяльність була спрямована на інфраструктуру. Навряд чи вони змогли б здійснити серйозні теракти щодо польських військових баз і об’єктів, де зберігаються озброєння, де проводиться навчання. Хоча вони могли спробувати порушити процес навчання українських військ, ремонту техніки і поставок. Для цього диверсія проти енергетичної структури Польщі теж могла б мати місце.
Але в даному випадку пріоритетним, схоже, є виявлення маршрутів постачання, пошук слабких місць і призупинення транспортування військової допомоги в Україну. Тобто повністю зупинити цю допомогу неможливо, але пошкодивши на деякий час електропідстанції або мости на залізницях, можна призупинити ці поставки.
Я не виключаю, що поки що лише йшов збір інформації для того, щоб у міру наближення до критичної ситуації для Росії на фронті спробувати позбавити Україну потоку боєприпасів, необхідного для майбутнього контрнаступу ЗСУ. А він, імовірно, почнеться в другій половині квітня. Тому Росія готувалася заздалегідь.
Дуже добре, що цю диверсійну шпигунську мережу виявили і нейтралізували. Можливо, є ще якісь групи, які діють незалежно від цієї на території Польщі. Я не виключаю, що подібні диверсійні групи можуть працювати на території Словаччини. І зрозуміло, що в Німеччині теж дуже пильна увага до людей, які намагаються вести фото- і відеозйомку, відслідковувати логістику і військові об’єкти, зокрема базу “Рамштайн” і місця, де навчають українських військовослужбовців.
МАРК ФЕЙГІН: Шпигуни РФ в Україні та Європі відрізняються один від одного рівнем підготовки
— Польща — це особливе місце, оскільки це база для західних озброєнь, які переправляє в Україну. І це не припиниться. Скільки не виявляй, вони все одно намагатимуться отримувати інформацію і проводити диверсії. Це дуже логічно.
Шпигунська мережа по всій Європі — “багатоповерхова”. Одна справа, ми говоримо про оперативні структури, про агентуру, які займаються практичною роботою. Є мережі, які займаються інформаційною роботою скрізь, практично у всіх країнах Західної Європи, навіть більше, ніж, наприклад, у країнах Балтії або Східної Європи. Там середовище більш м’яке, сприятливе. Займаються оперативною, інформаційною і суто агентурною діяльністю. Тобто кількість шпигунів і різного роду довірених осіб, які працюють, обчислюється тисячами. Тому що, по-перше, це гроші. По-друге, всі ці кадри – підготовлені, їх не використовують тільки в Україні.
В Україні РФ використовує грубі кадри, які катувати можуть і так далі. Кадри на Заході все-таки мають вишкіл, підготовку, володіють навичками, які дають їм змогу перебувати в Європі. З людини, яка знає мову, зробили фігурку, яка не викликає підозр. Тобто це більш рафіновані кадри, тому що в даному випадку в Україні працюють зовсім прості російські кадри спецслужб.
Людям, які займаються зовнішньою розвідкою, нічого робити в Україні. Точніше, це занадто дорогий ресурс, щоб його використовувати зараз. А ось у Польщі, Чехії, навіть у Центральній Європі, особливо в країнах Балтії, просто не розгуляєшся. Там за такими речами стежать, там дуже серйозні спецслужби, і вони намагаються підтримувати нормальну оперативну ситуацію, щоб Кремль не мав змоги діяти і почуватися занадто привільно.
СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Це не перша спроба російської диверсії в Європі
— Ця історія набула сенсаційного ефекту з огляду на те, що за останні дні Служба внутрішньої безпеки Польщі затримала 9 осіб, підозрюваних у співпраці з російськими спецслужбами. Їх затримали у зв’язку з виявленням на важливих маршрутах і залізничних вузлах кількох десятків електронних шпигунських пристроїв, які фіксували рух на шляхах і транслювали зображення в мережу.
Першочерговим завданням був збір інформації про кількість і тип техніки, що надходить в Україну із Заходу. Інформація служби безпеки Польщі засвідчує, що групі також було наказано вести пропагандистську діяльність з метою дестабілізації польсько-українських відносин, збуджуючи в Польщі вороже ставлення до держав НАТО і нападки на політику уряду щодо України.
Наразі особлива увага приділяється питанням безпеки стратегічно важливих залізничних шляхів у Польщі, посилено охорону ключових об’єктів критичної інфраструктури.
Не виключено, що наслідки неспіймання російських шпигунів могли б призвести до тих наслідків, які організували російські агенти в жовтні та грудні 2014 року, а саме диверсії на складі боєприпасів у східній частині Чехії. Тоді у вибухах брали участь два агенти ГРУ. Вибухи здійснили для зриву поставок зброї, зокрема в Україну.
Не виключаю подібного сценарію на території Польщі. Навесні минулого року в Польщі було затримано російського шпигуна, який збирав інформацію про польські збройні сили. Його шпигунська діяльність була зосереджена на військових частинах, розташованих у північно-східній частині Польщі.